Як навчити дитину читати: що потрібно знати

Як навчити дитину читати – рано чи пізно цим питанням задаються всі батьки без винятку. Здавалося б, що простіше: спочатку вчимо з дитиною літери, потім показуємо, як складати їх у склади, і в кінці кінців переходимо до читання слів. Але все здається простим і зрозумілим рівно до того моменту, як ви сідаєте з дитиною за буквар.

І тут виявляється: у кого-то дитина просто не хоче займатися і воліє будувати з кубиків Зайцева вежі, комусь не вдається пояснити, як скласти дві букви в склад, хтось «застряє» на етапі читання простих слів і ніяк не може перейти до читання речень. Щоб уникнути цих та інших проблем, батькам необхідно знати кілька принципово важливих моментів.

Коли краще вчити дитину читати

Принцип «чим раніше, тим краще» в даному випадку не працює. Більш того, дотримуючись його, ви може отримати прямо протилежний результат. Не так мало дітей, які знають всі букви вже років з двох, але так і не починають читати навіть до п’яти років. І навпаки: є дошкільнята, з якими зовсім не займалися читанням років до п’яти-шести, але вони швидко схоплюють і починають читати по складах через 2-3 місяці навчання.

Зрозуміло, важливо розуміти, що будь-які крайнощі шкідливі. Змушувати дворічного малюка сидіти за букварем, якщо йому це нецікаво, так само як і відкладати навчання дошкільника читання до останнього, сподіваючись, що за літо перед першим класом він вільно зачитає, — не правильно. Так який же вік вважати «ідеальним» для того, щоб починати вчитися читати? Якщо узагальнити рекомендації сучасних педагогів, то це 4,5 – 6 років. В ідеалі, щоб у дитини не було в школі проблем з читанням, до першого класу у нього повинен бути близько року «в запасі». Тобто за рік до школи він повинен навчитися читати, щоб за цей час закріпити отриманий навик.

Звичайно, якщо ваш трирічний малюк без проблем запам’ятовує букви, з великим інтересом розглядає з мамою буквар, дивує бабусь і дідусів, постійно знаходячи знайомі букви і склади на вивісках, — відкладати навчання до 4-5 років не варто. В інших випадках, навіть якщо у дитини зовсім немає інтересу до читання, до його п’яти до п’яти з половиною років батькам вже серйозно варто задуматися – як організувати систематичні заняття читанням. Про те як це зробити правильно, щоб ваша дитина захотів вчитися читати і робив це успішно, розмова окрема.

Як правильно навчити дитину читати

Тут важливо пам’ятати кілька моментів:

1. При вивченні алфавіту називаємо дитині звук, а не букву: не [ДЕ], а [Д], [КА], [К], [І КОРОТКИЙ], а [Й]. В іншому випадку дитині буде неймовірно складно на етапі складання букв у склади та прості слова, наприклад, слово «будинок» він буде читати як [ДЕ-ПРО-МЕ]. Зрозуміти, що за цим набором літер ховається слово «будинок» йому буде дуже і дуже важко. Пам’ятайте, що перевчити дитину називати звуки правильно — задача нелегка навіть для досвідчених педагогів, а вже тим більше для батьків. Тому відразу вчимося вимовляти їх правильно!

2. Не прагніть вивчати літери в алфавітному порядку. Тут діє просте правило: чим простіше вимова звуку і чим частіше він зустрічається в словах, тим раніше ми знайомимо з ним дитини. Примірний порядок вивчення букв: А, О, С, Н, М, У, Т, К, Л, У, П, Д, І/S, Р, З, Б, Г, Е/Е, Я, Ж, Ф, Х, Е, Ю, Ч, Ц, Ш, Щ, Ї (рекомендація Інни Калініної, програма «Игробуквотека»).

Щоб дитині було легше запам’ятовувати букви, активно залучаємо його образне мислення. Показуємо, на що схожа та чи інша буква (наприклад, буква Ч – на чашку або четвірку, літера Ф — на ліхтар, літера Б має черевце, літера Е висовує язик і дражниться: «еее»). Відмінне посібник для вивчення алфавіту – буквар Е. Бахтиной, в якому кожна літера має свій образ, що запам’ятовується і характер. Крім того, в ньому батькам дані докладні рекомендації, як знайомити дитину з кожної конкретної буквою, щоб вона добре запам’яталася.

3. Не варто чекати, поки дитина вивчить букви, перш ніж переходити до вивчення складів. Досить добре вивчити 3-4 голосних звуку і кілька приголосних – і можна вже пробувати їх складати. Головна умова — дитина повинна називати ці букви чітко і впевнено.
Спочатку спробуйте з дитиною «подружити» два голосних звуку (АУ, УА), які легко розтягувати і проспівувати. Потім пробуємо складати букви в закриті склади (голосний + приголосний): ВІН, РОЗУМ, ВЖЕ, АМ, ВУС. Дитина тягне гласний, а поки його тягне, – думає, який звук йде за ним, і називає його. Тягнути перший звук можна скільки завгодно, головне вимовити два звуку разом. Дитина повинна зрозуміти сам принцип злиття букв у склади, швидкість напрацюється пізніше.

Якщо на цьому етапі дитині все зрозуміло – переходимо до складання букв у відкриті склади (приголосний + голосний). Щоб спростити собі і дитині завдання, спочатку візьміть для вивчення склади з приголосними, які можна тягнути: З, Л, М, Н. Діємо за тим же принципом, що і при вивченні відкритих складів: дитина тягне перший звук, поки не згадає, який звук йде другим. На цьому етапі також працюємо не над швидкістю, а над злитість вимови складу.

Підкреслимо ще раз: ніякого побуквенного читання складів і слів не має. Позбутися звички читати склади «[МЕ] і [А] [МА]» неймовірно важко. Плюс це серйозно гальмує дитини на шляху переходу від читання складів до читання слів. Тому відразу вчимося читати і відкриті та закриті склади разом.

4. Всіляко розвивати фонематичний слух дитини:

  • вивчаючи нову літеру, згадуйте, в яких словах вона зустрічається (на початку, середині і в кінці);
  • тренуйтеся дізнаватися перший/останній звук в слові (наприклад, ви кидаєте дитині м’ячик, називаючи слово, а він повертає його назад, називаючи перший або останній звук);
  • називайте /показуйте дитині схожі звучать/пишущиеся слова, які відрізняються лише одним звуком (кішка – мошка, бочка — донька, Саша — Даша), і просіть назвати цей звук.

Не забувайте про це, переходячи до складання складів. Називаючи з дитиною склади, обов’язково згадуйте слова, які починаються на них (ЛО – ложка, коні, човен, СА – літак, санки, самокат, МУ – музика, Мурзик, муха, АН – антена, ананас і т. д.).

5. Лист – процес зворотний читання, тому важливо навчити дитину не тільки впізнавати букви, але і писати їх. Нерідкі випадки, коли дитина відмінно називає букви, але серйозно не може згадати без зразка і написати. Почніть з простого: викладайте вивчені букви з підручних матеріалів (крупи, гудзиків, олівців), ліпіть з пластиліну і тіста, креслите паличками на піску. Потім переходьте до написання друкованих літер.

6. Переходячи до читання слів, підвищуємо складність поступово. Якщо у дитини виходить складати склади, починаємо пробувати читати перші слова.
Найлегше дитині будуть даватися слова, що складаються з двох однакових складів: МА-МА, БА-БА, ПА-ПА.

Далі пробуємо читати слова з трьох букв (закритий склад + приголосний): РАК, ЛАК, ПАР, БИК, СОМ, а також слова з чотирьох букв – спочатку з однаковими голосними: КАША, ДАМА, ФАРА, ЧАША, ЛОТО, КІВІ, НЯНЯ, ДЯДЬКО, потім з різними (ТРОЯНДА, КУЛІ, ПОЛЕ, САНИ).

Щоб дитині було легше розуміти, як ділити слово на склади, можна на першому етапі допомогти йому, наприклад виділяючи склад дугою зверху або знизу.

Пам’ятайте, що навіть якщо дитина може вимовити всі склади в слові правильно, можливо, він не відразу зможе осмислено скласти їх в слово. Не форсуйте події. Якщо дитина з працею розуміє, що у нього вийшло, читаючи слова з 4 букв, – не варто переходити до читання більш довгих слів і тим більше пропозицій.

Наберіться терпіння, будьте готові до того, що дитина почне вільно читати слова з 4-6 букв тільки після того, як у нього автоматизується навик слогосложения. Поки цього не сталося – періодично повертайтеся до читання складів:

  • тренуйтеся читати відкриті й закриті склади, змінюючи одні і ті ж букви місцями (ЖА – АЖ, ПУ – УП, РО – ОР, ТИ – ЫТ, КИ – ІК);
  • проходьте на швидкість доріжки зі складів з однаковими голосними (ПА – БА – РА – ЛА – ДА – ХА – ЗА) або однаковими приголосними (ВА – ВЕ – ВИ – ВУ – ВЕ – ПО – ВІ – ВЮ – ВЯ –ВЕ);
  • читайте слова, що складаються з одного складу (АХ, ОЙ, ТАК, ВУЖ, ЇЖАК, РОЗУМ, ЕХ, ЇМ, ЇВ, ОТРУТА, ФУ, МИ, ВИ).

7. Переходити до читання речень можна вже, коли дитина почне читати слова з трьох-чотирьох букв. Це повинні бути зовсім прості речення з 2-4 слів.

ОСЬ БУДИНОК. ТАМ ДІД. ЦЕ ТАТО І Я. НА, МАМА, ТРОЯНДУ. САША СІВ. Я ЙДУ.

Батькам важливо розуміти, що навіть якщо дитина достатньо вільно читає окремі слова, це зовсім не означає, що він так само легко прочитає їх у реченні. Читання речень – більш складний навик. Тому, добираючи матеріал для занять, враховуйте, що слова в пропозиції повинні бути трохи легше тих слів, які дитина може прочитати окремо.

Як правильно організувати заняття

Займаючись з дошкільням, важливо розуміти що до трьох-п’яти років дитина не готовий і не повинен довго сидіти за партою, багаторазово повторюючи один і той же. Гра – основне заняття дітей цього віку, тому заняття, в тому числі навчання читанню, повинні проходити в ігровій формі.

Зробіть для букв додому, ходіть до них у гості, ліпіть їх з пластиліну, конструируйте з будь-яких підручних засобів. Навчаючи дитину знаходити першу букву в слові, роздавайте буквах іграшкові частування (До – цукерки, Ш – шоколад, І – іриски, Б – бублики, М — морозиво), одягайте їх в «підходящу» одяг (Ф – футболка, П – сукня, М – майка, Н – шкарпетки, Р — сорочка), возите їх на «правильному» транспорті (З – літак, Т – трактор, П – поїзд, До – карета, — вертоліт), водите до них в гості казкових персонажів (М – міньйони, Ф – фиксики, Ч – Чебурашка, З — смішарики). Для цього вам знадобляться лише літери і кілька наборів картинок на певну тему (овочі, фрукти, транспорт, одяг, іграшки тощо).

На етапі вивчення літер (і навіть складів) немає необхідності саджати дитину за стіл займатися з книгами. Якщо вам і дитині набридли заняття з традиційними букварями, кубиками, магнітними літерами та промовистими плакатами з алфавітом — включайте фантазію! Наприклад, повісьте поштовий ящик, в якому періодично з’являтиметься нова буква і картинки зі словами на цю букву, викладайте доріжки з паперових слідів з буквами і складами, за якими дитині доведеться перебратися з одного кінця кімнати в інший, «збирайте гриби» з буквами і складами в кошик і т. д.

Головне включити дитину в процес навчання як активного учасника, а не пасивного спостерігача. Подумайте, що любить дитина? Якщо син цікавиться літаками, організуйте аеродром (розкладіть аркуші з літерами / складами по кімнаті, а дитина нехай приземляється іграшковим самолетикам у потрібному «аеропорту»). Донька любить все, що пов’язано з конячками і поні? Організуйте стрибки: зробіть кілька доріжок з літерами, нехай конячки змагаються, хто прийде до фінішу першою. Малювати, грати в ігри-бродилки з буквами-складами, катати один одному машину з «пасажирами»—літерами, лагодити зламані букви з допомогою фиксиков – варіантів маса. Головне – знайти те, що зацікавить саме вашої дитини, адже навчання має бути в радість!

Залишити коментар