Як очистити сковороду від нагару в домашніх умовах

Складно уявити собі кухню без сковороди. У будь-якої господині знайдеться як мінімум одна, дві, а то і три незамінних помічниці. Сковороди роблять з чавуну, алюмінію, сучасних сплавів, покритих тефлоном або керамікою. Незалежно від того з якого матеріалу зроблена кухонний посуд, з часом вона забруднюється. На внутрішній і зовнішній поверхні сковороди утворюється шар пригорілого жиру. Це не тільки естетично негарно, але й шкідливо для здоров’я, так як разом з приготованою їжею в тарілку потрапляють і частинки горілого жиру.

Як видалити нагар з внутрішньої поверхні

В залежності від виду сковороди підбирається спосіб видалення з неї нагару в домашніх умовах.

Тефлонова сковорода. Доглядати за цим видом посуду досить легко, так як вона спочатку покрита антипригарним шаром з обох сторін. Правда іноді вдається заглушити навіть таку сковороду. Чистити тефлонову посуд металевою мочалкою або абразивними хімічними засобами категорично заборонено, так як це може пошкодити захисний шар, і в цьому місці буде постійно пригорати їжа. Щоб позбутися від пригорілого жиру, налийте в сковороду гарячу воду, насипте харчової соди (3-4 ст. л.), додайте миючого засобу для посуду (1 ч. л.), і залиште на 30-40 хвилин. Після закінчення часу протріть посуд мочалкою, і промийте під проточною водою.

Сталева сковорода. Цей вид посуду самий недорогий, але в той же час досить примхливий. На сковороді легко з’являються потертості, плями, подряпини. До неї часто пригорає їжа. Основні способи очищення сковороди від нагару наступні:

  • Поварена сіль. Насипте на дно сковороди кам’яної кухонної солі стільки, щоб вона покривала все дно. Через 3-4 години сіль роз’їсть жир, і ви легко відмиєте посуд від нагару.
  • Сода. Намочіть сковороду, нанесіть на її стінки товстий шар харчової соди. Залиште посуд в такому стані на 2-3 години. Потім потріть металевою щіткою. Бруд зі стінок буде зніматися без особливих зусиль.
  • Лимонна кислота і оцет. Налийте в сковороду трохи води, щоб вона покривала дно. Насипте 2 ч. л. лимонної кислоти, і додайте трохи оцту. Закрийте посуд кришкою і поставте на вогонь. Коли рідина в сковороді закипить, вимкніть вогонь. Після охолодження посуду промийте її під великою кількістю проточної води, і почистіть щіткою.

Чавунна сковорода. Ця посуд вважається кращою. Вона не виділяє шкідливі речовини в їжу і не змінює свій зовнішній вигляд з часом. Весь догляд полягає у своєчасному видаленні нагару. Чистити чавунні сковороди можна тими ж способами, що і сталеві. Вони не бояться металевих мочалок, щіток і абразивних засобів. Крім того існує ще один рецепт видалення нагару. Засипте дно посуду кам’яною сіллю, а потім залийте оцтом, закрийте кришкою і дайте постояти 15 хвилин. Поставте сковороду на вогонь, доведіть її вміст до кипіння, додайте склянку харчової соди. Через 7-10 хвилин зніміть посуд з вогню. Поставте її під струмінь холодної води. Потріть сковороду щіткою, весь нагар легко зніметься. Вимитий до блиску чавунну сковороду відразу не можна використовувати за призначенням, їжа буде сильно до неї пригорати. Треба попередньо добре прожарити її.

Керамічна сковорідка. Останнім часом цей вид посуду дуже популярний. Сковороди володіють однорідною і гладкою поверхнею, тому потребують дбайливого догляду і поводження. Їх не можна чистити абразивними засобами, терти щітками або металевими шкребками. Це зашкодить поверхню посуду, і їжа почне пригорати. У магазинах продаються спеціальні хімічні засоби, що розчиняють нагар і не пошкоджують покриття.

Як видалити нагар з зовнішньої поверхні

Сковорода забруднюється не тільки всередині, але і зовні. Тефлонові і керамічні вироби зовні чистяться також як і всередині: хімічними засобами без абразивних частинок. Чавунна і сталева посуд – інша справа. Перерахуємо, як очистити сковороду від нагару зовні в домашніх умовах:

  • Відкритий вогонь. Нагрівати загрязнившуюся сковороду можна пальником або на газовій плиті. Жир з нагару почне випаровуватися, а він сам зсихатися і відпадати. Єдиний недолік цього способу – запах. Раскаливать посуд треба в добре провітрюваному приміщенні.
  • Металева щітка для дрилі або шліфувальна машина. Механічне видалення нагару дозволить швидко і відчистити до блиску сковороду. Правда при цьому вся грязь з посуду опиниться у повітрі у вигляді тонкого пилу.
  • Розчин. В емальоване відро металеве налийте води, додайте кальцинованої соди (500 г), шматок господарського мила, тертий на тертці, силікатний клей (2 тюбика). Доведіть розчин до кипіння, і опустіть в нього сковороду на 20 хвилин. Потім вимкніть вогонь і залиште посуд відмокати 2 години. Протріть щіткою, і промийте під проточною водою.

У даній статті ми перерахували способи очищення різних видів сковород від нагару. Сподіваємося, наші поради допоможуть вам зробити свою кухонну помічницю чистою.

Залишити коментар