Як перестати заїдати стрес

Емоційна залежність від їжі, в народі іменована заїдання стресу – це звичка є, щоб відчути себе комфортно, знизити рівень стресу або винагородити. Як бачите, слово «голод» тут не пробегало, і це погано, тому що в першу чергу людина повинна їсти, щоб втамувати фізіологічну, а не психологічну потребу в їжі.

Як виникає звичка заїдати стрес

Людина, що страждає від звички заїдати стрес, компенсує емоційні, а не енергетичні витрати, і це викликає ряд проблем: від зайвої ваги до депресивних станів.

Зазвичай жертва заїдання стресу біжить до холодильника «на автоматі», щоб впоратися з проблемами, які не мають ніякого відношення до їжі.

Якщо ви вже наїлися, але все одно замовляєте десерт або накидаєтеся на морозиво, коли емоційно пригнічені, заїдання стресу – це про вас.

Іноді потішити себе смакотою за досягнення можна, і в цьому немає нічого страшного. Але коли подібні «нагороди» входять в звичку і думка про їжу з’являється першою під час пригнічених станів – саме час бити на сполох. «Заїдання стресу» — замкнуте коло, і чим швидше ви його разорвете, тим краще. Заїдаючи стрес, ви не вирішите складнощів, які відправили вас до гастрономічного заспокоєння, а тільки погіршить їх.

Чому люди заїдають проблеми

Їжа може принести почуття задоволення, але на дуже короткий час. Емоції, які змусили їсти, повернуться. І ви будете почувати себе ще гірше, тому що до поганого настрою додалася ще купа калорій. І без того поганий емоційний стан погіршиться почуттям провини і усвідомленням відсутності сили волі.

Якщо ви будете заїдати стрес, то не навчитеся правильним способам роботи зі своїми емоціями, вам буде все складніше контролювати свою вагу, а почуття безсилля зробити щось з головою, і з тілом, набирає все більші обсяги, остаточно зажене в глухий кут.

Як розпізнати у себе «заїдання стресу»

Якщо ви чесно відповіли на такі питання, і більша частина відповідей виявиться позитивною, то ймовірно у вас є звичка заїдати стрес.

 • Їдете ви більше, ніж потрібно, перебуваючи в стані стресу?
 • Їдете ви, коли не голодні?
 • Їдете ви, щоб відчути себе краще?
 • Чи використовуєте ви їжу в якості нагороди?
 • Чи Часто ви наїдаєтеся до відмови?
 • Чи відчуваєте ви іноді, що їжа – ваш друг, дає відчуття захищеності і комфорту?
 • Чи ви відчуваєте, що не можете контролювати свої стосунки з їжею?

Звичка чи голод?

Психологічний голод може бути дуже сильним. В результаті його дуже часто можна прийняти за звичайний голод. Але ви завжди можете побачити різницю, якщо придивіться уважніше.

 1. Емоційний голод може настати раптово. Ви раптово хочете їсти і відчуваєте, що повинні негайно щось пожувати. Звичайний голод так себе не веде. Він наростає поступово, не вимагає негайного задоволення і не викликає відчуття катастрофи, що насувається.
 2. Якщо ви голодні фізично, то можете насититися тарілкою супу або вчорашньої солянкою з холодильника. У разі ж, коли вам потрібно заїсти стрес, такий розклад вас не влаштовує, і ви налаштовані на щось «особливе». Найчастіше це жирне і солодке. Ви відчуваєш, що вам потрібна піца. Тільки піца. Нічого крім піци. З подвійним сиром і цибульними кільцями, будь ласка.
 3. Заїдання стресу йде рука об руку з переїданням. Ви і не помітили, як з’їли величезний бідон морозива, причому навіть не встигли насолодитися смаком. Ви робите це механічно і завжди переїдаєте. Мозок включається потім, коли порожній бідон можна тільки викинути. Разом з вузькими джинсами, купленими на минулого тижня.
 4. Емоційний голод не вгамує, хоча шлунок повний. Ви хочете ще і ще. Їсте, поки не стане погано. З звичайним голодом так не буває: досить бути ситим, а не объевшейся.
 5. Бажання заїсти стрес волає не з порожнього шлунку. Він робить це з голови. Ви починаєте нав’язливо думати про їжу, не бачите нічого, крім їжі, не можете зосередитися на чомусь іншому. Ваш шлунок при цьому може відчувати себе цілком нормально.
 6. Заїдання стресу завжди веде за собою каяття, почуття провини і сорому. Якщо ви їсте, щоб вгамувати голод, ви не відчуваєте себе провинилася школяркою. Якщо після прийому їжі ви відчуваєте почуття провини, значить, навіть не віддаючи собі в цьому звіту, розумієш, що в даній конкретній ситуації могли і не є.

Боремося зі звичкою заїдати стрес

По-перше, слід розібратися в його причинах. Які ситуації, місця або почуття змушують вас шукати порятунку в їжі? Найчастіше звичка заїдати стрес пов’язано з неприємними емоціями, але буває і навпаки: ви балуєте себе за досягнення і успіхи. Давайте розглянемо найбільш часті причини заїдання стресу

Причини переїдання

Стрес

Чи помічали ви, як стрес тягне вас до холодильника? Якщо стрес не відпускає вас, в організмі підвищується рівень кортизолу. Цей гормон, в свою чергу, підвищує потребу у солоному, солодкому або жирному. Якщо ви не здатні впоратися зі стресовими станами і побороти їх, ви не будете в змозі впоратися з бажанням заїсти стрес шкідливою їжею. Тому в першу чергу слід розібратися в причинах стресу і намагатися працювати над їх усуненням. Тоді і стосунки з їжею увійдуть в нормальне русло.

Переповнюють емоції

Заїдання стресу може бути шляхом до тимчасового заглушению переповнюють вас емоцій, до їх притуплення. Найчастіше ми заедаем гнів, страх, тугу, занепокоєння, самотність або сором. В момент поглинання величезних кількостей їжі ми відволікаємося від того, що не дає спокою або мучить. Вихід тут той же, що і в попередньому випадку. Слід працювати з неприємними емоціями, а не тікати від них в світ молочних рік і кисільних (шоколадних, жирних, смачних) берегів.

Нудьга або відчуття спустошеності

Іноді ми їмо просто щоб чимось зайнятися, а іноді – щоб заповнити порожнечу в житті. Їжа в цьому випадку одночасно заповнює і шлунок, і час. На дуже короткий термін ви відчуваєте, що зайняті, а існування не здається таким безглуздим. Чи варто говорити, що краще зайняти себе книжкою. Або велопрогулкой. Або зателефонувати мамі. Таких «або» дуже багато, і від них не товстіють і не впадають у депресію.

Дитячі звички

Згадайте дитинство. Батьки заохочували вас морозивом за хорошу поведінку? Водили у кафе, коли ви приносили гарні оцінки? Давали солодощі, коли вам було сумно? А може бути, у вас була та сама російська бабуся, яка вважала, що дитина, у якого щічок не видно зі спини – це голодувальник і худенький дитина? На жаль, дуже багато жінок виходять від таких бабусь, не бачачи нічого поганого в тому, щоб уплести шість пиріжків з повидлом за один присід.

Вплив оточення. Зустрічі з друзями в ресторані чи кав’ярні – відмінний спосіб розслабитися і добре провести час, проте вони теж можуть привести до переїдання. Дуже просто з’їсти зайве, коли їдять інші, навіть якщо ви не голодні.

Кроки до позбавлення від заїдання проблем

Коли ви зрозумієте, що саме стало причиною переїдання, настане час для другого кроку: потрібно погодувати свої емоції чимось іншим. Якщо ви не навчитеся отримувати задоволення від інших занять, впоратися з емоційним переїданням ви не зможете.

 • Знайдіть інші способи радувати себе, якусь альтернативу, здатну викликати почуття задоволення і радості, без заїдання стрес.
 • Якщо ви відчуваєте почуття самотності, зателефонуйте комусь близькому, хто допоможе тобі відчувати себе краще, пограйте з кішкою або собакою, подивіться старі фотографії, пов’язані з приємними спогадами.
 • Якщо ви відчуваєте сильний стрес, направте енергію тривоги в інше русло. Танцюйте під улюблену пісню перед дзеркалом. Надіньте улюблене плаття і шпильки. Влаштуйте шоу для кота. Це весело і корисно.
 • Якщо ви втомилися, побалуйте себе елітним чаєм, який коштує стільки ж, скільки повна кошик їжі в супермаркеті. Ви можете собі це. І не забудьте прийняти ванну з «смачною» пінкою.
 • Якщо вам нудно, займіть себе гарною книгою, подивіться серіал, досліджуйте нові простору міста, в якому живете (сперечаємося, ви ще не бачили всіх цікавих місць?), навчіться грати на гітарі, в кінці кінців.

Інакше кажучи, займіть себе чим-те, що зробить вас ще цікавіше і розумніші, а заодно займе вільний час.

Залишити коментар