Як перестати жаліти себе? Причини і наслідки жалості до себе

Що ви відчуваєте, коли в житті щось складається не так? Якщо невдачі і провали голосно кричать про наближення чорній смузі у вашому житті? Опускаються руки, з’являється невпевненість в собі. Ви постійно чекаєте від життя підступу, ви весь час напоготові. Адже, як відомо, біда одна не ходить, – і часто у такі періоди кожне нове починання обертається крахом, притягаючи нові біди.

Ваше напружений стан не може не позначитися на близьких людях, звідси сварки, розриви, непорозуміння. Знайоме? Як перестати жаліти себе, і чи потрібно це робити? Де та грань, що відокремлює рятівну жалість від деструктивної?

Рятівна жалість

Коли людина втрачає контроль над ситуацією і віддає себе на волю неприємностей, неминуче з’являється жалість до себе – як супровідне явище, покликане допомогти.

Сама по собі це почуття не деструктивне, у неї є своя функція, як у будь-якої іншої емоції. Але все добре в міру.

Іноді жалість до себе стає надмірною, патологічною. І тоді вона може стати ще однією проблемою до списку тих, від яких спочатку була покликана захистити.

Кожен, хто хоч раз опускався в безодню самобичування і жалю про своїх невдачах, підтвердить: ці почуття не дають нормально жити, працювати, радіти. Вони затьмарюють кожен новий день, прокидаючись вранці разом з вами, і не дають заснути вночі. Звідси безсоння, дратівливість, нездатність тверезо оцінювати ситуацію. Це дійсно заважає незалежно від причин, що зумовили такий стан.

Напевно ви відчували моральний підйом, рішучість і бажання змінити все на краще після чергового нападу жалості до себе. Нерідко в самий розпал похмурого відчаю раптом в голову приходить геніальна думка, як можна виправити ситуацію, підтримати себе, помститися кривдникові.

Зрозуміло, ви будете шкодувати про зроблене, але з часом це перестане вас турбувати. Можна з упевненістю сказати, що ваші сльози і розпач пішли вам на користь.

Такий стан називається мотивуючої жалістю до себе. Воно покликане повернути вас на рейки спокою. Це можна порівняти з м’ячиком, отскакивающим від статі: коли кидають м’яч, він летить вниз, що символізує депресію і відчуття, що все пропало і нічого хорошого від життя чекати вже не варто.

Момент зіткнення м’яча з підлогою – це коли досягнувши емоційного дна, ви раптом відчуваєте, що більше так тривати не може, і вас осяває рятівна ідея. Нарешті, м’яч від сили удару відскакує вгору – це символ емоційного підйому. Шанс продовжити жити і почати щось нове.

Деструктивна жалість

Проте, буває і патологічна жалість, що заважає побачити просвіт. Це стан, порівнянне з хронічною хворобою: як будь-яка хвороба виліковна в гострій формі, але дуже важко піддається лікуванню в хронічній. Вона уповільнена і не завжди помітна, але завжди робить найбільш руйнівний вплив на наше життя і стосунки з оточуючими.

В цьому випадку важко всім: і людині, і його близьким. Це безпросвітня стан характеризується потребою скаржитися на життя, нездатністю побачити та очікувати хороший. Напевно у багатьох є такі знайомі або родичі: свекрухи, хапаються за серце при кожному випадку, подруги, допікають безперервними слізними дзвінками.

Не будемо приховувати: така поведінка дратує оточуючих. Страждає хоче, щоб його жаліли, але ефект виходить прямо протилежний: його сприймають або як маніпулятора, або як пропащого, носить в кишені проблеми з запасом на всіх. Чоловік же, шкодує себе, і зовсім перестає вселяти повагу.

У таку неприємну ситуацію ризикує потрапити кожен, хто в періоди гострого самосожаленія лінується використовувати свої шанси або наполегливо шукати виходи. Життя ніколи не заводить в глухий кут, вихід є завжди, але і є небезпека пройти повз нього. Ось тоді жалість до себе стає патологічною.

Як позбутися від жалю до себе?

Які ж можуть бути варіанти, щоб допомогти собі і тим, хто в даний момент знаходиться в гострій або хронічній фазі відчаю і роздавлений своїми проблемами?

Як уже говорилося, якщо вас відвідує ідея, як вирватися з цієї павутини, не лінуйтеся і не бійтеся здійснити її. Навіть якщо вона здається абсолютно божевільною.

Здійсніть поїздку, щоб відволіктися, познайомтеся з новими людьми. Знайдіть нового чоловіка і змусьте себе закохатися. Не бійтеся сходити до психолога або священика. Головне – не сидіть склавши руки, впиваючись своїм горем. Це – шлях у прірву. І навіть якщо ці заходи ні до чого не приведуть, краще шкодувати про зроблене, ніж про втрачені шанси.

Можна привести кілька способів врівноважити стан:

  • Пийте заспокійливі трав’яні чаї. Трави підтримають вашу імунну та нервову системи, так і сам процес чаювання з чимось смачненьким доставляє певне задоволення;
  • Переглянете ваші улюблені фільми, особливо, якщо серед них є комедії;
  • Коли йдете на роботу або з роботи, вибирайте нові, незнайомі шляху, по дорозі зайдіть куди-небудь: в кафе, в музей, в гості;
  • Відвідайте нові місця або поїдьте куди-небудь у вільний час. Просто так, поодинці, або запросіть подругу, приятеля;
  • Зробіть кому-небудь добро. Допоможіть матеріально тим, хто цього потребує. Якщо це неможливо, утешьте кого-то, кому потрібно розраду і підтримка. Ви відчуєте відчуття, ніби втішили вас і допомогли вам;
  • І нарешті, фізична активність – це те, що мобілізує і дає енергію не тільки фізичну, але і моральну, додає впевненості в собі. Зарядка через не хочу, плавання або спортзал. В момент, коли вам зовсім погано, починаємо віджиматися до зірочок в очах – ви самі здивуєтеся, наскільки посвітлішала голова і стало легше на серці.

Зрозуміло, не всі поради і не завжди застосовні. Але в будь-якій ситуації можна знайти і підібрати щось, що втішить вас в конкретно вашому випадку. Допоможе припинити шкодувати про минуле і взяти себе в руки.

Як допомогти близьким, жалеющим себе?

Часом наші близькі розчаровують нас своєю зневірою. Нам хочеться їм допомогти, але ми не завжди розуміємо, що для цього потрібно зробити. Адже дати набір стандартних порад, не завжди достатньо. Не кожен може усвідомити, що з його безпросвітного стану є вихід, а наше покликання – допомогти знайти його.

Наскільки багатьом жінкам знайома ситуація: сімейне життя руйнується, тому що невдачі чоловіка на роботі, або проблеми, пов’язані зі здоров’ям, змушують його жаліти себе замість того, щоб взяти себе в руки. Як допомогти в такому випадку, що чекає таку сім’ю?

Якщо ви дійсно переживаєте за близьку вам людину, спробуйте взяти частину проблем на себе, зробити для нього щось, що може залежати від вас. Зрозуміло, якщо він дозволить це зробити. Так, не завжди варто чекати подяки. Але в сімейному житті дуже часто буває саме так: доводиться віддавати більше, ніж отримуєш.

Жаліти чужих людей завжди легше. Ви не здатні повністю уявити собі їхній стан, зрозуміти їх, і це дуже добре відображає приказка «ситий голодного не зрозуміє». Ви шкодуєте як би з боку, співчуваєте, але не вникаєте в чужу біду настільки, щоб затьмарити власне життя.

Деколи така легка жалість межує з байдужістю, але іноді буває дуже корисною: чужі помилки допомагають спостерігачеві уникнути таких же.

Сім’я ж – зовсім інша справа. Коли чоловік не встає з дивана, упевнений, що його життя вже не може бути ні доброю, ні матеріального достатку. Коли він весь час знаходить виправдання своїй бездіяльності, вимагаючи при цьому вашого співчуття – це хронічна, деструктивна жалість до себе і невпевненість у своїх силах.

Вона відіб’ється і на вас, викликавши смуток і незадоволеність. Врятувати чоловіка, боротися за сім’ю, або вирішити проблему втечею від неї – вирішує тільки сама жінка. І яким би не було рішення, у будь-якому випадку воно не дасться просто.

Жаль про свої помилки – це те, чого нездатний уникнути жодна людина. Життя занадто складна, чорні смуги перетинають її регулярно.

Але наша удача в наших руках, і дуже важливо вміти тримати її міцно, а загубивши – наполегливо шукати, щоб не перетворитися у невротика-зануду, від якого втомлюються оточуючі, не опинитися на емоційному дні, не маючи сил відштовхнутися.

Кожна невдача додає нам досвіду, тому не варто боятися невдач – потрібно просто вміти обернути їх на свою користь. І жаль про минуле теж здатне допомогти у цьому.

Залишити коментар