Як навчитися правильно і красиво кататися на ковзанах

Дивлячись зі сторони на те, як хтось буквально летить над блискучою поверхнею, очей відвести неможливо, тому у багатьох виникає бажання оволодіти такими ж здібностями. Професійні спортсмени, здавалося б, роблять це легко і невимушено, і тільки їм відомо, як непросто навчитися кататися на ковзанах, і так легко парити над дзеркальною гладдю.

Тим не менш підкорити її цілком можливо, озброївшись терпінням, часом, завзятістю та працьовитістю. Зрештою, далеко не всі прагнуть потрапити в олімпійську збірну – багато хто просто хочуть навчитися кататися, без претензії на виконання складних піруетів. А це вже простіше.

Ковзани

З їх вибору і варто починати навчання. Крім того, потрібно вміти правильно зашнурувати їх, щоб ногам було зручно.

Ось що потрібно знати про черевики для катання:

 • Вони не маю утеплення, відповідно, щоб не замерзнути, необхідно надягати шкарпетки. Але це не означає, що потрібно купувати ковзани на кілька розмірів більше, ніж розмір ноги – досить ? -1 розміру. При цьому шкарпетки потрібно підбирати таким чином, щоб вони були теплими, їх товщина була такою, при якій нога не буде сильно стиснута. Разом з тим ковзани не повинні «сидіти» вільно, інакше буде важко контролювати руху;
 • Ковзани потрібно добре зашнурувати, але це не означає, що нога повинна бути, як у лещатах, – перші повинні прилягати до ноги досить щільно, при цьому не туго, щоб не з’явилося відчуття дискомфорту. Слідкуйте за тим, щоб задник черевика щільно прилягав до п’яти, а підйом ноги був добре зафіксований. Оптимальний варіант зав’язування шнурків – трохи слабкіше в районі носка і гомілкостопа, і трохи тугіше в середині;
 • Ковзани можуть фіксуватися за допомогою кліпс. Надіваються такі черевики швидко. В цьому випадку спочатку щільно зав’язується шнурівка, потім за допомогою ременя фіксується п’ята і голеностоп, замикається кліпса в області щиколотки.

Якщо ковзани обрані і одягаються правильно, навчитися кататися на них і весь час вдосконалювати свою майстерність буде набагато простіше, бо від положення ноги, комфорту буде залежати коректність техніки виконання рухів.

Перші кроки

Зробити їх доведеться не на льоду, а у себе вдома, оскільки потрібно привчити своє тіло до певних рухів. В іншому випадку ви можете зіткнутися з такими проблемами, як часті падіння, втрата рівноваги.

Ось нехитрий алгоритм того, як ви можете підготувати своє тіло перед тим, як навчитися добре кататися на ковзанах безпосередньо на льоду.

 1. Застеліть підлогу тонким килимом або облачите леза ковзанів в чохли, походіть в черевиках по квартирі. Це дозволить навчитися тримати рівновагу, звикнути до товщини леза.
 2. Поставте перед собою стілець, обіпріться про його спинку руками і виконуйте присідання, напівприсідання.
 3. Далі завдання з присіданнями ускладнюється – виконувати вправи потрібно з витягнутою однією ногою, а потім другий. Це вправа складне, особливо для тих, хто до спорту відношення практично не має, тому його тривалість не повинна перевищувати 10-ти хвилин.

Всі ці вправи допоможуть отримати такі вміння:

 • Тримати рівновагу, стійко стояти на лезі;
 • Правильно згинати ноги при ковзанні, поворотах, знати, коли саме потрібно це робити;
 • Переносити вагу тіла з ноги на ногу.

Вихід на лід

Підберіть каток, де мало людей, щоб вас не охопила паніка і побоювання того, що при катанні ви з ким-то зіткнетеся або хтось просто зіб’є вас з ніг.

Надіньте такі речі, які захистять вас від травм, якщо вам доведеться зіткнутися з падінням. У спортивному магазині ви зможете знайти спеціальні куртки та аксесуари. Не забудьте надіти шапку, придбати яку можна там же.

Практично кожного, хто вперше ступає на лід, страх падіння змушує схопитися за борт. Щоб відчути впевненість у своєму тілі, трохи часу можна провести і в такому положенні.

Але якщо ви хочете швидко навчитися добре кататися на ковзанах, довго біля борту стояти не варто, тому починайте виконувати такі прості рухи, як кроки. Перед тим як їх здійснити, можете трохи просто постояти на льоду, але не спираючись об стінку. Якщо ви переживаєте, що ноги будуть роз’їжджатися, напружте внутрішні м’язи стегон. Спочатку це може здатися складним маніпуляцією, але з часом ви навчитеся впевнено стояти на льоду, і ніякого дискомфорту відчувати не будете.

Слідкуйте за положенням ніг – набагато впевненіше ви будете почувати себе, якщо носки трохи розставлені нарізно, але пам’ятайте, що при ковзанні стопи повинні знаходитися паралельно по відношенню один до одного.

Іноді швидко перейти від стояння до безпосереднього ковзанню не вдається. Якщо для отримання впевненості вам необхідно зробити декілька кроків – звичайних кроків, які ви здійснюєте при звичайній ходьбі – не відмовляйте собі в цьому. Такі кроки допоможуть вам відчути лід, звикнути до нього.

Ковзання і повороти

Саме так називаються руху, що виконуються на ковзанці.

Виконуємо ковзання

 1. Приймаємо правильну позу – стопи ставимо паралельно, трохи згинаємо ноги в колінах, спину тримаємо прямо, тулуб можна трохи подати вперед.
 2. Тепер вчимося кататися, відштовхуючись ребром одного леза. Пам’ятайте, що носком відштовхуватися не можна.
 3. Під час здійснення поштовху однією ногою відразу ж переносите вагу тіла на іншу, не забувши і зігнути в коліні. Ногу, якою відштовхуєтеся, відразу ж підтягуйте до тієї, на яку ви оперлися після поштовху. Не забувайте, що зубці носка не повинні стикатися з льодом. Помітивши, що це відбувається, намагайтеся направити носок трохи вгору.
 4. Далі на паралельно розставлених стопах просто покатайтеся одночасно на обох з них, виконавши поштовх спочатку правою, а потім лівою ногою.

Виконуємо поворот

 1. Нахиляємо тулуб в ту сторону, в яку буде виконаний поворот, вставши на зовнішню частину ребра коника з тієї ж сторони.
 2. В цю ж сторону переносимо вагу тіла, і відразу ж виставляємо вперед ногу, завівши її в ту сторону, куди буде виконуватися поворот.

Гальмування

Вийшовши на дзеркальну гладь, вам потрібно ознайомитися не тільки з тим, як навчитися кататися на ковзанах самостійно, але і з тим, як зупинити рух.

Існує кілька способів зробити це:

 • Просто під’їхати до бортика;
 • Припинити робити поштовхи і втратити швидкість руху.

Щоб зупинитися швидко і на середині ковзанки, вищеперелічені методи не підійдуть. А зробити це можна іншим способом.

Алгоритм гальмування

 1. Ноги розставляємо таким чином, щоб вони були трохи ширше плечей, згинаємо коліна, тулуб тому відхиляємо, а шкарпетки розгортаємо всередину. При цьому голеностоп потрібно завести всередину.
 2. Продовжуйте рух в такому положенні, і дуже скоро ви зупинитеся.
 3. Це можна зробити і виставивши одну ногу вперед, але перед цим потрібно прийняти положення тіла, як описано в пункті 1.

Катання заднім ходом

Якщо ви відчули себе справжнім асом на ковзанці, можете починати освоювати і цю, досить складну техніку.

Ось алгоритм того, як навчитися кататися на ковзанах заднім ходом.

 1. Для початку просто відштовхніться від бортика або іншої стійкої конструкції (стінки або лави) і прокотитеся тому, попередньо переконавшись, що ні з ким не зіткнетеся при цьому.
 2. Тепер можете вчитися відштовхуватися тому самостійно. Одну ногу трохи виставте вперед, ваша спина повинна бути направлена в ту сторону, в яку ви будете котитися.
 3. Рухи потрібно здійснювати аналогічні тим, які виконуються при ковзанні вперед, тільки поштовхова нога направляється в протилежному напрямку – вперед. Далі відбуваються аналогічні руху з одночасним перенесенням ваги і підтягуванням другої ноги.
 4. Не забувайте весь час дивитися через плече, стежачи за тим, щоб ні з ким не зіткнутися.

Падіння

Від нього не застраховані навіть золоті призери міжнародних змагань, тому і ви, будучи новачком, повинні бути до цього готові.

Що потрібно знати про падіння?

 • Це не так боляче як здається, особливо якщо ви не пренебрежете спеціальної одягом. Тим не менш тривалого відпочинку на льоду дозволяти собі не варто – він холодний, а навколо катаються інші люди на ковзанах з гострими лезами;
 • Щоб уникнути травми голови при падінні на спину, згрупуйтеся так, щоб підборіддя тягнувся до грудей;
 • Постарайтеся після падіння відразу піджати ноги, а руки стисніть в кулаки і притисніть до себе.

Вставайте швидко:

 1. Підніміться спочатку на коліна.
 2. Встаньте однією ногою на лід, обіпріться про зігнуте коліно руками.
 3. Вставайте з колін, одночасно випрямляючи обидві ноги.

Домогтися успіху ви зможете вже після перших відвідин ковзанки, якщо проявите терпіння й завзятість.

Залишити коментар