Як навчити дитину писати швидко

Дитина довго робить домашні завдання, не встигає виконувати вправи на уроках? Дуже часто це пов’язано з тим, що школяр повільно пише, причому неважливо, це будуть літери, слова чи цифри. Як навчити дитину швидко писати, як зробити так, щоб його почерк при цьому залишався правильним і красивим?

Основні причини низької швидкості письма у молодших школярів

Неправильний захоплення пише кошти

Поспішаючи навчити дитину писати, батьки часто не звертають належної уваги на формування у нього правильного захоплення – тобто того, яким чином він тримає ручку або олівець. Якщо школяр тримає їх неправильно, то у нього немає достатнього огляду тій частині аркуша, на якій він пише, що призводить до уповільнення темпу листи, частим підчищень і друкарських помилок.

Приступаючи до навчання письма, батьки повинні навчити дитину запам’ятовувати правильне розташування пальців. Якщо необхідно, можна придбати спеціальні тригранні насадки на ручку або олівець з трьома гранями, використання цих пристосувань допоможе сформувати правильний захват.

Недостатній розвиток дрібної моторики

Дуже часто формування неправильного захоплення є наслідком погано розвиненою в дошкільному віці дрібної моторики. Цей недолік необхідно коригувати, проводячи такі заняття і процедури: пальчикову гімнастику, масаж долоньок, ігри зі шнурівками і т. д. Відмінним способом розвинути дрібну моторику і ефективно підготувати руку до правильного письма є завдання на накреслення різної складності візерунків, малювання по крапках, та інші графічні завдання.

Ергономіка робочого місця

Стіл, за яким дитина готує вдома уроки, ступінь його нахилу, і розташування по відношенню до джерела світла, правильне співвідношення висоти стільця і робочого столу – все це безпосереднім чином впливає на швидкість письма, а відповідно, і на швидкість виконання домашніх завдань.

Необхідно також стежити за станом постави школяра, адже якщо дитина сутулиться або тримає спину з нахилом на одну із сторін більше ніж на іншу, то його мозок не отримує потрібного харчування. А надмірний нахил голови в бік плеча може сприяти неправильної роботи окремих судин, з-за чого можуть виникнути головний біль і проблеми із зором. Всі ці чинники надають безпосередній вплив на те, як швидко школяр опанує чистописання.

Як навчити дитину писати розбірливо і швидко

Освоюємо косу лінію

Для того щоб дитина чітко і правильно розміщував літери на рядку йому необхідно навчитися правильно оцінювати простір того місця, де буде написана буква. Для цього запропонуйте йому спочатку обвести клітинки букви, позначену двома вертикальними косими лініями і двома горизонтальними. Потім нехай він заштрихует це простір. Повторюйте кілька разів. Це допоможе навчити школяра правильно розміщувати букви на рядках, регулювати їх розмір при написанні.

Пишемо букви по заданих маршрутах

Всі літери в прописах пропонується писати, дотримуючись певної послідовності дій. Необхідно навчити дитину дотримуватися заданої послідовності у написанні букв. Важливо акцентувати увагу школярів на те, що неправильне написання літер призводить до збільшення числа помилок та описок, а це, в свою чергу, призведе до зниження оцінки, яку поставить вчитель.

Приклад:

Елемент овал – літера «О» бере участь у написанні низки літер:«, «д», «а», «б». Правильне розміщення літери «Про» праворуч від косій лінії і коректне її написання по заданому маршруту допоможе надалі уникнути непотрібної обведення (до чого часто вдаються школярі) і погано розпізнаваних буквосполучень.

«Важкі» поєднання букв

Є певні поєднання літер, які школярі не можуть писати швидко, тому потрібно приділити підвищену увагу відпрацюванню їх написання.

Це поєднання:

«КЛ», «ЯЯ», «НЯ», «МА», «ОЯ», «АЯ»

Труднощі виникають у місці з’єднання цих букв, а саме в написанні «хвостиків» літер «л» і «я» і їх подальшому об’єднанні з іншими буквами. Для того щоб допомогти школяреві необхідно поетапне освоєння листи цих буквосполучень із суворим дотриманням маршруту. Навчити ці поєднання писати швидше буде простіше, якщо спочатку відпрацювати на окремому рядку сам елемент з’єднання цих букв, потренувавшись кілька разів.

Також можливі проблеми при переході від написання окремих букв і складів до написання цілих слів. Найбільш імовірними місцями для численних помилок і помарок будуть ті слова або місця в слові, які містять такі буквосполучення:

«ШИ», «ІШ», «ЇМ», «ЧИ», «МІ», «ДУЛЯ»

Це викликано тим, що дитина не завжди бачить, де закінчується одна літера, а починається інша, кількість схожих елементів у буквах «І» і «Ш» збиває його з пантелику. Щоб допомогти дитині впоратися з цією проблемою запропонуйте йому виділити букву «Ш», « М», « І», у зразку слова, яке він переписує. Букву можна виділити, обвівши в гурток. Після того як учень перепише потрібне слово, нехай він знайде проблемну букву у вже написаному ним зразку і також її проаналізує наскільки вона відповідає правильному написанню.

Міняємо ручку

Якщо у дитини погано розвинена зорово-рухова координація і дрібна моторика, то можна спробувати поміняти кулькову ручку, якою він пише зазвичай, на пір’яну.

Перо ковзає по папері набагато повільніше, ніж кулькова ручка, і дитина встигає відстежити і запам’ятати маршрут написання букви, до того ж, щоб така ручка добре писала, тримати її потрібно правильно.

Закріплення отриманих навичок у цьому випадку буде повільніше, але ефективніше, так як школяр буде змушений сам себе контролювати.

Вправи та ігри

Письменник-ерудит

Виберете певний часовий проміжок, протягом якого гравець повинен написати: п’ять імен дівчаток або хлопчиків, п’ять назв квітів, або машин, п’ять столиць держав, п’ять назв тварин або риб. Цей список можна варіювати до нескінченності: п’ять антонімів, п’ять синонімів, п’ять письменників або поетів і т. д.

Також змінюється і часовий проміжок: якщо дитина швидко і успішно справляється із завданням, і грамотно та акуратно пише слова із завдання, то можна скоротити час на виконання до трьох хвилин або збільшити кількість словоформ – наприклад, не п’ять, а сім.

Цю гру можна провести у вигляді конкурсу, зібравши дитини та кілька його друзів, і присвоївши завдань певну кількість балів – за швидкість виконання, за акуратність написання і т. д. Переможцем буде той гравець, який набере більшу кількість балів.

Сам собі контролер

Спробуйте надати дитині більше самостійності. Перед початком виконання ним домашніх завдання з письма, поставте будильник на стіл і поцікавтеся, скільки часу йому знадобиться для того, щоб написати вправу красиво і без помарок. Дитина визначить для себе часовий інтервал, по закінченню якого потрібно перевірити чи дійсно він впорався із завданням у зазначені терміни.

Це завдання добре тим, що стимулює прагнення дитини до самостійності, вчить відповідальному ставленню до уроків та навчанні. З часом школяр підбере для себе оптимальну швидкість виконання домашніх завдань, що дозволить йому виконувати вправи (в тому числі за листом) швидко і якісно.

Становлення почерку та індивідуальні особливості школяра

Як би добре і старанно ні діти вчилися писати в молодшій школі, до закінчення школи кожного учня формується його індивідуальний почерк. Пов’язано це з багатьма факторами: особливостями фізіології та темпераменту школяра, рівнем домашньої підготовки і особистим прагненням навчитися писати чітко і красиво.

Можна говорити про те, що не принципово важливо, якими буквами пише учень – великими або маленькими округлими або квадратними. Найголовніше – це те, наскільки сформований почерк виявиться читаним. Адже ризик отримати незадовільну оцінку просто з причини того, що перевіряючому не вдалося розібрати те, що написано, досить великий.

Саме тому своєчасні і правильні заходи з формування у дитини навичок чіткого, легко читається і швидкого письма абсолютно необхідні.

Залишити коментар