Як підготувати малину до зими

Літній сад і збір врожаю важко уявити без смачної і корисної яскраво-червоної ягоди – малини. Але вирощування її являє собою справжнє мистецтво, яке піддається досвідченим і захопленим садівникам. Адже збір урожаю – це лише частина процесу догляду за кущами малини. А крім того її потрібно удобрювати, проріджувати, підрізати і правильно готувати до зимового періоду.

Малина – морозостійка ягода, кущі якої добре переносять морози і холоду, якщо забезпечити їй правильний догляд та умови зимівлі. Частково заходи з підготовки кущів слід починати ще влітку – в серпні після збору останнього врожаю. Цих етапів небагато, але дотримання вимог та строків є гарантією здорового та активного росту кущів надалі.

Підготовка малини до зими

Етапи догляду за кущами малини багато в чому схожі з підготовкою інших рослин в саду до зимових холодів, хоча вони і мають свої особливості. Знання цих нюансів допоможе зробити все грамотно, щоб зберегти здоров’я малини і насолоджуватися великим урожаєм на наступне літо. До етапів підготовки можна віднести: підживлення кущів, обрізку пагонів, укриття малини і мульчування ґрунту.

Підживлення кущів малини

Процес удобрення грунту, де росте малина, відбувається двічі за весь рік, однак при цьому важливо не перестаратися.

Зайва підживлення кущів може призвести до того, що вони не будуть готові до зими, їх морозостійкі якості знижуються. Тому навесні, в період активізації всіх процесів, і в кінці літа за 5-6 тижнів до обрізки – двох разів внесення добрив у грунт буде достатньо.

Для підгодівлі малини зазвичай використовують азотні або органічні добрива, можна використовувати перегній з власної компостної ями.

Самий пізній термін для внесення добрив перед підготовкою малини до зими є середина вересня, потім цього робити не можна.

Обрізка пагонів малини

Ще однією важливою умовою підготовки кущів малини до зими є обрізання зайвих гілок. Досвідчені садівники рекомендують не залишати в одному кущі більше 4-5 пагонів, інакше врожай наступного року буде маленьким. В першу чергу слід обрізати всі сухі, хворі, зламані або ростуть у бік гілочки. Якщо після такої маніпуляції їх все одно залишилося занадто багато, потрібно залишити лише найсильніші і щільні відростки.

Що стосується висоти залишилися 4-5 стебел кожного куща малини, то вона не повинна перевищувати 80-100 см, тому зверху їх теж підрізають. Пагони такої довжини можна буде легко вкривати на зиму, якщо сорт малини не морозостійкий.

Важливо в процесі обрізки використовувати гострий хороший секатор, щоб зрізи були гладкими, а не надломленими.

Терміни обрізки малини можуть коливатися в залежності від двох факторів. Деякі садівники роблять це відразу після остаточного збору врожаю. Однак потім для підготовки кущів до зими доведеться ще раз перевірити ділянка, можливо, доробити деякі роботи, підрізавши остаточно залишилися гілки. Інші фахівці в галузі вирощування малини рекомендують не поспішати і здійснювати обрізку вже безпосередньо на початку осені, коли відбувається загальна підготовка саду до морозів і холодів. Тоді ж можна звільнити стебла від листя та укрити їх на зиму.

Мульчування грунту

Фахівці рекомендують мульчувати грунт на протязі всього року, адже коренева система кущів розташована близько до поверхні землі, їм потрібна постійна вологість. Шар листя, тирси або іншого матеріалу дозволяє уберегти ґрунт і коріння від пересихання. Але в процесі підготовки малини до зими питання мульчування повинен стояти особливо гостро, щоб зберегти кореневу систему чагарника від сильних морозів. Особливо це стосується тих районів, де до моменту випадання снігу трапляються сильні заморозки.

На зимовий період шар мульчі повинен бути 5-7 см, цього буде достатньо для надійного укриття коренів, але при цьому на початку весни не почнеться процес дебати, якщо матеріал вчасно не прибрати. Перед тим, як укладати його під малинові кущі, їх потрібно добре залити водою, забезпечивши достатню вологість.

Взимку сніг покриє листя або тирсу додатковим захисним шаром, а якщо його буде небагато, можна буде штучно досипати снігу з інших ділянок саду під стебла малини.

Укриття гілок і пагонів

Деякі сорти малини, які не переносять сильні морози, при підготовці до зими потрібно вкривати і ховати. Для цього в лавах потрібно натягнути дріт на висоті не більше 40 див. Пагони малини переплітаються між собою і нагибаются до дроту, акуратно подвязываясь до неї. Робити це потрібно обережно, щоб не зламати гілки.

Зазвичай такого пригинання гілок до землі і обв’язування між собою досить для зимівлі. Шар снігу, що падає згори, захистить втечі від морозу і обмерзання. Але у регіонах із сильними морозами та лютої зими, можна додатково вкрити малину спеціальним матеріалом – агроспаном, або звичайною мішковиною. Особливо важливо зробити таку підготовку, якщо кущі ростуть на відкритій ділянці, де бувають сильні рвучкі вітри. Така завірюха може вимітати весь сніг, і малина буде практично не укрита від морозів, так що додатковий матеріал врятує пагони. Але тут теж важливо не перестаратися, щоб гілки не запрели і не зіпсувалися.

Більшість заходів з підготовки малини до зимового періоду не представляють особливої складності, а завдяки досвіду і регулярного повторення будуть виконуватися швидко і легко. Важливо все зробити грамотно і вчасно, тоді пагони літньої ягоди вдасться зберегти до весни, а потім відкрити і дати можливість активного росту.

Залишити коментар