Як перестати бояться літати на літаках?

Страхи є у кожної людини. Хтось боїться переміщення в ліфті, хтось висоти, хтось комах або якого-небудь виду тварин. Список цей величезний. У сучасному світі літаки є одним із самих затребуваних видів транспорту, і від багатьох людей можна почути фразу: «панічно Боюся літати на літаку».

Іноді людині навіть важко пояснити, чим обумовлена його страх, він не знає, як з нею впоратися, і є це стан легкої тривожністю, страхом або являє собою справжню фобію, не дає ступити на трап.

Звідки страх?

Страх чого-небудь викликана інстинктом самозбереження, тому є природною реакцією організму на потенційну небезпеку. Якщо говорити про те, чому виникає страх перед польотом, найчастіше він викликаний інформацією, яку ми сприймаємо ззовні. Таким чином, цей страх є усвідомленим або як він ще називається в психології, раціональним, тобто мають пояснення, причину. У зв’язку з цим страх польоту – «штучна аерофобія», оскільки природна фобія причин не має.

Це означає, що в переважній більшості випадків з цим явищем можна успішно боротися, але для цього варто для початку з’ясувати, чим може бути зумовлена «штучна аерофобія».

 • Безумовно, ви не раз чули в новинах або читали в газетах про те, що той чи інший літак зазнав аварії, забравши багато життів. На жаль, таке буває, але не частіше, ніж аварії з участю поїздів, автомобілів, автобусів та інших видів транспорту;
 • Можливо, хтось з ваших знайомих літав на літаку, а потім у фарбах повідав вам, як це було страшно. Розповіді про те, що в польоті у транспорту ледь не знесло хвіст, від чого стояв жахливий гул, вереск і свист, можна нерідко почути. Але не варто забувати про людський фактор і про те, що «у страху очі великі», а це змушує людей, які і без того бояться літати, занадто перебільшено сприймати те, що відбувається навколо;
 • Страх перед невідомістю. Як правило, він виникає у тих, хто вирушає у повітряну подорож вперше. Це цілком зрозуміло – люди не птиці, а тому і пересування наземним транспортом ним ближче. Багато людей перестають боятися перельотів вже після першого досвіду, який доводить їм, що це не так страшно, як здавалося.

Страх перед перельотом присутній практично у кожної людини, але в багатьох випадках він помірний, і люди можуть впоратися з ним. Якщо у людини достатньо міцна нервова система, зробити це набагато простіше. Складніше позбутися від нього людям навіюваною, недовірливим, легко піддається хвилювань і стресів.

Відомо, що жінки частіше за чоловіків у фарбах уявляють собі аварія повітряного виду транспорту, від чого перестати боятися польоту їм стає ще складніше.

Чоловіки страхів теж не позбавлені, але у них вони частіше полягають у тому, що вони відчувають дискомфорт, що межує з панікою, з-за того, що вони не здатні здобути контроль над ситуацією. Крім того, багато чоловіків побоюються того, що під час польоту погіршиться стан їх здоров’я, а отримати кваліфіковану допомогу буде нізвідки.

Аерофобія чи ні?

Нерідко люди, які побоюються перельотів, приписують собі саме такий стан. У переважній більшості випадків це не відповідає дійсності.

Як зрозуміти, чи боїтеся ви літати через аерофобії?

 • Якщо ви допустили думку про те, що переміщатися за допомогою повітряного транспорту вам все ж доведеться, незважаючи на те що побоюєтеся цього, швидше за все, це не ваш діагноз. Люди, які страждають від аерофобії, навіть уявити собі не можуть переліт, і категорично відмовляються від нього, навіть якщо від цього залежить їх кар’єра, здійснення мрії (наприклад, відпочинок за кордоном), зустріч з родичами, що живуть далеко, і т. д.;
 • Від однієї лише думки про літаки, аеропорт у людини, що має аерофобію, посилюється потовиділення, напружуються м’язи, з’являється нудота, дезорієнтація в просторі, підвищується тиск, частішає серцебиття, з’являється тремтіння.

Іноді підвищену боязнь літати люди плутають з іншими фобіями – наприклад, з острахом висоти або знаходження у замкнутому просторі. Тим не менше це не одні й ті ж страхи, а диференціювати їх і впоратися з ними допоможе досвідчений психолог.

Такі явні ознаки аерофобії виявляються досить рідко, і якщо у вас не спостерігається, ви зможете перестати боятися літати на літаку, але як це зробити?

Аерофобію допоможе вилікувати психолог, а якщо у вас її немає, від своїх побоювань ви зможете позбутися і самостійно.

Що робити?

Є ряд рекомендацій, які допоможуть вам перемогти страх.

Ось що потрібно робити, якщо ви боїтеся літати на літаку:

 • Перш за все потрібно зібрати достовірну інформацію про авіаперевізників, що дозволить вибрати найбільш надійного з них. Не варто довіряти «жовтій пресі», новинам сумнівного походження та іншої недостовірної інформації. Сьогодні в інтернеті є безліч тематичних ресурсів, на які треба просто зайти і поспілкуватися з компетентними людьми – поставити їм питання, що цікавлять вас і отримати на них відповіді.

Таким чином ви отримаєте дані про те, яка кваліфікація і досвід пілотів, які працюють в тій чи іншій компанії, в якому технічному стані знаходиться авіатранспорт перевізника і т. д.

Крім того, сьогодні є безліч інтернет-форумів, де теж можна часто побачити скарги людей, на зразок «боюся літати на літаку, що мені робити?». Як правило, на таких форумах спілкуються колишні клієнти різних авіакомпаній, які не тільки морально підтримають і пояснять, що побоювання марні, але і підкажуть, послугами якої авіакомпанії краще скористатися;

 • Допоможе перестати боятися авіаперельотів один дуже важливий аргумент – літак визнаний найбезпечнішим видом транспорту. Пояснюється це тим, що літаки ретельно готують та перевіряють перед кожним рейсом. Крім того, всі маршрути розробляються і контролюються спеціалістами, що знижує ймовірність катастрофи в повітрі на нулю. Наземні аварії трапляються набагато частіше, в них гине набагато більше людей, але про кожну з них в новинах не розкажуть;
 • Говорячи про те, що потрібно робити, щоб не побоюватися авіаперельоту, варто сказати про те, що вам варто довіритися пілотові. Дотримуватися всіх правил безпеки і максимальну обережність цієї людини примушує не лише любов до своєї професії, почуття обов’язку, але й інстинкт самозбереження, адже він знаходиться на борту разом з вами;
 • Відігнати тривожні думки допоможе заняття улюбленою справою до майбутнього перельоту;
 • Опинившись на борту, постарайтеся зав’язати розмову зі своїм сусідом. Багато людей вважають за краще повідомляти сусідові про те, що вони бояться літати на літаку – це їх заспокоює, а часто і дозволяє отримати підтримку і заспокоєння в його особі, а також знайти співрозмовника. Психологи стверджують, що це дійсно працює прийом, якими ви можете скористатися. Час у спілкуванні піде швидше, що допоможе вам скоротати години подорожі;
 • Не закривайте очі, коли повітряний транспорт злітає – підйом здасться вам плавним, і ви зрозумієте, чому не треба боятися перебування на борту і літати на літаку;
 • Не нехтуйте пропозицією бортпровідниці скуштувати льодяників, але робити це краще після зльоту. Стануть в нагоді вони і при посадці. Незайвим буде придбати льодяники самостійно, щоб ласувати ними тоді, коли захочеться. Можна також з’їсти шоколадку – від неї підніметься настрій;
 • Якщо у вас закладає вуха, не панікуйте і часто сглатывайте – це допоможе повернутися в нормальний стан.

А ось від прийому алкоголю на борту і перед посадкою на нього варто відмовитися. Вплив спиртного на висоті багаторазово посилюється, що може викликати небажані проблеми зі здоров’ям – запаморочення, підвищення тиску, відчуття нестачі повітря, нудоту.

А чи боїтеся ви повітряного транспорту, літати на літаку? Якщо так, пора починати боротися зі своїми страхами і вирушати в подорож!

Залишити коментар