Як позбутися від заздрості: рекомендації психологів

Ми живемо в суспільстві, тому постійно, усвідомлено чи ні, порівнюємо себе з оточуючими людьми. У результаті такого порівняння можна почати заздрити успіхам і досягненням інших людей. Що робити, якщо заздрість не дає спокою і руйнує життя? Як перемогти в собі це почуття?

Думка психологів

Негативні емоції отруюють нас зсередини. Заздрість, підкріплена постійним невдоволенням, може привести до озлобленості та ненависті. Вона не дає сил і не надихає. Особливо небезпечно, коли ми відчуваємо це почуття в компанії заздрісників, тоді воно розростається, як сніжний ком. Заздрість псує відносини з оточуючими, адже відчуваючи її не можливо щиро радіти життю і дарувати іншим хороші емоції.

Психологи стверджують, що не має сенсу просто придушувати в собі почуття заздрості. Перш за все, необхідно зрозуміти глибинну причину того, чому людина заздрить, адже дуже часто ми просто не впевнені в собі або не намагаємося розібратися у власних бажаннях.

Причини заздрості

Незадоволеність собою. Це почуття володіє людьми, які знають свої недоліки, але не хочуть над ними працювати. Куди простіше очорнити чужі досягнення, ніж відкинути власну лінь і прагнути до власного успіху. Такі люди заздрять тихо, але тільки через боягузтво. Невміння щось міняти, відсутність сил і сміливості призводить до заздрощів.

Нездатність зрозуміти свої бажання. З раннього віку ми звикаємо до загальноприйнятих постулатам, про те, що таке добре і що таке погано. Вчитися на відмінно – добре, отримувати двійки – погано, багато заробляти – почесно, отримувати маленьку зарплату – ганебно, відпочивати на закордонному курорті – престижно, проводити відпустку на дачі – нецікаво. Гонка за чужими цінностями призводить до того, що ми починаємо заздрити дорогих машин, квартир, туристичним поїздкам, хоча насправді для щастя потрібно зовсім інше.

Невміння цінувати. Психологи кажуть, що для того щоб досягати, необхідно спочатку навчитися цінувати те, що вже маєш. Дуже часто наша незадоволеність перетворюється в ненаситність, нам потрібно ще і ще, як жадібному радже з казки «Золота антилопа». Пам’ятайте, чим закінчилася історія?

Громадська думка. Вас часто запитували, чому ви досі не одружені? Або чому вже кілька років заміжня і немає дітей? Такі нав’язливі питання, що задаються навіть з найкращих спонукань здатні вивести з рівноваги. Дівчина починає прагнути заміж і заздрити подругам, які вже знайшли собі пару.

Марнославство. Часто ми думаємо, що хтось отримав життєві блага незаслужено. З боку нам здається, що сталася несправедливість і удача посміхнулася не тій людині. Це викликає заздрість і злість. Але ми не розуміємо, що зробила людина, чим він пожертвував, щоб отримати ці матеріальні цінності. Наприклад, чи ми готові поступитися вільним часом, відносинами або чимось ще, щоб повністю присвятити себе кар’єрі професійного успіху.

Як звільнитися від заздрості

Чарівне ліки від заздрощів ще не винайшли, тому позбавлятися від цього почуття потрібно самостійно, дотримуючись простих порад фахівців.

Слідуйте своїм життєвим цілям. Творіть свою власну щасливе життя, без огляду на те, що модно і престижно і на те, що подобається всім. Знайдіть сміливість і орієнтуйтеся на свої бажання. Коли ви займетеся собою, у вас просто не залишиться часу і сил вникати в чужі успіхи і постійно порівнювати. Дуже скоро ви зрозумієте, що багато речей, які раніше викликали пекучу заздрість, померкли і втратили привабливість.

Не спілкуйтеся з заздрісниками. Постійні розмови про те, що комусь щось незаслужено дісталося, будуть відводити вас з вірного шляху. Спілкуйтеся з людьми, які вас підтримують. Психологи і wellness-терапевти звертають увагу на ще один нюанс – заздрість є двостороннім процесом. Люди, яким ми заздримо, часто самі провокують такі почуття, щоб піднятися над оточуючими. Тому, якщо у вашому оточенні є тільки одна або дві людини, яким ви постійно заздрите, задумайтеся. Можливо, краще припинити спілкування з цими людьми, і заздрість випарується без сліду.

Особисті перемоги. Навчіться цінувати власні успіхи та досягнення, нехай навіть невеликі. Ви самі будуєте своє життя і самі вибираєте. Уявіть, що завтра ви втратите все, що у вас є і замість того, щоб страждати і нервувати, почніть цінувати що маєте і дбати про це. Тоді і втрат буде менше, а більше досягнень.

Перетворіть заздрість мотивацію. Заздрість – це велика сила, але руйнівна. Направте енергію на творення. Подумайте, що ви можете зробити, щоб досягти того, що стало предметом заздрощів. Або визнайте, що якщо вам раніше не приходило в голову до цього прагнути, то ви просто цього не хочете. Перестаньте зациклюватися і заздрити.

Придивіться і подумайте. Проаналізуйте, чи добре живе людина, якій ви заздрите, дійсно потрібно захоплюватися. Це зовсім не означає, що треба фарбувати чуже життя у негатив, просто зрозумійте, що кожному блага передують випробування і чим більше благо отримує людина, тим він більше працює і великим жертвує.

Радійте успіхам інших. Скажіть людині, якій ви позаздрили, що раді за нього, похваліть його успіх. Якщо не можете відкрито, проговорите це для себе. Якщо ви не закоренілий заздрісник, обов’язково зловите себе на позитивних емоціях. Така психологічна практика допоможе вам змістити акцент із заздрощів на своє життя, якій пора зайнятися. А ще ви зрозумієте, що, радіючи за кого-то, ви отримаєте позитивний заряд, бажання вчитися і діяти, а не руйнувати власну життя.

На думку психологів, заздрість – це своєрідний сигнал, що у вашому житті щось не так. Це хороший привід розібратися і подумати над своїм життям. Вирішіть, що будете робити далі – просто заздрити або змінити власне життя і досягнете бажаного.

Залишити коментар