Як перевірити кишечник і пряму кишку?

Хвороби шлунково-кишкового тракту для сучасної людини стали такими частими супутниками, як втома, перепади настрою, головний біль. Однак вони в кілька разів небезпечніша, і виявити точну причину порушень травлення або появи больових відчуттів необхідно на ранній стадії, поки більшість процесів оборотно. Як перевірити кишечник та пряму кишку, яка з методик найбільш результативною?

Що можна перевірити пальпацією?

Самий простий і швидкий варіант огляду, який проводить лікар при перших скаргах пацієнта на проблеми травного характеру. Безумовно, видати на основі такої перевірки повну картину з точним діагнозом не можна, але сказати, чи дійсно спостерігаються певні порушення ШКТ, або ж видимих проблем немає – можна. Основні моменти, які можна переглянути за допомогою пальпації:

  • м’язове напруження, супутнє перитоніту;
  • спазмування прямої кишки, що відбувається із-за інфекційних захворювань;
  • новоутворення.

Крім цього лікар здатний визначити орган, відгукується болем, перевірити стан печінки і жовчного міхура. Часто проста пальпація в кабінеті гастроентеролога здійснюється на всю черевну порожнину, а не тільки для кишечника. Вона не має протипоказань.

Також можлива пальпація анального каналу, тобто вивчення прямої кишки при підозрі проктологічних захворювань. В ході такого обстеження фахівець визначає стан тканин та слизової оболонки, роботу сфінктера, характер виділень, патології прямої кишки. Анальна пальпація використовується і перед проведенням аноскопии, яка виконується перед колоноскопією. При високій чутливості пацієнта для зниження частки неприємних відчуттів перед процедурою роблять знеболення.

Ендоскопічні дослідження

До них переходять лише після первинної пальпації, і тут можливо кілька варіантів, які або виробляються в строгій черговості, або вибирається один з них. Все залежить від захворювання, на яке падає підозра.

  • Аноскопия. Інструментальна методика для перевірки гемороїдальних вузлів на глибині до 10 див Показаннями до процедури є больові відчуття будь-якого характеру в анальному проході, порушення стільця, не підтверджені патології прямої кишки. Одночасно з цим може бути проведена біопсія та взято мазок.
  • Ректоскопія. Аналогічна попередньої процедури, але перевірка здійснюється на глибину до 35 см. Для зниження вираженості больових відчуттів ставиться анастезія. Перед обстеженням пацієнтові роблять клізму. Показання ті ж, що для аноскопии, але додаються виділення з заднього проходу (кров, гній), ймовірність хвороб сигмовидної кишки. Ректоскопія є обов’язковою щорічною перевіркою для осіб похилого віку.
  • Колоноскопія. Процедура перевірки кишечника від сліпої до прямої кишки, оцінюючи стан слизової. Але при цьому колоноскоп дозволяє виконувати і терапевтичну функцію – зупинити кровотечу, видалити чужорідне тіло, видалити новоутворення. Призначення на колоноскопію в обов’язковому порядку отримують особи, що перенесли вирізання поліпів, хірургічне лікування виразкового коліту та раку кишечника.

В силу складності ендоскопічних обстежень вони призначаються тільки після пальпації та підозр на серйозні порушення: пухлини, кишкові кровотечі, хвороби товстого кишечника. При наявності коліту та гострих інфекційних захворювань їх не проводять.

Ультразвукова діагностика кишечника

Не завжди безболісний, але легко переносящийся метод перевірки, який не має протипоказань і володіє високою інформативністю. Під час процедури хворому через вставлений в анальний прохід катетер вводять рідину, що заповнює тонкий і товстий кишечник. Контраст, створений хімічною речовиною, дозволить побачити роботу стінок в процесі наповнення, зміни стану опорожненного і наповненого (розкрився) кишечнику, а також після його очищення. Пряму кишку перевіряють таким же способом, але заповнюють сечовий міхур.

  • Направлення на УЗД кишечника отримують особи з непідтвердженими апендицитом, перитонітом, колітом, хворобою Крона. За допомогою цієї методики можна перевірити стан кишечника на наявність ускладнень після запалення апендикса, перевірити патології черевної порожнини, наявність пухлин. У дітей з допомогою УЗД перевіряють вади розвитку прямої кишки.

Що покаже УЗД кишечника? Поява новоутворень, збільшення лімфатичних вузлів, які є гипоэхогенными утвореннями, що говорить про запальний процес. Крім цього можна спостерігати кісти, гематоми, абсцеси, дивертикулез, аномалії розташування кишечника, ішемію окремих ділянок, їх інфільтрацію.

Таким чином, медицина пропонує декілька результативних способів перевірки кишечника і прямої кишки, вибір яких грунтується на скаргах пацієнта і стан здоров’я на момент обстеження. Сказати про те, який спосіб краще, неможливо, оскільки кожен з них переслідує свої цілі.

Залишити коментар