Як навчити дитину читати швидко і правильно

Є педагоги, які стверджують, що потрібно вчити читати одночасно з розвитком навичок розмовної мови. Однак більшість батьків починають вчити з дитиною літери тільки по досягненню ними 4-5 років – коли зворотний зв’язок цілком доступна.

Чи є спеціальна методика, як навчити дитину читати швидко і правильно, і можна її застосувати в домашніх умовах

Методика навчання читання

Освоїти весь алфавіт швидко неможливо, а якщо дитина не буде знати, навіщо йому ці букви, інтерес до навчання пропаде.

Тому краще запам’ятати найуживаніші позначення звуків, а потім складати з них склади і слова. Таким же чином можна паралельно навчити читати англійською мовою. У малюків здатність до запам’ятовування підвищена.

Запрошені вчителі, які вже освоїли нову систему навчання, намагаються навчити впізнавати іноземні слова цілком, але навряд чи батьки дошкільнят володіють цією формою передачі знань.

В домашніх умовах зручніше вчитися читати перевіреним способом – по складах. Найбільш часто використовуються звуки А, О, У, М, С.

З них можна скласти безліч складів, які потім будуть основою звичних і знайомих слів:

 • мама;
 • уа;
 • розум;
 • сом;
 • маус і так далі.

Можна придбати спеціальні складові таблиці для навчання читання. Дитині буде цікаво на перетині букв шукати знайомі склади, читати їх, а потім вводити в слова. Як тільки мінімальну кількість букв буде освоєно і дитина зрозуміє принцип складання зі складів слів, можна вводити і інші літери.

Не всі дошкільнята можуть освоїти таблицю – навіть в 6 років деякі стикаються з труднощами складання складів. В цьому випадку правильно буде зробити картки зі складами самим, розфарбувавши їх у різний колір. Кольорові асоціації допоможуть швидше запам’ятати принцип складання.

Навчити читати в домашніх умовах буде легше, якщо починати з голосних літер – приголосні, особливо глухі, запам’ятати набагато важче окремо. Вони легше вимовляються в складах.

Дитина повинна розуміти значення тих слів, які вже навчився читати, інакше заняття будуть марними. Краще вибирати слова-іменники, кожне з яких означає щось певне – краще знайомий предмет. З якостями і діями працювати не настільки цікаво. Хоча якщо підключити ігрову форму і зображати кожна дія, це буде подобатися.

Такий метод є плюсом занять в домашніх умовах – в школі на уроках доведеться сидіти, а це для дошкільнят 5-7 років є саме по собі є серйозним завданням.

Є ще одна гра, яка допомагає швидко навчити читати російською та англійською малюків. На картках пишуться знайомі слова і потрібно в приміщенні розкласти картки правильно.

Стіл – стіл, стілець – на стілець, лампу – на лампу і так далі. Слова на різних мовах написані на різних сторонах картки, і перед тим як відшукати потрібний предмет, необхідно зачитати напис.

Найголовніше, що потрібно від дорослих – не підвищувати голос і спокійно розмовляти. Крики і натиск не дозволять розслабитися і надалі не дадуть розкритися в школі. Якщо вдома кричить мама, що можна очікувати від чужої тітки?

Навчання читання дітей 4-5 років

Якщо заняття приносять дитині радість, легко вийде навчити його читати.

 1. На допомогу можна покликати досягнення сучасної техніки – електронну розмовляючу абетку.

Можна придбати кілька варіантів навчального посібника, в залежності від свого економічного статусу.

 • Таблиця, в яку вставляєш букви вручну, набираючи потрібні склади. При з’єднанні контактів всі звуки вимовляються вголос, дитині необхідно їх повторювати. Забезпечується надійне запам’ятовування. Це найдорожчий варіант електронної абетки.
 • Електронна абетка, яка являє собою звичайний екран, на якому за допомогою клавіш, розташованих внизу, набирають букви або склади. Є конструкції з голосовим озвученням.
 • Найпростіший варіант – екран зі складової таблицею. При натисканні на кнопку з’являється шуканий склад.

Всі ці таблиці є аналогом абетки на кубиках. Раніше таку іграшку можна було придбати в будь-якому магазині іграшок, і дитина від 3 років вже міг самостійно навчитися читати.

Зараз кубики з літерами придбати важче, ніж комп’ютер. Комп’ютер є відмінним помічником навчання навичкам читання, проте відповідати за них більше 40 хвилин в день не рекомендується. У малюків недостатньо сформована сітківка ока – якщо тривалий час сидіти за монітором, можна зіпсувати зір.

 1. Щоб дитина захотіла навчитися читати, з ним треба займатися з раннього віку. Укладаючи спати, батьки повинні не розповідати напам’ять казку, а відкрити книжку і озвучити те, що там написано. Слід обов’язково присвячувати читанню хоча б годину в день, розглядати картинки, не шкодувати гроші на хороші книги з ілюстраціями.

Поки малюк писати не в змозі, з ним можна ліпити літери або малювати їх – зовсім маленьким батьки малюють контури літер, а потім дають завдання – розфарбувати. Всі виліплене і намальоване потрібно озвучувати. Так букви і склади природно увійдуть в життя, і читати малюкові буде набагато простіше.

Такі заняття корисні ще й тому, що розвивають необхідні прикладні навички – дрібну моторику. Як і при всіх прикладних заняттях, не слід забувати про техніку безпеки – не працювати з шкідливими матеріалами, набувати пластилін, глину і фарби в канцелярських відділах. М’які пластики, які використовуються для дрібного ремонту, можуть викликати алергічні реакції.

Ще один вид навчання, який розвиває дрібну моторику – аплікації. Букви акуратно вирізують з кольорового паперу.

Збирають у склади і наклеюють на плакат. Цього виду навчання можна знайти практичне застосування – таким чином можна підготувати листівки, щоб привітати всіх членів сім’ї з святом.

Літери не обов’язково малювати самостійно, їх можна вирізати з сторінок старих журналів.

 1. Не варто вчити дитину читати методом асоціації.

Цим методом вчителі користувалися понад 100 років тому.

 • Бублик – буква;
 • Будиночок – літера Д;
 • Хрестик – Х;
 • Гребінь – Ш,

і ця методика показала себе як найбільш невдала. Дуже важко потім пояснити дітям, чому будиночок і Д на одну букву, а гребінець і Ш – починаються з різних. Та й чи зможе сам дорослий скласти склади з лелеки і зламаною лавки? В посібниках для дошкільнят, в яких докладно пояснюється цей метод, часто літеру М асоціюють саме зі зламаною лавкою.

Нюанси навчання англійської мови

Однією з труднощів паралельного навчання читання російською та англійською мовами є невідповідність в англійських словах вимови і написання. Діти не відразу можуть розібратися, чому пишеться одне, а вимовляти потрібно зовсім інше.

Тому потрібно вибирати для запам’ятовування спочатку легкі односкладові слова, які вимовляються так само, як пишуться.

Необхідно дуже багато часу присвячувати вправі, переходити протягом дня з однієї мови на іншу, описувати кольорові картинки, якими автори зарубіжних посібників щедро прикрашають підручники.

На відміну від російських слів, потрібно вчити відразу ж правильно запам’ятовувати англійські слова цілком, контролювати вимову.

Після кожного читання слів і речень англійською мовою слід вимагати переказу російською. До 6-7 років дитина вже легко читати текст російською і переказати його англійською і навпаки.

При навчанні читання відбувається одночасне освоєння письмових навичок. Літери доводиться малювати на альбомних аркушах, писати крейдою на асфальті.

На цьому етапі достатньо досягти чітких ліній і розбірливого написання – формування почерку потрібно залишити шкільному вчителеві.

Після того як малюк навчився виписувати чіткі палички і петлі, йому буде набагато легше вчитися писати. Почерк у нього буде чіткий і розбірливий.

Залишити коментар