Як правильно робити ковзаючу петлю гачком: три простих методи

Як і все прогресивне, змінна петля у в’язанні була винайдена японцями. В японських журналах по рукоділлю ця техніка називається «кільце амігурумі». Навіщо ж застосовується цей вид в’язання в принципі?

Рукодільниця на замеку

Почнемо з того, що такий вузол дозволяє почати в’язання по колу, тобто, являє собою щось на зразок бази для освіти кругової ланцюжки петель. В цілому, це можна зробити і в іншій техніці, наприклад, повітряної петлі.

Однак найбільш популярне саме «кільце амігурумі», оскільки воно дозволяє створити непомітний, щільний і відмінно регульований первинний вузол.

Такий метод широко застосовується у фігурному в’язанні, наприклад, коли потрібно зробити квітки або листя. Але також з його допомогою можна в’язати і інші елементи, включаючи повноцінні цілісні речі, а не тільки декоративні об’єкти.

Зробити кільце можна спицями, але найбільш часто його провязывают саме гачком. По-перше, це в рази зручніше, ніж в’язати ковзну петлю спицями, а по-друге, результат виходить більш прийнятним в чисто естетичному сенсі.

В’язання гачком взагалі є досить захоплюючим заняттям, в результаті якого рукодільниці отримують найбільш романтичні, повітряні і ажурні речі. Ковзну петлю гачком зробити нескладно, більше того, для цього існує відразу кілька різних методів, з яких ви вільні вибирати найбільш комфортний і зручний для самої себе. Отже, з чого почати «круговий» в’язання, і який варіант початкового вузла варто вибрати з цією метою?

Кілька слів про інструментарії

В’язати можна будь-якими інструментами і будь-яку пряжу, яка вам подобається. Насправді, тут немає ніяких чітких обмежень і заборон – ви повинні вибирати матеріали самостійно, в залежності від поточних завдань. Але ми все ж порадимо вам використовувати досить тонкий гачок, не самого великого розміру.

Аналогічно історія йде і з пряжею – існують такі нитки, провязивать які взагалі досить важко. Зазвичай вони дуже товсті, великі і щільні, з включеннями дрібних ворсинок. Таку пряжу підбирати не варто.

Втім, ви можете проігнорувати ці поради, якщо в’яжете велику річ, або вам подобається сама техніка великої в’язки. У будь-якому випадку, вибір залишається за вами. Але для створення ковзної петлі в даному випадку у вас може піти трохи більше часу і зусиль. Якщо ви тільки вчитеся азам в’язання, вам точно не варто експериментувати з подібними інструментами – почніть з малого, набийте руку, і вже потім переходите до ускладнення завдань.

Перший метод в’язання петлі ковзної

Як правильно зробити ковзну петлю гачком? Як вже згадувалося раніше, для цього існує не єдиний метод. Але ми почнемо з самого простого, який виявиться корисним як для новачків, так і для любительок, які вирішили освоїти нові способи в звичному рукоділлі.

Слідкуйте за тим, щоб пряжі у вас було достатньо – погодьтеся, буде досить прикро, якщо вона раптово закінчиться на найцікавішому місці, і вузол доведеться розпускати. Озброїтеся стандартним клубком і якісним гачком.

За першим методом змінна петля робиться наступним чином:

 • Перекиньте робочий кінець нитки через вказівний палець лівої руки. Вільний її кінець нехай залишиться під пальцем, але на тильній стороні інших;
 • Гачок введіть справа наліво під ділянку нитки, що лежить прямо на великому пальці;
 • Поверніть гачок за годинниковою стрілкою, захопіть їм нитку і протягніть її в сформовану петельку;
 • У вас вийшла змінна петля. Її потрібно обв’язати низкою інших петель, як зазначено в конкретній схемі, згідно з якою ви працюєте. Після того, як всі стовпчики будуть готові, залишиться тільки затягнути вузол, потягнувши за її вільний кінець.

Цей варіант виготовлення ковзної петлі найбільш простий і універсальний – його можуть використовувати як знавці, так і новачки. Але існують і інші методи її формування за допомогою даного інструменту.

Другий метод створення «кільця амігурумі»

При в’язанні гачком ковзної петлі даним методом, ви повинні бути більш уважні до своїх дій і акуратні, щоб не заплутатися.

Спосіб початку в’язання той же, що і в першому варіанті – ви повинні перекинути нитку через пальці все тим же чином.

Подальша інструкція:

 1. Після того, як нитка буде правильно розташована на вашій лівій руці, вам потрібно обвити робочою частиною нитки (не вільної) великий палець у напрямку знизу вгору;
 2. Знизу введіть в отриману петлю гачок і захопіть частина нитки;
 3. Потягніть нитку в петлю і затягніть характерний вузол. У вас вийде все та ж змінна петля.

Цей метод більш швидкий у виконанні, але вимагає уваги і обережності. Якщо зробити що-то не за правилами, можна зіпсувати частина пряжі.

Найрідкісніший метод

Існує ще один, третій, найбільш рідкісний в застосуванні, але цікавий метод. Якщо ви не бажаєте користуватися двома наведеними раніше способами, він стане прийнятним для вас.

Поступите таким чином:

 • Оберніть робочу нитку двічі навколо вказівного пальця лівої руки;
 • Отримане кільце максимально акуратно зніміть і захопіть великим і середнім пальцем протилежної руки;
 • Робочу нитку швидко підхопить гачком і протягніть її через вийшло кільце;
 • Знову підхопить вузлик гачком і протягніть через петлю.

Цей метод цікавий тим, що формує не одинарний, а подвійний вузол. Це необхідно для деяких технік в’язання. Взагалі, робити петлю за цим принципом досить важко, і деякі умільці ніяк не можуть впоратися з цим завданням. Ймовірно, помилка більшості полягає в тому, що вони роблять лише один виток на палець. Також, коли ви будете формувати вузол за даним принципом, важливо надійно його зафіксувати, щоб у процесі подальшого в’язання колечко не зацвіло, і не ослабла.

Про те, як формувати ковзний вузол без повітряних петель, ви впізнали. А як же далі робити отриманий «фундамент»?

Пров’язуємо кільце

Припустимо, ви зробили ковзну петлю саме по останньому, третьому принципом. І тепер перед вами стоїть завдання пров’язати її далі.

Після того, як петля буде сформована, вам слід надіти її на гачок. Далі потрібно захопити робочу нитку і протягнути її через отримане раніше колечко.

Дійте згідно такій техніці:

 • Після того, як робоча нитка буде протягнута через кільце, знову накиньте її на основу гачка і провяжите першу петлю;
 • Почніть в’язати стовпчик петель без накиду, обробляючи кільце по колу;
 • Далі робіть стільки стовпчиків, скільки числиться у вашій схемі. Робіть петлі пухкими і вільними, щоб пізніше їх можна було трохи розтягнути;
 • Коли закінчите цей етап, почніть потроху затягувати петлю, смикаючи її за вільний кінчик нитки. Якщо у вас не виходить зробити це плавно, спробуйте спочатку витягнути одну нитку, а потім її хвостик.

Такий метод в’язання особливо прийнятний там, де передбачено формування декоративних елементів. За допомогою ковзної петлі виходять чудові квіти і листочки, а також інші фігурні елементи. Ви можете зв’язати цілий шарф або светр з таких окремих «кружечків» – така річ буде виглядати не тільки стильно, але і дуже жіночно. Ваше головне завдання – не відступати від наведених технологій і намагатися діяти дуже акуратно, щоб легкі петлі не розпустилися, і весь процес не пішов нанівець.

Нехай натхнення не покидає вас!

Залишити коментар