Як обробляти пупок новонародженого

Батьків досить часто хвилюють питання, пов’язані з пупком свого улюбленого малюка, вони часто не знають, як правильно доглядати і як обробляти пупок новонародженого.

Ще не так давно, пуповину новонародженим дітям перев’язували і відсікали. В даний час від цього відійшли пуповину перетискають спеціальної дужкою і відсікають. Дужка залишається з дитиною до тих пір, поки пуповина не сама відвалиться разом з нею, тобто самостійно знімати її не потрібно. Вважається, що таким чином набагато краще пережимає кровоносні судини пуповини, через які здійснювалася циркуляція крові між мамою і дитиною, і за рахунок кращого пережиму частина пуповини швидше мумифицируется і відпадає сама собою разом зі скребкой.

Скільки заживає пупок

Якщо розглядати скільки заживає пупок новонароджених можна відзначити, що це відбувається через 3-4 тижні.

З народження до моменту муміфікації залишився шматочок пуповини проходить 4-5 днів, далі тижня 2-3 заживає як звичайна ранка, хоч і досить глибока.

Пупкова ранка вимагає уважний і дбайливий догляд за додержанням ряду правил. Не варто ними нехтувати, так як статистика ускладнень пупкової ранки залишає бажати кращого, так легко до неї може проникнути інфекційний агент.

Так само переглянули і заборона на купання до часу загоєння пупка новонародженого, тобто купати малюків тепер дозволяється з перших днів життя, єдине, бажано це робити в кип’яченої води, охолодженої до 37 градусів.

Правила обробки пупка

Обробка пупка у новонароджених – найважливіші правила догляду:

  • Дотримуйтесь правил асептики і антисептики! Ретельно мийте руки перед кожною процедурою догляду за пупком дитини, так як ймовірність попадання інфекції дуже велика;
  • Діє правило «сухий, відкритий догляд за пупком», правильно, якщо після кожної обробки він залишається чистим і сухим, оскільки пуповина швидше висохне і відпаде. Не закривайте пупок ні пов’язками, ні памперсом, пелюшка і одяг повинні бути чистими, стерильними. Якщо все ж вам хочеться одягнути памперс поверх пупка, можна зробити в ньому спеціальну дірочку для нього, або підкладати тоненьку суху стерильну серветку на пупок;
  • Обробка пупка у новонароджених проводиться 1 раз в день. Візьміть етиловий спирт 70 градусів і одиничним рухом промокніть пупок. Далі обробка антисептичними розчинами 3% розчином перекису водню з подальшим змазуванням 5% розчину калію перманганату, можна замінити на 1% розчин діамантовий зелений. Користуйтеся ватними турундочками або ватяними паличками. Після обробки – обов’язкова повітряна ванна. Приблизно через тиждень від спирту можна відмовитися, а розчини для обробки залишити. На 3-4 тижні, якщо пупок вже повністю сухий можна відмовитися і від перекису водню;
  • Як кліпса відвалиться може залишитися невелика ранка. Обробка та догляд за пупковою ранкою такі ж, як описано вище. Добиваємося щоб ранка сохла і не размокала.

Догляд за мокнучої пупковою ранкою

Якщо пупкова ранка постійно мокне і ніяк не хоче висихати, догляд за пупковою ранкою наступний:

  • Раз мокне — потрібно підсушити (згадайте головне правило догляду «сухий, відкритий догляд за пупком») — збільшіть частоту обробки антисептичними розчинами до 2-3 разів на день, вони є головними дезінфікують і підсушують компонентами в догляді за пупкової ранкою;
  • Частіше проводите повітряні ванни;
  • Водні процедури виключати не потрібно, вода теж допомагає підсушування, можна скоротити час купання у великій ванні до 5 хвилин, щоб ранка надмірно не размокала;
  • Якщо з пупкової ранки з’являється відокремлюване брудно-бурого або жовтуватого кольору, продовжуйте обробляти також, на фоні обробки через 3-5 днів утворюється скоринка, яку не потрібно відколупувати, під нею ранка швидше і краще епітелізіруется, а скориночка відпаде сама;
  • У разі ж, якщо виділення тривають, пупок мокне, не зупиняйте догляд і обробку і зверніться до лікаря. Нічого не видавлюйте і не отковыривайте, ви ризикуєте здоров’ям малюка! Відкрита рана є прямими вхідними воротами для бактеріальних мікроорганізмів в маленький організм.

Якщо ранка мокне розібралися, а що робити якщо кровоточить пупок у новонародженого?

Догляд за кровоточить пупковою ранкою

Якщо це не сильна кровотеча, а крапельки відірвалася від скоринки, потрібно просто добре обробити місце кровоточивості окремим шматочком стерильної вати з 3% розчином перекису водню і далі змастити 5% розчином калію перманганату або 1% розчин діамантовий зелений. Найкраще звичайно проконсультуватися з педіатром, який зможе визначити причину кровоточивості і правильно виконується догляд за пупком немовляти.

Пупкова грижа

В районі пупка прощупується порожнє місце або видно опуклість, тоді можливо, мова йде про пупкової грижі. Зверніться до лікаря, залежно від вираженості процесу він визначить подальшу тактику лікування і як правильно проводити догляд за нею. Частіше пупкова грижа проходить без специфічного лікування до віку 1 року.

Батькам рекомендується виконувати вдома наступні профілактичні заходи для запобігання утворення пупкової грижі у новонародженої дитини – частіше викладайте малюка на животик, виконуйте гімнастичну зарядку відповідну віку малюка для зміцнення м’язів передньої черевної стінки, займайтеся плаванням у ванній на животі з підтримкою батьків.

Малюки не дуже люблять процедури по догляду за собою, тому постарайтеся робити все чітко і достатньо швидко, щоб дитина не встиг раскапризничаться. Можна розповідати йому в цей момент забавну потешку або просто ласкаво з ним поговорити. Це вони так люблять.

Питання, що стосуються як обробляти пупок новонародженого в тих чи інших випадках, часто вводять батьків в ступор. І не даремно. Варто пам’ятати, що самолікування, як правило, ні до чого хорошого не призводить, тому не полінуйтеся проконсультуватися з фахівцем, навіть якщо ви знайшли цікаву для вас інформацію в інших джерелах.

Здоров’я вам та вашим малюкам!

Залишити коментар