Як подолати кризу середнього віку: п’ять простих і ефективних кроків

Криза середнього віку до недавніх пір вважався суто чоловічий проблемою. Суть такого гендерного поділу полягала в тому, що саме «самець» вважався головним добувачем і опорою сім’ї. У сучасному ж эмансипированном суспільстві даний синдром характерний і для жінок.

Як ми переживаємо кризи?

По суті, вікова криза характерний для кожного, будь то трирічний або семирічний малюк, бунтівний підліток, чи дорослий чоловік старше 35 років. У будь-якому з цих випадків, особистість приходить до висновку, що не може жити так, як жила до цього, і що минула модель поведінки / буття для неї відтепер неприйнятна і деструктивна за своєю суттю.

Симптоми кризи середнього віку можуть проявлятися поступово, а можуть «накотити» раптово, без будь-яких зовнішніх подразників або об’єктивних причин. Але суть завжди однакова – дрібні невдоволення і тяготи монотонної життя накопичуються в людській свідомості, рано чи пізно вихлюпуючись назовні з психологічним негативом.

Таке поняття, як криза середнього віку, має принципово різну природу у жінок і чоловіків.

Мотиви такої поведінки і світовідчуття також докорінно різниться. І це пояснюється тим, що у сильної і слабкої статі апріорі різні «доленосні» установки. Незважаючи на широку пропаганду фемінізму, середньостатистична жінка все так само прагне народжувати дітей і облаштовувати побут спільного життя зі своїм партнером.

Ці ж цілі є другорядними для середньостатистичного чоловіка: як би добре йому не було вдома, і які б прекрасні діти у нього не зростали, він завжди буде прагнути до досягнення суто матеріального успіху, оскільки така його природа. Недарма ж він вважався добувачем з часів первіснообщинного ладу!

Тому і прояви і симптоми, і перенесення кризи середнього віку є абсолютно несхожими у представників різної статі.

Криза середнього віку: жіноча і чоловіча модель

Як легко пережити кризу середнього віку у чоловіків? В першу чергу, важливо знати справжні мотиви і підгрунтя. До 35-40 років переважна більшість чоловіків піддаються страшного стресу і станом тривалої апатії, а часом навіть впадають в натуральну депресію.

І пов’язано це не з чим іншим, як з нереалізованими амбіціями. Причому це може стосуватися навіть цілком успішного представника протилежної статі. Цей ефект називається «ефектом досягнення стелі в кар’єрі».

Тобто, ваш чоловік може чітко (хоча часом і помилково) усвідомлювати, що далі йому рухатися нікуди, він досяг всього, чого міг і хотів, а тепер у нього пропало бажання, і мотивація, і, власне, можливість.

Оскільки чоловіки завжди ставлять перед собою певні цілі, таке спустошення може забезпечувати їм серйозну психологічну струс. Ваше завдання – підтримати його, допомогти йому пережити цей нелегкий період, підбадьорити тим, що він для вас – найкращий і обраний, як би не склались обставини на його професійному терені.

Положення вашого улюбленого чоловіка може бути ще більш важким, якщо він усвідомлює, що поставлених цілей йому вже ніколи не досягти в силу віку, зайнятості та інших факторів. В даному випадку чоловік може відчувати глибоке психоемоційний потрясіння.

Кращий вихід з такого стану – постановка принципово інших, нових цілей на майбутнє. Деякі раптово змінюють кар’єру, інші згадують про нездійсненої юнацької мрії, треті намагаються розвіятися за рахунок отримання нових вражень.

Певні чоловіки приходять до переоцінки цінностей, починають приділяти більше уваги дітям і дружині, знаходять для себе нове хобі і починають більше радіти вільного часу.

Як вам пережити кризу середнього віку у чоловіка?

Виключно важливо спробувати вселити людині, що до моменту настання цього періоду він досяг чимало, і змусити його цінувати пройдені етапи.

Оскільки в цей період життя у вашого чоловіка буде розсіяною відчуття самоповаги, важливо дати йому іншу повагу, ззовні.

Ви повинні захоплюватися ним, дякувати за все, що він зробив, підбадьорювати і надихати на нові успіхи.

І тільки в цьому випадку ви не тільки знайдете славу ідеальної дружини, але і зможете допомогти коханому пережити нелегкий час у його житті. Головне, щоб всі ваші хвалебні оди і дифірамби не віддавали неприкритою лестощами, сарказмом або відвертим перебільшенням.

Ми розібралися в тому, як правильно допомогти чоловікові пережити кризу середнього віку. А тепер давайте подбаємо про себе, оскільки даний синдром може абсолютно несподівано постукати у наше розмірене і спокійне життя.

Що являє собою жіночий криза?

Нам теж властиво рано чи пізно підводити риску попередніх життєвих підсумків. Але в нашому випадку це майже ніколи не буває пов’язано з приземленими кар’єрними досягненнями.

Криза середнього віку у жінок пов’язаний швидше з змінами гормонального фону і усвідомленням того, що цикл фертильності ось-ось підійде до свого доцільному завершення. Простіше кажучи, жінка розуміє, що незабаром вже не буде здатної відтворити на світло потомство. Тому даний синдром у нас пов’язаний з оцінкою стану особистого і сімейного життя.

Саме у віці 35-40 років леді відчайдушно хочуть народити дитину (навіть якщо у неї їх вже троє).

Але оскільки сучасне суспільство диктує свої власні правила і статути, на тендітні жіночі плечі лягає подвійний удар – оцінка успіхів як в особистому, так і в професійному житті. Не дивно, що слабка стать зараз переносить цей етап ще гостріше, ніж сильний.

Справляємося з бідою разом

Як можна пережити кризу середнього віку у жінок? Зрозуміло, якщо у вас є дорогі і близькі люди, які можуть вас підтримати – це дуже добре. Але що робити, якщо доводиться боротися з проблемою самотужки? Думаєте, що один у полі – не воїн? Як би не так! Просто почніть шлях до осягнення себе і примирення з самою собою. На даному етапі вам потрібно домогтися раціонального пізнання самої себе і своєї сутності.

Як допомогти собі самостійно?

  1. Перестаньте оцінювати себе як Термінатора або будь-якого іншого супергероя. Ви – звичайна жінка зі своїми достоїнствами і недоліками. Ви нікому нічого не повинні. Якщо ви відбулися як дружина і мама – саме зараз можна спробувати себе в кар’єрі. Якщо ні – це не привід втрачати самовладання і самоповагу. Ви не ідеальні, але вас і не повинні любити за досконалість. Будьте собою і не дайте перфекціонізму розбудувати своє життя;
  2. Доставляйте собі задоволення. Не розцінюйте життя як результат, подивіться на неї як на процес, від якого можна отримувати задоволення. Знайдіть для себе заняття, які приносять вам радість і духовну насолоду, будь це походи в салон краси, або уроки живопису;
  3. Подумайте про хобі і нової кар’єрі. Задайте собі питання – «чим би я хотіла займатися, якщо б всі професії у світі оплачувалися абсолютно однаково?». Відштовхуйтеся від цього на нього відповіді;
  4. Не зациклюйтеся на дітях. Якщо у вас їх немає, і це приносить вам найбільше нещастя, усвідомте, що тепер стати мамою можна навіть після 50 років, що охоче доводять діячки російської естради, кіно і бізнесу. А якщо вони у вас є, і ви хочете ще, але віддаєте собі звіт в тому, що це неможливо – подумайте про те, що попереду вас чекають онуки, а це зовсім інше, істинно чарівне відчуття. Це вселить у вас вірну думку, що життя продовжується і не зупиняється аж до самої смерті;
  5. Віддавайте любов. Саме час притупити свій егоїзм і почати від чистого серця віддавати любов. Внесіть корективи у вашу сімейну рутину, призначте які-небудь особисті традиції, частіше проводите час з чоловіком, щиро дяку за все, що він зробив для вас.

Пережити кризу середнього віку для самої жінки буває не так просто.

Але варто подивитися на горезвісну медаль із зворотного боку, як все змінюється магічним чином, і життя починає набувати нові фарби.

Пам’ятаєте, як казав герой відомої мелодрами «Москва сльозам не вірить» про те, що після 40 життя тільки починається, а юні дівчата сміялися й говорили щось про старушках? Незабаром ви відчуєте істину його слів!

Нехай вашу душевну гармонію не порушить ні один психологічний термін!

Залишити коментар