Як навчити дитину порам і місяцям року

Підростаючим дітям необхідно все більше знань про навколишній світ. Ця інформація не обов’язково стосується отримання практичних навичок (читання, рахунку, вміння вирізати і клеїти). Зміна пір року, місяців і днів тижня — як пояснити ці процеси, як навчити дитину легко запам’ятати потрібну інформацію?

Для того щоб малюк добре запам’ятав і надалі легко орієнтувався в назвах місяців, необхідно провести підготовчу роботу — потрібно навчити його добре розрізняти і визначати пори року.

Це навчання можна починати дуже рано, вже в півтора-два роки потрібно звертати увагу дитини на характерні прикмети кожного сезону.

Вивчаємо пори року та їх особливості

  • Зима. Це, безумовно, царство снігу. Дайте малюкові спробувати сніг пальчиками – підключіть його тактильну пам’ять. Вибудуєте ланцюжок: зима – це сніг, а сніжок холодний і білий. Пізніше, коли дитина підросте можна додавати інші прикмети, пов’язані з цим сезоном, розповідати про популярних зимових розвагах, святах.
  • Весна – час пробудження. Звертайте увагу дитини на проклюнулися нирки, давайте йому помацати молоденькі листочки, травинки. Розкажіть, які птахи прилітають навесні зворотного після зимівлі, які тварини прокидаються від сплячки.
  • Літо – з цим часом року у малюка, швидше за все, буде асоціюватися відпочинок біля улюбленої бабусі, або інший його варіант – з батьками на море. Акцентуйте увагу на тому, що саме влітку дозрівають настільки улюблені дітьми фрукти і ягоди, що влітку можна довго грати на вулиці, тому що день найдовший, а ніч коротка.
  • Осінь. Час, коли опадає, окрашиваясь в яскраві кольори листя. Час виготовлення найцікавіших осінніх поробок – із шишок, каштанів, ягідок і листя. Вироби і аплікації із осінніх дарів природи легко співвіднести з осінньою порою. У той же час звертайте увагу на інші характерні ознаки осені: стає холодніше, раніше темніє, вранці бувають заморозки, і деякі птахи відлітають зимувати на південь.

У віці двох — трьох років дитина повинна добре визначати пори року, їх послідовність, і основні ознаки.

Переходимо до наступного етапу.

Вивчаємо і запам’ятовуємо назви місяців

Простіше за все навчити дитину визначати місяці, спираючись на наявні знання про пори року. Для цього можна самостійно зробити наочний посібник, який допоможе вам швидко навчити малюка потрібного матеріалу і закріпити його знання про пори року.

Отже, нам знадобиться:

  1. Шматок щільного картону, розміром 30х40 см.;
  2. 4 паперових конверта;
  3. 4 красиві великі картинки, що зображують зиму, весну, літо і осінь;
  4. 12 карт з цупкого паперу з великими назвами місяців і відповідними їм тематичними картинками.

Приступаємо до виготовлення

Крок 1. Розділіть аркуш картону на 4 однакові частини, на кожну наклейте картинку, яка зображує певний час року в такій послідовності: два верхніх прямокутника – це зима і весна, два нижніх – літо, осінь.

Крок 2. В нижній частині кожної картинки наклейте конверт (лицьова сторона конверта приклеюється безпосередньо на картинку). У конверта відріжте верхній клапан, яким зазвичай його заклеюють. Повинен вийти свого «кишеньку» на малюнку, що зображує час року.

У цю кишеню і потрібно помістити відповідні кожного сезону картки з назвами місяців. У підсумку, в кожній кишені повинні перебувати три карти. Розмір карти потрібно підібрати так, щоб її більша частина виглядала з конверта, і дитина могла без перешкод побачити, що на ній зображено і назва самого місяця.

Оформляємо карти

Написи «лютий», «березень», «квітень» або напишіть надрукуйте чітко і великим шрифтом. Першу букву назви місяця можна злегка виділити – зробити її іншого кольору і трохи збільшити шрифт.

Це допоможе дітям у майбутньому запам’ятати назву місяця, в тому числі, по першій букві. Проте цим способом зручніше користуватися тим, хто вже добре знає алфавіт.

Картинки на картках повинні зображати характерні події та прикмети кожного місяця, доступні для запам’ятовування малюком.

Наприклад: січень – новорічні свята, липень – купання в річці або морі, березень – перші проліски і тюльпани, квітень – день народження дитини (сестри, бабусі) і т. д. Постарайтеся, щоб картинки були яскравими і запам’ятовуються. Можна урізноманітнити картинки домашніми фото, на яких зображений сам малюк, при цьому стежте, щоб було добре видно, який саме час року зображено на фотографії.

Вчимо назви місяців і граємо

Покажіть дитині наочно, як співвідносяться місяці з порами року, помістивши карти з їх назвами у відповідний кишеню.

Для перших занять достатньо запам’ятовування двох — трьох місяців, набагато важливіше, щоб дитина намагався запам’ятати, як вони розподіляються за порами року, які відносяться до літа, які до зими. Вчимо місяці не поспішаючи, намагаючись підбирати зрозумілі дитині асоціації і приклади. У процесі навчання пропонуйте малюкові самостійно розподіляти картки з назвами в потрібні кишені, при цьому промовляйте їх назви вголос.

Ускладнюємо завдання:

Щоб навчити дитину добре орієнтуватися, в якому порядку місяці слідують один за одним протягом року, пропонуємо наступне завдання. Витягніть всі картки з назвами і перетягніть їх в довільному порядку. Потім покладіть їх перед малюком і запропонуйте розкласти їх у правильному порядку, починаючи з січня. Можна додати елемент гри, розповівши, що це зла Баба Яга змішала картки, і якщо не допомогти місяців стати в правильному порядку, то Новий Рік не настане.

Коли юний учень швидко і без проблем почне складати картки з назвами місяців в правильному порядку, а також усно відповідати на питання: «Як називається перший місяць року?», «Який місяць йде за березнем?», «Назви три осінніх місяці, три літніх і т. д.», тоді можна вважати, що він успішно навчився визначати місяці.

Розвиваючий мультик про пори року і місяцях із серії «Місяці і пори року»:

Залишити коментар