Як навчитися читати по губах?

Кожна людина використовує можливості свого мозку всього на кілька відсотків і має безліч можливостей, які не використовує. Уміння читати по губах приховане в кожній людині, тільки потрібно його розвивати. Так, люди, які мають проблеми зі слухом або зовсім глухі, володіють цим талантом активно розвиненим вже з народження.

Якщо проблеми зі слухом виникають протягом життя, тоді намагаються розвивати це вміння, так як воно украй важливо для їх нормальної життєдіяльності.

Як освоїти ази

Якщо ви не знаєте, як навчитися читати по губах, то найкращим способом буде пройти навчання у сурдопедагога. Уроки читання по губах допоможуть вам оволодіти цією технікою в повній мірі.

Якщо у вас немає можливості навчатися у фахівця, тоді це можна буде зробити самостійно в домашніх умовах.

Всі звуки поділяються на видимі і невидимі. Видимими вважаються ті, у вимові яких губи приймають чітке положення, а невидимі – це ті звуки, які важко відразу визначити:

  • Ворушачи ротом перед дзеркалом потрібно чітко і з виразом проговорити всі букви алфавіту. При цьому потрібно позначити літери, звучання яких дуже схоже по руху особи і майже нерозрізнені літери;
  • Після того як ви навчитеся розрізняти літери, можна буде переходити на обговорювання і запам’ятовування складів. Є деякі з них, які чітко помітні – ФА, ФО, ПП, ШУ, ПА, ША, тому їх вимовляння потрібно буде обов’язково запам’ятати;
  • Після того, як розпізнавання букв та читання складів буде успішно засвоєно, можна перейти до наступного етапу, де ми вчимося читання по губах у інших. Для цього можна використовувати запис знайомого фільму або телепередачі. Дивитися запис потрібно буде без звуку, звертаючи увагу на рух губ тих, хто там знято. Для початку можна буде включити субтитри і трохи спростити собі завдання;
  • При такому читанні потрібно звертати увагу і на обличчя, так як воно теж відображає велику кількість інформації і допомагає краще сприймати сказане. Брови здатні висловити жах або здивування, а рух м’язів на щоках може свідчити про вираження відрази.

Керуючись цими принципами незабаром можна помітити, що вмієш добре читати по губах.

Що допоможе швидше освоїти навик

Як можна швидше і краще освоїти навик ви зможете, якщо вам допоможуть у цьому близькі та друзі. Для цього потрібно, щоб людина регулярно виголошував перед вами експресивні виразні слова і пропозиції, не озвучуючи їх, а ви в цей момент намагалися зрозуміти, про що він говорить.

А взагалі, для цього навіть не треба когось просити. Засвоювати цей навик можна завжди і скрізь. У метро, кафе, на вулиці і на роботі ви можете постійно спостерігати за рухом губ незнайомих вам людей і намагатися зрозуміти про що вони говорять.

Людина, побіжно читає по губах повинен без зусиль розуміти, про що говорять герої фільмів при перегляді їх без звуку. При чому, тут легше вловлювати зміст, звертаючи увагу на ситуацію, міміку і рухи губ.

У допомогу при читанні з телевізора можна використовувати субтитри. Вони дуже допомагають у роботі над засвоєнням досвіду. У момент, коли ми вчимося читати по чужих губ, важливо дуже багато працювати над собою, так як будь-яке вміння приходить з практикою.

Вивчення артикуляції звуків

Артикуляція – це певне становище органів, що необхідно для утворення звуку.

Людина, яка планує навчитися читання по губах повинен вміти розрізняти всі етапи артикуляції:

  • Підготовка до вимови звуку;
  • Вимова;
  • Завершення вимови і одночасно перехід до утворення нового звуку.

Це дуже важливо для того, щоб при переході до практичним навичкам легше було розрізняти положення губ при вимові звуків.

Напевно дивлячись на глухонімих людей, вам цікаво було зрозуміти, як їм вдається читати слова. Навіть сидячи в навушниках, ви зможете з легкістю зрозуміти деякі слова, які вимовляє людина. Наприклад: «Зніми навушники».

Постійно займаючись над собою, щодня хоча б по 10 хвилин перед дзеркалом, вже найближчим часом, ви зможе без праці відрізнити звук «ФА» від «ЛЯ». Ступінь розуміння при читанні залежить від деяких складових.

Насамперед, це грамотне володіння мовою. Без його знання, ніхто не зможе скористатися навиком: «читай по губах». Не знаючи елементарних слів, неможливо прочитати їх.

Ще одним не менш важливим умовою при освоєнні навичок читання по губах можна назвати здогад. Зрозуміло, що все прочитати просто неможливо. Зазвичай, людина, яка не чує з п’яти сказаних слів, розуміє тільки 2-3, а сенс інших слів він зможе зрозуміти з контексту, по темі розмови і іншим смисловим зв’язкам.

Всі люди ворушать ротом по-різному, і це теж має велике значення. Погано, коли співрозмовник, щось кажучи, майже не відкриває рот, його слова дуже важко зрозуміти. Набагато краще, коли він активно артикулює і його мімічні м’язи виражають його емоції.

Коли дві людини, розмовляючи у вагоні метро, намагаються говорити голосніше шуму поїзда, то на їх обличчях видно зразки активної артикуляції, які вкрай важливі для кращого сприйняття слів. Зрозуміти мову людини можуть заважати навіть вуса.

Як правило, навіть добре навчена людина, який має великий досвід у цій справі, не може дуже довго читати мова. Так, лекція викладача вже через 10-15 хвилин її читання перестає сприйматися належним чином, втрачається смислове ланцюжок і стає складно тримати рівень сприйняття мови мовця, чому продуктивність падає.

Навіть серед глухих дуже мало людей, які досконало володіють цим умінням. Лише одиниці серед них можуть робити це практично завжди і скрізь, незалежно від того, як артикуляція у співрозмовника.

Як правило, у глухих розуміння мови коливається в межах 20-50%. Тим не менш, цей навик актуальним як для глухих і тих людей, які погано чують, так і для тих, хто, дотримуючись власних цілей, прагнути його освоїти.

Залишити коментар