Як починаються пологи?

В кінці ІІІ триместру починається прелимарный період – організм готується до родової діяльності. Матка вже займає практично всю порожнину живота, розтягує черевну стінку. Вона стикається праворуч і ззаду до сліпій кишці, праворуч – до сигмовидної. Збільшене плодохранилище майже лежить на сечовому міхурі, підпираючи діафрагму. Нижній сегмент вже входить в область малого тазу, щільно стикаючись з бічними стінками.

Перші провісники

Зрозуміти, що скоро почнуться пологи, можна за такими ознаками:

  1. За 14-21 день до пологів дно матки опускається, і вона перестає підпирати діафрагму – стає легше дихати;
  2. Головка малюка входить до терміну 40 тижнів сегментом в область малого тазу;
  3. У первісток шийка матки розм’якшується, і опускається на одну вісь з тазом. У тих, хто почне народжувати вдруге – або пережив численні пологи – цервікальний канал вже вільно пропускає палець;
  4. Жінки відчувають перші сутички-провісники – короткі нерегулярні спазматичні скорочення внизу живота;
  5. При зважуванні фіксується втрата ваги – організм позбавляється від шлаків і води.

Але найбільш явно зрозуміти, коли почнуться пологи можна, якщо відійшла пробка. Хоча це і не сигнал початку пологів, але вірна ознака – організм мобілізувався і готовий до вигнання плоду.

Роль слизової пробки і що це таке

Плід в матці знаходиться в оточенні навколоплідних вод і одного змикання шийки – яка іноді стиснута не дуже щільно – мало, щоб зберегти об’єм навколоплідної рідини до кінця вагітності.

Цервікальна слиз під впливом надлишкового виділення прогестерону згущується, в шийці матки утворюється пробка з щільної слизу, яка перекриває цервікальний канал, допомагає утримати навколоплідні води і перекриває доступ інфекції в плодовместилище.

Незадовго до початку пологів слиз розм’якшується і витікає. Багато хто вважає, що як тільки пробка відійшла, відразу почалися пологи. Але це далеко не так.

Ні при перших пологах, ні при подальших, неможливо сказати, коли вони почнуться тільки по виділенню слизу. Тим більше що шийка звільняється по-різному.

Іноді пробка виходить поступово, порціями. Спочатку можна побачити просто певна кількість слизу, потім – в деяких випадках вже через кілька годин, але буває, що минає кілька днів – виливається друга порція, вже більш темного кольору, з брунатними прожилками. Остання слиз може відокремитися навіть капілярною кров’ю.

Те, що відійшла пробка, підказати, коли почнуться пологи, може при другій вагітності, але знову ж таки, це необов’язково. Повторні пологи протікають швидше тільки тому швидше, що відразу ж після відторгнення слизу організм може починати родову діяльність, так як зів матки вже розкрито та шийка розм’якшена.

Як зрозуміти, що пологи почалися

За початок пологів вважають такі ознаки:

  • поява регулярних сутичок – скорочень мускулатури матки, які спочатку чергуються
    через 15-18 хвилин, а потім частішають;
  • відходження слизу, яка забарвлена кров’ю – тобто останньої порції згущеного секрету;
  • утворення плідного міхура.

З цього моменту і до закінчення пологів жінку прийнято називати породіллею.

Як зрозуміти самостійно, що почалися перейми при перших пологах?

Скорочення мускулатури виникають мимоволі, породілля не може ними керувати, і вони досить болючі. Больові відчуття залежать від больового порогу кожної жінки і якості мускулатури. Між переймами відзначаються проміжки, які поступово скорочуються – вони називаються паузами.

Якщо під час переймів покласти на матку руку, то відчувається певна послідовність скорочень – з правого кута матки скорочення наростають і досягають найвищої точки і розслабляються – щільність м’язів змінюється м’якістю поверхні лона.

Перші сутички тривають від 10 до 15 секунд, останні тривають по 1,5 хвилини, і інтервали між ними скорочуються до 2-3 хвилин. Тиск усередині матки збільшується і навколоплідні води спрямовуються до шийки матки.

Під напором рідини нижній полюс навколоплідного яйця відшаровується від стінок матки і впроваджується у внутрішній зів каналу шийки утворюється плодовий міхур. Плодовий міхур вклинюється в канал шийки матки, викликаючи його розширення та сприяє розгладженню шийки матки і розкриття зовнішнього зіву. Під впливом скорочень матки плодовий міхур спрямовується вниз, при збільшенні внутрішнього тиску плодовий міхур лопається і навколоплідні води, які вийшли в шийку разом з міхуром – виливаються.

При цьому плід все ще знаходиться у водах, його голівка, яка увійшла сегментом в малий таз, щільно поки закупорює матку і не дає отторгнуться так необхідної для нього водному середовищі назовні.

В цей час утворюється контракціонное або прикордонне кільце, яке чітко розділяє кордоном між скорочується маткою – порожнистим мускулом –і її растягивающимся нижнім сегментом. Шийка матки згладжується, її канал разом з зівом перетворюється в порожнисту трубку – її просвіт відповідає голівці немовляти і тулуба плода.

Організм повністю підготовлено до періоду вигнання. Тепер до сутичок приєднуються потуги, і почнеться рух плоду. При нормальної родової діяльності слизова пробка повністю відходить з початком перших переймів, а плодовий міхур виливається при повному розкритті зіву, під час сутички.

Другі пологи

У повторнородящих перехід від переймів до родової діяльності настає швидше. Це пов’язано з
тим, що зовнішній зів до настання сутичок вже відкритий, він розкривається повністю з розкриттям внутрішнього, і шийка матки згладжується, і родові шляхи формуються швидше.

Прискорюється сама родова діяльність, але для процесу підготовки організму до пологів перші пологи або повторні, значення не має.

Чому жінкам здається, що якщо в 40 тижнів вагітності другі пологи не починаються, то це вже патологія. Вони міркують, що друга дитина має народитися раніше, на 39 тижні.

Якщо так міркувати, то третій народжується на 38, а четвертий – на 37?

Незалежно від кількості вагітностей, для повного формування плоду необхідно 3 триместру вагітності, і тільки тоді він буде вважатися повністю доношеним.

Чому ж у повторно нараджуючих після відходження пробки пологи починаються швидше?

Шийка вже частково розкрита, і виходить, що слиз відривається повністю, і вже в котрий підготувався зів сегментом входить плодовий міхур.

Відійшла пробка, що робити?

Спочатку варто розповісти, що робити не потрібно. Ні в якому разі для прискорення пологової діяльності після відходження слизу не варто займатися сексом, навіть якщо «це радили подруги». Тепер пологові шляхи не захищені від інфекції, яка може виявитися навіть на презервативі – його ж не розгортають стерильними руками в асептичних умовах.

Не варто піддавати себе і майбутнього малюка небезпеки.

Якщо пробка відійшла частково, то далі слід вести звичайний спосіб життя, але без регулярного сексу – щоб не спровокувати кровотечу. Гігієнічні процедури слід дотримуватися більш ретельно, але від ванни доведеться відмовитися повністю.

І обов’язково варто зібрати речі і приготувати документи, щоб у будь-який момент бути готовим їхати в пологовий будинок, куди й направлятися з першими рідкими зіткненнями.

Відходження пробки – це сигнал, що пора готуватися до пологів.

Залишити коментар