Як правильно порахувати калорії в готовій страві

Калорія – це одиниця енергії. А під калорійністю їжі розуміють той обсяг енергії, що виділяється при розщепленні молекул їжі. Тобто, ви з’їли якийсь продукт, який володіє певною калорійністю, значить, організм надійшло певну кількість енергії.

Якщо ви отримаєте більше енергії, ніж потім витратите, значить, ваш вага збільшиться.

Якщо ж отримаєте мало, а витратите багато, значить, кілограми підуть.

Тому калорійність страви дуже важлива, якщо вам треба схуднути, просто дотримуватися правильного харчування або наростити м’язи.

В окремих продуктах цю величину можна не вважати. Вона вказана на упаковці, а щоб дізнатися інформацію про інших продуктах, достатньо заглянути в інтернет (там є безліч таблиць калорійності).

Але якщо ви готуєте збірне блюдо, цю величину доведеться порахувати.

Як правильно розрахувати калорійність страви?

Інструменти

Спочатку доведеться обзавестися деякими пристосуваннями:

 • кухонні ваги;
 • аркуш паперу;
 • ручка;
 • таблиці калорійності;
 • калькулятор;
 • програма для розрахунку калорій.

Ваги вибирайте електронні. Вони покажуть точну вагу, хоча похибка 5 грамів в ту або іншу сторону може бути. Добре, якщо на терезах буде кнопка скидання тари.

Спеціальні таблиці можна знайти в інтернеті або книжковому магазині. Врахуйте, що цифри можуть трохи відрізнятися. Але не переживайте, це неістотна різниця.

Вважати можна в програмі Excel, вручну, на калькуляторі, а ще краще підібрати онлайн додаток. Використовуйте кілька програм, адже завжди є можливість похибки.

Важливі нюанси

Всю кухонну посуд слід зважити заздалегідь. Так буде легше потім. Пам’ятайте, що у води, солі, спецій 0 ккал. Однак вода додає вагу, тому загальна величина буде змінюватися. Чим більше води, тим менше буде калорій в 100 р.

Якщо ви вже вирахували, яка калорійність певного страви, не треба більше його перераховувати. Просто запишіть собі це число і число інгредієнтів. Звичайно, якщо склад змінюється хоча б на один продукт, свідчення будуть іншими. Зрештою, у вас зберуться практично всі основні рецепти. Тоді час на підрахунок не потрібно буде витрачати.

І найголовніше – як правильно підрахувати калорійність готового страви? За спеціальною формулою.

Ось вона:

А грамів = ккал

100 грамів = Х ккал

А грамів – це загальна вага готового страви, виражений в грамах;

В ккал – це загальна калорійність продукту в готовому блюді.

Вважати за цією формулою легко. Треба вирішити пропорцію, яку ми склали. Дві цифри по діагоналі множимо один на одного, а потім ділимо на цифру, яка знаходиться по діагоналі з Х. тобто, кількість калорій у 100 г = В?100:А.

Порахуємо калорійність готового страви

Давайте приступимо до практики. Будемо рахувати калорії в рисової каші.

Дивимося таблицю: 100 г рису міститься 330 ккал. Ми беремо 300 г рису, значить, калорій буде вже 990. Щоб дізнатися це ми 330?3. Так як крім води і солі ми нічого більше не додаємо, значить, ця величина залишиться в межах 990. Коли каша звариться, її маса буде 900 р. Ось тепер і зробимо розрахунок.

900 г каші = 990 ккал

100 г каші = Х ккал.

Значить, 990 ? 100 : 900 = 110 ккал.

Виходить, що в 100 грамах готової рисової каші знаходиться 110 ккал.

А тепер будемо рахувати калорії супу. Тут доведеться порахувати калорійність страви з кількох інгредієнтів.

Наприклад, у нас є м’ясо, морква, картопля, базилік, часник, кріп і перець чилі. Спочатку зважте сирі продукти.

Вийшло:

 • м’ясо – 300 г;
 • морква – 50 Г;
 • часник – 30 р;
 • картопля – 700 г;
 • базилік – 5 м;
 • перець чилі – 10 г;
 • кріп – 5 р.

Складаємо все грами, виходить 1100 грамів.

Таким же чином дивимося по таблиці кожен інгредієнт і складаємо всі калорії. Виходить 1198 ккал.

Готову страву містить 1050 р, так як трохи води випарувалася. Оскільки вода не містить калорій, загальна кількість зберігається.

Тепер рахуємо за формулою:

1050 р супу міститься 1198 ккал

У 100 г супу – Х ккал.

1198 множимо на 100 і ділимо на 1050. Виходить, що в 100 г супу міститься 114 ккал.

Що ще треба знати про підрахунок

Правильно розраховуйте калорії при варінні і смаженні:

 • якщо ви варите м’ясо, то сміливо можете забирати 20% калорій, так як саме ця частина йде в бульйон. Тому саме м’ясо після приготування буде містити на 20% калорій менше;
 • коли ви готуєте смажені страви, врахуйте, 20% масла вбирається у продукти. Це відноситься до м’яса. А борошняні вироби, овочі вбирають майже 100%. Тому враховуйте масло при підрахунку;
 • якщо ви готуєте компот, і він буде вживатися з фруктами, значить, враховуйте 100% калорійності фруктів. А якщо тільки рідка частина, пам’ятаєте, у неї йде лише 30% від фруктів. Тому зважуйте сирі фрукти, дізнавайтеся калорійність. А потім отримане треба помножити на 0,3, потім дізнатися вагу рідини і калорійність розподілиться на весь компот.

Навіщо вважати калорійність продуктів

Хтось думає, що це непотрібне і нецікаве процес, хтось- що це необхідно, а хтось вважає, що треба було б, але дуже складно.

Звичайно, складнощів тут немає. Просто треба звикнути до цього процесу. І з часом вважати навіть не доведеться, так як всі основні страви, які ви готуєте, вже вами будуть розраховані.

Що стосується аргументів на користь підрахунку:

 • немає заборон на певну їжу. Можна їсти все, що подобається, але в певній кількості;
 • якщо ви худнете, такий метод простіше, ніж жорсткі дієти;
 • формується звичка усвідомленого харчування. Ми розуміємо, скільки ж насправді ми вживаємо їжі;
 • при схудненні результат видно вже через нетривалий час. Якщо будете продовжувати процес після схуднення, він збережеться.

Кількість

Для того щоб організм нормально функціонував, не порушувався обмін речовин, не додавалися зайві кілограми, людині необхідно одержувати в день 2500-5000 ккал. Точна кількість залежить від навантажень, статури, клімату.

Звичайно, якщо ви хочете схуднути, зменшіть споживані калорії, але не нижче 1200 на добу.

Тепер ви знаєте, як порахувати калорійність різних страв. Процес підрахунку зовсім нескладний. Час, який на нього витрачається, всього 10 хвилин. Тому не бійтеся труднощів, запасіться терпінням і все вийде.

Залишити коментар