Як позбутися від морквяної мухи, народні засоби на основі часнику та цибулі

Морквяна муха – небезпечний шкідник, здатний знищити врожай моркви «на корені». Проте досвідчені фермери і дачники прекрасно знають, як з нею боротися.

Що собою являє морквяна муха

Морквяна муха – це сільськогосподарський шкідник, її личинки пошкоджують коренеплоди моркви. Доросла особина має довжину 4 мм, глянсову чорну груди і черевце, а також жовті ноги і частину голови. Мухи відкладають яйця в безпосередній близькості від моркви в травні і червні, а також в липні і серпні, з яких потім з’являються личинки.

На вигляд вони тонкі, блідо-жовтого кольору, довжиною близько 7 мм. Харчуючись морквиною, личинки морквяної мухи роблять у коренеплодах тонкі довгі ходи, зсередини заповнюючи їх своїми фекаліями.

Іноді рослини бувають повністю з’їденими вже в стадії сходів.

Це комаха тіньолюбні і намагається уникати добре продуваються і відкритих просторів. Найбільшу небезпеку вона становить для грядок, розташованих поруч з кущами і деревами.

Морквяна муха дає два покоління за вегетацію. Лялечки зимують у грунті, іноді личинки залишаються в коренях моркви, яку залишили в ґрунті для зберігання або просто забули прибрати. Перше покоління з’являється на початку травня. Самки відкладають яйця близько рослини-господаря. Через 8-14 днів з яєць з’являються личинки, які проникають в коренеплоди, де харчуються приблизно протягом 3-4 тижнів. Личинки першого покоління можуть завдати найбільшої шкоди під час сходів – одна комаха може повністю знищити до 10 рослин. Вони особливо небезпечні для рослин, які знаходяться в стадії 2-4 листків.

Личинки другого покоління з’являються в кінці липня і живуть до збору врожаю. Пошкоджені коренеплоди не псуються відразу, однак, не підходять для зберігання з-за їх швидкого загнивання, викликаного грибкової та бактеріальної інфекцією.

Симптоми пошкодження рослин морквяною мухою

На молодих рослинах можна помітити уповільнення зростання і в’янення листя. У верхніх шарах грунту виявляються пошкоджені фрагменти коренів. Огляньте коренеплід, він буде мати дрібні ходи, заповнені екскрементами личинок, при цьому внутрішні стінки ходів пофарбовані в коричневий колір. Морква росте погано, її листя стають червоними.

Іноді шкідник може викликати дуже серйозні пошкодження врожаю. Сучасні методи дозволяють захистити рослини від цього шкідника. Існує безліч народних методів боротьби з ним, що дозволяє звести до мінімуму використання пестицидів.

Методи боротьби з шкідником полягають у механічній обробці грунту, дотримання оптимальних строків посіву, спеціальних заходах при посіві і збиранні врожаю, сівозміні. Велике значення в зниженні втрат врожаю має постійний контроль за станом рослин, швидке реагування та негайне виконання необхідного лікування. При виборі інсектициду слід звернути увагу на те, що в додаток до ефективності він повинен мати низьку токсичність для людини і тварин, швидко розкладатися і мати відносно короткий термін очікування до можливості вживання врожаю в їжу.

Механічна обробка грунту. Особливо важливим є якісна глибока перекопка грунту. Переважна більшість шкідників коренеплодів зимують в грунті, в тому числі і личинки морквяної мухи. Глибока перекопка сприяє тому, що частина личинок виявляється на поверхні, де їх знищують птахи і зимові морози.

Вибір місця посадки. Морква повинна бути посіяна в місцях, розташованих далеко від кущів і дерев. При виборі місця треба враховувати те, що в попередньому році на цій ділянці не повинні були рости морква, петрушка, селера або пастернак, а також слід уникати занадто густого посіву насіння.

Збиток може бути знижений за рахунок більш раннього або пізнього посіву таким чином, щоб обійти приліт мухи у найнесприятливіший для моркви час, коли рослина вже буде сильним або вона вже не буде в змозі відкласти яйця. Поряд з грядками добре посадити часник або цибулю. Запах цих рослин відлякує шкідників.

Обробка насіння перед посівом. За 10 днів до посіву варто замочити їх у теплій воді на пару годин, потім насіння вкладають на мокру тканину і тримають 10 днів у холодильнику, а перед посівом висушують. Насіння також можна обробити спеціальними препаратами. Обробка насіння перед посівом захищає сходи від першого покоління шкідника. Метод обробки викладено в інструкції на упаковці використовуваного препарату.

Обробка рослин проти мушки. Щоб позбутися від шкідників застосовують хімічні препарати. Часто перша обробка проти другого покоління здійснюється у третій декаді липня. В даний час можуть бути погодні аномалії, і жовті липкі личинки з’являються раніше. Існують різні препарати для обробки, деякі з них з терміном очікування до двох місяців. У цьому випадку дана процедура застосовується тільки до моркви, призначеної для осіннього врожаю. Є препарати з терміном очікування близько місяця: «Інта-Вир», «Арріво» та інші.

Народні методи, що допомагають позбутися від морквяної мушки на грядці

Краще використовувати натуральні методи боротьби з морквяною мухою. В аматорських умовах можна застосовувати екстракти часнику, цибулі або спеціальні біологічні препарати на основі даних рослин. Запах цибулі і часнику лякають мух, і вони шукають інші, більш сприятливі для них посіви моркви.

Що ще можна зробити, щоб від морквяної мухи позбутися? На 3 тижні приблизно з 20 липня по 10 серпня грядки моркви можна накрити тканиною або щільною сіткою, що робить скрутним відкладання яєць.

Личинки другого покоління переходять на коренеплоди у вересні, тому варто прибрати урожай як можна раніше. Після збору грунт треба глибоко перекопати. Частина шкідників у цьому випадку ми викинемо на поверхню грунту. У наступні роки пам’ятайте, що морква росте відмінно в компанії цибулинних рослин.

Їх «аромат» буде перешкоджати вредителю знаходити нашу моркву. Під час виходу першого покоління мух, треба розстелити нетканий матеріал чи сітку над посівами і повторити це знову під час прильоту другого покоління.

Народне засіб від мухи – цибулевий настій

Як вже було помічено, цей шкідник боїться запаху цибулі.

Поетові можна не тільки розміщувати грядки моркви і цибулі поруч, але і приготувати народний засіб для боротьби з шкідником на основі рослин:

  • цибулевий настій. Для цього треба 50 г лушпиння цибулі залити 10 літрами води і залишити настоюватися 14 днів. Цим засобом можна поливати моркву на грядці кожні 2 тижні;
  • настій часнику. Можна також готувати настої часнику, для цього треба дрібно порізати часник разом з лушпинням, залити водою і настоювати тиждень. На 200 г часнику потрібно близько 2 л води. Таким настоєм також можна поливати грядки;
  • настій полину. Як приготувати: 300 г свіжої або сушеної трави на 10 л води, кип’ятити протягом 30 хвилин. Поливати грядки можна превентивно і під час появи мухи.

Також потрібно пам’ятати про те, що треба засипати отвори в землі, що залишилися після виривання окремих коренеплодів для поточних потреб, це робить його більш важким проникнення шкідника на сусідні коренеплоди. Важливо видаляти слабкі і хворі рослини.

Можна висаджувати поперемінно одну грядку цибулі і один або два ряди моркви або петрушки. Шкідника також стримує розпорошення змішаним з тирсою мульчі хвойних дерев, яку розсипають в міжряддях шаром товщиною близько 1 см.

Дотримання строків посіву і сівозміни, а також застосування агроволокна і народних методів боротьби з шкідниками дозволить звести до мінімум хімічну обробку рослин і підвищить екологічну цінність урожаю.

Залишити коментар