Як перевірити судини головного мозку

Судини – це транспортні магістралі організму, за яким серце перекачує кров по всьому тілу. Загальна довжина кровоносної системи середнього дорослого чоловіка близько 100 000 км. Собою судини представляють еластичні трубки різного діаметру, всередині якого кровотік забезпечує підвищений тиск, її нагнітають серцем.

Стінки судин складаються з 3 шарів:

 • внутрішній епітеліальний – ендотеліальні клітини, що забезпечують гладкість;
 • середній, самий значний – м’язові, колагенові та еластичні тканини;
 • зовнішній – волокниста сполучна тканина.

В стінках знаходиться безліч нервових закінчень – ефекторів і рецепторів. При отриманні імпульсів від головного мозку вони забезпечують безперервний рух крові.

Основні типи кровоносних судин – вени, артерії і капіляри.

Навіщо перевіряти стан судин організму?

Судинні аномалії і хвороби є небезпечними патологіями. Найбільш часто зустрічаються наступні.

 • Венозні хвороби – варикозне розширення вен – в більшості випадків нижніх кінцівок. Із-за порушення роботи клапанів зворотний відтік венозної крові порушується, стінки вен розтягуються, що призводить до набряку, викликає больовий синдром, а іноді і виразка шкіри. Найбільш небезпечне ускладнення – флебіт. Він розвивається в районі гомілки. При цьому ускладненні з’являється високий ризик відриву тромбу.

Великі вени схильні патології рідше більш дрібних – поверхневих.

Варикозною хворобою спочатку уражаються ноги, а вже потім запальний процес поширюється по висхідній);

 • Патологія коронарних судин може спровокувати аневризму – мішковидне вип’ячування. Найчастіше таке ускладнення розвивається в серце. Викликає його розростання рубцевої тканини усередині пошкоджених внаслідок деяких захворювань – наприклад, гіпертонії або сифілісу – артерій. Аорта також уражається при інфекційних захворюваннях;
 • Артеріосклероз – в цьому випадку велика ймовірність тромбозу;
 • При патології легеневої артерії також можуть утворюватися тромби. У цьому випадку вони можуть перешкоджати кровотоку в легенях. Закупорка частіше з’являється в лівому передсерді.

Але найчастіша причина смертності – це інсульти різної етіології. Патологія судин в будь-якій частині тіла відбивається на стані головного мозку – головного органу людського організму. Якщо надходження до нього кисню порушується, його клітини починають відмирати. Це викликає відмова органів та систем, що призводить до тяжких патологій – порушуються абсолютно всі органічні функції.

Якщо з’явилися симптоми:

 • зниження працездатності;
 • невиправдана втома;
 • запаморочення;
 • сонливість у стані неспання і безсоння вночі;
 • часта нудота;
 • головні болі у шиї…
 • потрібно звернутися до лікаря.

Висновок про кровопостачанні головного мозку роблять після його обстеження.

Як перевірити судини головного мозку

Зробити висновок про стан головного мозку та судин шиї після наступних апаратних досліджень.

 • УЗДГ – ультразвукова доплерографія. Це обстеження абсолютно безболісне, проводиться амбулаторно, за допомогою осцилографа. Ніякої спеціальної підготовки не потребує. Грунтуючись на результатах дослідження, коригується терапевтична схема;
 • ЕЕГ – електроенцефалографія. Цей метод допомагає виявити порушення нервової провідності та кровопостачання. В даний час його майже не використовують, так як з’явилися більш прогресивні способи обстеження;
 • ДС – дуплексне сканування широко використовується для перевірки стану судин головного мозку та шиї. Для полегшення оцінки отриманих результатів на графіку венозний і артеріальний кровопостачання відзначаються різними кольорами.

Доплерографія – це аналогічне обстеження, що дозволяє найбільш точно оцінити швидкість кровотоку – особливо через великі артерії, розташовані в шиї – та кровонаповнення. Перед обстеженням пацієнтові не потрібна підготовка, способи абсолютно безболісні;

 • МРТ – магнітно-резонансна томографія. Пацієнта поміщають в спеціальний апарат у формі порожнистої труби, де на голову і шию впливає магнітне поле. Відбиті сигнали реєструються, і на їх основі будується графік, за яким оцінюють стан окремих сегментів головного мозку.

За допомогою МРТ можна оцінити не тільки судини голови та шиї, але і перевірити стан кровоносної системи всього організму;

 • НСГ – нейросонографія. Цим способом обстежують немовлят. За допомогою спеціального датчика на УЗД-апараті оцінюють кровотік і ликворовыводящую систему.

Рідше призначаються:

 • МРА – магніто-резонансна ангіографія, під час дослідження перевіряється стан усіх верств судинних оболонок. Обладнанням для даного обстеження оснащені не всі лікарні;
 • КТ – комп’ютерна томографія – показанням до обстеження є вроджені судинні патології. Тканини організму пошарово скануються в горизонтальній поверхні, і кожен знімок роздруковують окремо.

Раніше для оцінки стану головного мозку постійно призначалася ехоенцефалографія – ЭхоЭГ. Пацієнти і зараз при появі симптомів, характерних для захворювань головного мозку, просять дати направлення саме на це обстеження. При цьому обстеженні задіяні ультразвукові сигнали, відображення яких і фіксується монітором.

Перевірити кровопостачання головного мозку і визначити зародження тромбів при цьому виді діагностики неможливо – воно лише вказує на передбачувані патології. Наприклад, якщо симетричність відділів головного мозку виявиться порушеною, то необхідно продовжувати обстеження. Така картина вказує на можливість появи пухлини в головному мозку.

Як перевірити судини голови та шиї?

Оскільки голову від шиї відокремити неможливо, то всі методи обстеження увазі комплексну перевірку артериально-венозної системи шиї і голови. Найбільш ретельно перевірити кровоносну систему шиї дозволяє ультрасонографія.

Під час неї обстежуються:

 • всі області мозочкової артерії – передня і задня;
 • сонна артерія;
 • хребетна артерія.

За даними, отриманими при оцінці стану сонної артерії на шиї, можна судити про наявність патологій у кровоносній системі всього організму. Саме клінічна картина стану сонної артерії дозволяє зробити висновок про наявність фіброзних вузлів, які дають поштовх до утворення атеросклеротичних бляшок і появи тромбів в артеріях і венах.

Як і при дуплексному скануванні або допплерографії, при цьому методі можливо включити колірний режим, щоб було легше оцінити стан вен і артерій на шиї.

Пацієнта не потрібно поміщати в апарат, що дуже важливо для людей, які страждають на клаустрофобію. Обстеження проводиться спеціальним датчиком. Пацієнт спочатку лежить на спині – доступна повинна бути сонна артерія на шиї – і його просять повернути голову в одну й іншу сторону. Потім, щоб можна було подивитися хребетну артерію і мозочкові судинні сплетення, які знаходяться в головному мозку, його просять повернутися на живіт.

Якщо з’явилися неприємні симптоми – запаморочення, часті головні болі або в шиї – не слід затягувати з візитом до невролога.

Після обстеження і виявлення патології на стан судин можна коригувати за допомогою медичних препаратів. Іноді поява судинних патологій головного мозку і серцево-судинної системи не викликає ніяких симптомів.

Залишити коментар