Як перестати нервувати з будь-якого приводу?

Тривога, недовірливість, занепокоєння — постійні супутники неврівноважених людей і малопомітні, але дієві інструменти саморуйнування. Тому вміння тримати себе в руках, не напружуючись по дурницях і утримуючись від переживань по кожному незначному приводу, однозначно можна віднести до категорії корисних, а іноді і життєво важливих якостей людської натури.

Давайте розберемося в проблемі і дізнаємося, як навчитися менше переживати, не дратуючись з будь-якого приводу.

Звичайно, іноді обставини складаються таким чином, що навіть найстійкіші люди втрачають ґрунт під ногами і впевненість у завтрашньому дні. Але зізнайтеся собі самому: велика частина наших хвилювань не має під собою вагомі причини.

Якщо ви схильні нервувати через всяких дрібниць — негативних коментарів у вашу адресу, незадовільних результатів навчання або навіть поганої погоди — пора брати себе в руки.

Надмірне занепокоєння і нескінченне уявне програвання негативних сценаріїв псує вам життя набагато сильніше, ніж реальна підоснова ваших страхів і побоювань. Нервуючи з будь-якого приводу, ми невблаганно втрачаємо енергію і стаємо менш активними, своїми ж руками позбавляючи себе задоволення від життя.

Як перестати переживати з різних дурницях

Щоб приборкати власну тривогу, необхідно для початку відшукати її джерело. Скориставшись старим, як світ, радою «пізнай себе», ви познайомитеся зі своїм внутрішнім ворогом. Переважна більшість людей створює приводи для переживань завдяки надмірно розвиненому, погано піддається контролю уяві. Зациклюючись на можливий негативний розвиток подій, ви починаєте турбуватися про майбутнє і тим самим остаточно псуйте собі настрій в сьогоденні.

Рецепт виходу із ситуації простий, але реалізувати його під силу не кожному: потрібно навчитися концентруватися на теперішньому моменті.

Як тільки занепокоєння почне заповнювати вашу свідомість, глибоко вдихніть і:

  • тверезо подумайте, скільки разів ваші негативні прогнози дійсно виконувалися — напевно не часто, а це значить, що приводу для тривоги з високою часткою ймовірності немає, і в даному конкретному випадку;
  • починайте думати про сьогоднішній день, наприклад, про те процесі, яким ви займаєтеся тут і зараз — чистіть зуби, читаєте книгу, робите покупки;
  • промовляйте подумки всі свої поточні дії, щоб відволіктися від тривожних відчуттів.

Привчіть себе до думки, що занепокоєння — не більше ніж порожня трата часу і сил. Відомо, що нам зазвичай доводиться мати справу з двома типами ситуацій — на які ми можемо вплинути, в той час як результат всіх інших від нас не залежить.

Якщо ви зацікавлені в позитивному результаті розвивається в даний момент ситуації, задайте собі просте запитання: «що насправді я можу для цього зробити?» і чесно оцініть свою відповідь. Від вас нічого не залежить?

Відмінно, значить, немає сенсу виснажувати себе тривогою і переживаннями. Ваші дії можуть вплинути на результат?

Занепокоєння буде поганим підмогою: потрібно сконцентруватися на досягненні мети, перестати нервувати і почати діяти. Мозок, затуманений тривогою, працює менш ефективно — пам’ятайте про це і не давайте собі спуску.

Як перестати нервувати і сильно переживати навіть при наявності вагомих причин

Іноді огортає свідомість тривога має реальні, а не вигадані причини. Наприклад, стався розрив відносин з важливою для вас людиною. Чи вам належить важливий іспит. Або вам призначили співбесіду, від якого залежить ваша кар’єра.

Приводи можуть бути дійсно вагомими, але це не означає, що потрібно пустити ситуацію на самоплив і дозволити уяві її драматизувати. Корисно знати, як перестати переживати з-за роботи, навчання або особистих відносин, щоб нервова напруга не заважало вам йти до поставленої мети.

Зняти мандраж перед важливою подією допоможуть прості дихальні вправи. Вони дозволяють вгамувати переживання і заспокоїти нерви.

Робиться це так:

  • рівномірно рахуючи до чотирьох, робимо глибокий вдих;
  • затримуємо повітря в легенях і рахуємо до двох;
  • повільно видихаємо (знову на чотири рахунки);
  • рахуючи до двох, не дихаємо, а потім повторюємо все спочатку.

Роблячи повноцінні глибокі вдихи і видихи з обов’язковою короткою затримкою дихання, ви вже через деякий час помітите, що в голові прояснилося й думки стали більш спокійними.

Але тільки не забувайте дихати «на п’ятірку з плюсом», задійте діафрагму; адже поверхневе дихання не дає такого ефекту.

Таким чином ми пригнічуємо фізіологічні прояви нервозності, поступово заспокоюючись — всього 3-5 хвилин, і стане легше, особливо якщо ви будете концентруватися на диханні, не даючи тривожним картинок повністю заволодіти вами. Дихальна гімнастика — доступний спосіб тримати ситуацію під контролем, навіть коли все буквально валиться з рук.

Як перестати переживати, якщо неприємна подія вже відбулася, і думки про нього не дають вам спокою?

Для початку припиніть повторно прокручувати в голові неприємну вам сцену (це надважке, але обов’язкова умова для переходу в «спокійний режим»). Хороший результат дає медитація: регулярно медитуючи (хоча б по кілька хвилин на день), ви з часом навчитеся добре володіти своїм свідомістю і відганяти непотрібні думки, як настирливих мух.

Відмовтеся від стимуляторів — кофеїну, нікотину та інших речовин, підхльоскують нервову систему. Коли ви і без того на взводі, штучна стимуляція не відволікає від проблеми, а лише ускладнює ваше стан.

А ще важливо навчитися мислити позитивно: вміння відшукати в кожній неприємної речі якусь позитивну рису або особливість дозволяє не зациклюватися на негативі і завжди, в будь-якій життєвій ситуації утримувати настрій на позначці «вище середнього».

Залишити коментар