Як накрохмалити речі в домашніх умовах: рецепти з крохмалем і без

Бувають ситуації, коли без процедури крахмаления не обійтися. Наприклад, ковпак кухаря повинен завжди тримати форму. А як красиво виглядає першокласниця в накрохмаленому білосніжному фартусі! З необхідністю надати тканої речі форму і «урочистий вигляд» стикається практично кожна господиня і мама. Тому незважаючи на те що крахмаление сьогодні багато в чому втратило свою актуальність, знати, як накрохмалити речі в домашніх умовах все-таки необхідно.

У процедури крахмаления є як прихильники, так і ярі супротивники. І перші, і другі наводять на свою користь переконливі доводи. Так, до плюсів процедури відносять не тільки красивий естетичний вигляд. Накрохмалені вироби менш схильні до забруднення, довго зберігають форму і менше мнуться. Всі ці дії забезпечуються плівкою, яка утворюється на поверхні тканини і легко руйнується при замочуванні білизни. Але саме ця плівка змушує супротивників відкидати процедуру, адже накрохмалені тканини не пропускають повітря. Отже, варто крохмалити чи ні, і як це робити правильно?

Поради, як накрохмалити речі в домашніх умовах

Крім того, іноді накрохмалені речі завдають справжній шкоди, натираючи шкіру. Щоб захистити себе від подібної долі важливо вивчити, як правильно крохмалити речі.

 • Враховуйте тканина. Рекомендується крохмалити вироби з льону, бавовни. Така процедура застосовується для ситцю, батіста, бязі, сатину. Однак не всі матеріали підлягають крахмалению. Вироби з вовни не обробляють клейстером. Не використовують крохмаль і для синтетики. Небажано застосовувати його для темних тканин. Адже виріб може втратити свій натуральний колір.
 • Враховуйте виріб. Після крахмаления різко знижується повітропроникність тканин і жорсткі елементи здатні натирати шкіру. Тому даній процедурі абсолютно не підлягає нижня білизна. Не бажано крохмалити літні речі цілком. Можна обробити клейстерним розчином лише спідницю, волани та інші деталі. Якщо на виробі є вишивка нитками муліне, то краще відмовитися від крахмаления. Після обробки нитки можуть склеиться і втратити свій первинний вигляд.
 • Правильно вибирайте крохмаль. Можна застосовувати пшеничний, рисовий або кукурудзяний крохмаль. Будь-який, який вам сподобається. Але найчастіше господині віддають перевагу крохмалити речі картопляним крохмалем. Цей продукт коштує недорого, добре загусає, і, у порівнянні з кукурудзяним, відрізняється білим кольором.
 • Регулюйте концентрацію. Технологія приготування клейстерного розчину повністю залежить від вироби і тканини. Виділяють три ступені крохмальної обробки: м’яка, середня і жорстка.

Крохмальте тільки чисті речі. Перед процедурою виріб необхідно старанно випрати і вивести всі плями. Можна скористатися перекисом водню для видалення винних, жирних забруднень або плям від кави.

Яким буває крахмалення

Як розвести крохмаль для накрахмаливания, і як відбувається вся процедура? Спочатку погодьтеся з тим, що якщо ви перете багато речей, то знадобиться кілька клейстерных розчинів. Неприпустимо використовувати один клейстер і для білизни, і для кухарського ковпака.

В залежності від того, хочете ви накрохмалити річ лише трохи чи вам треба, щоб вона міцно тримала форму, застосовують різні концентрації розчинів (змінюють пропорції води і крохмалю). Але сама послідовність процедури при цьому залишається незмінною і складається з п’яти кроків.

 1. Крохмаль насипають у невелику ємність і заливають склянкою холодної води.
 2. Суміш старанно вимішують, щоб не залишилося грудочок.
 3. Решту за рецептом воду вливають в каструлю і доводять до кипіння.
 4. У вируючу рідина тонким струменем вливають концентрований крохмаль при постійному перемішуванні і відразу вимикають вогонь.
 5. Отриманим клейстеру дають можливість охолонути в природних умовах.

М’який розчин

Особливості. М’який спосіб забезпечує виробам пружність, надає легкий характерний хрускіт. Але така процедура не дозволить речі «тримати форму». На дотик така тканина не буде твердою.

Застосовують для:

 • шифонових суконь;
 • жіночих кофтинок, блуз;
 • постільної білизни;
 • медичних халатів;
 • чоловічих сорочок;
 • марлі, батіста.

Компоненти:

 • крохмаль — дві чайні ложки;
 • вода — два літри.

Хід процедури

 1. Розчин переливають в таз.
 2. У клейстер опускають випрану білизну, буквально на одну-дві хвилини.
 3. Вироби виймають і віджимають.
 4. Потім струшують і вішають сушитися.
 5. Розвішуючи виріб, обов’язково видаляйте всі складки і заломи.

Не варто для сушіння накрохмалених виробів застосовувати опалювальні прилади.

Середня жорсткість

Особливості. Якщо в крохмальному розчині утворилися грудки, то перед застосуванням його необхідно профільтрувати. Можна теплу масу процідити через сито або марлю.

Застосовують для:

 • серветок, скатертин;
 • чохлів для меблів;
 • фіранок;
 • воланів;
 • шкільних фартухів;
 • мережив;
 • бантів;
 • джинсових чобіт (тільки світлих).

Компоненти:

 • крохмаль — дві столові ложки;
 • вода — два літри.

Хід процедури

 1. Для додання виробу блиску в розчин додають половину чайної ложки кухонної солі.
 2. У клейстер занурюють випрану білизну, виймають через хвилину і віджимають.
 3. Вішають сушитися, розправляючи складки і надаючи форму.

Насичений клейстер

Особливості. Як показують відгуки, цей рецепт можна застосовувати і без додавання бури. У цьому випадку рекомендується взяти більше крохмалю (ще плюс дві столові ложки) і використовувати класичну технологію виготовлення розчину.

Застосовують для:

 • комірців і манжет чоловічих сорочок;
 • декоративних тканинних вазонів;
 • пачок (спідниць), які потребують сильної фіксації;
 • нижніх спідниць до пишних суконь;
 • колпаков кухаря або медпрацівника;
 • тканинних декоративних квітів;
 • деяких речей, плетених гачком (наприклад, чобітки).

Компоненти:

 • крохмаль — три столові ложки;
 • бура — дві чайні ложки;
 • вода — два літри.

Хід процедури

 1. Крохмаль розводять у склянці холодної води.
 2. Буру попередньо розчиняють у склянці гарячої води і охолоджують.
 3. Залишилася воду кип’ятять.
 4. У неї обережно вливають концентрат крохмалю.
 5. Потім додають розчин бури. Вогонь вимикають. Суміш ретельно розмішують.
 6. Протягом двох годин клейстер наполягають.

Якщо в процесі приготування клейстеру, він набуває сіруватий відтінок, то рекомендується проварити розчин на дрібному вогні п’ять хвилин. І суміш відразу стане світлою.

Основні способи

Існує два основних способи крахмаления речей. Можна надавати виробу пружність вручну або скористатися пральною машиною. Але останній метод абсолютно неприйнятний для делікатних тканин або речей, які потребують часткової обробки клейстером.

Вручну

Цей метод підходить для усіх виробів, які підлягають крахмалению. Але для того щоб трохи полегшити завдання, можна скористатися наступними рекомендаціями.

 • Замочування. Це класична процедура. Вологі або сухі речі замочують на кілька хвилин в тазі з крохмальним розчином. Застосовують такий спосіб, якщо хочуть вручну накрохмалити постільна білизна або інші об’ємні речі.
 • Нанесення пензлем. Знадобиться широка малярна кисть. В окремій ємності готують крохмальний розчин. Трохи вологе виріб розкладають на тканинної поверхні. Ретельно розрівнюють його. Пензлем наносять клейстер на поверхню, намагаючись рівномірно розподіляти розчин. Виробу дають можливість повністю висохнути або пропрасовують праскою у вологому стані. Цей метод застосуємо для маленьких виробів (в’язаній панамки, серветки, мережива). Зручно наносити розчин пензлем, обробляючи тільки окремі деталі. Наприклад, якщо необхідно накрохмалити комір сорочки, волани, манжети. Найчастіше метод нанесення використовують для жорсткого крахмаления, щоб забезпечити форму панамці, дамській капелюшку.
 • Обприскування. Можна подкрахмалить білизну під час прасування. Але цей метод підходить тільки для м’яких розчинів. У обприскувач вливають приготований клейстер, слабкої концентрації. Розчин розпилюють на тканину, яку тут же гладять праскою. Такий метод підходить для делікатних речей, наприклад, для тюлі. Можна скористатися вже готовим спреєм, призначеним для крахмаления білизни під час прасування.

Накрохмалені речі прасують тільки вологими. І обов’язково через легку натуральну тканину або марлю. Це дозволить захистити підошву праски від нагару.

У пральній машині

Якщо процедура крахмаления вручну здається досить складним завданням, то можна довірити роботу розумною помічниці. Як крохмалити одяг у пральній машині? Важливо знати, що якщо застосовується крохмальний розчин, то ніяких інших засобів для полоскання вже не додають. Процедура включає в себе наступні етапи.

 1. Підготовка розчину. Спочатку готують клейстер, призначений для м’якої процедури. Можна застосовувати вже готові засоби, що дозволяють крохмалити вироби.
 2. Заливка клейстеру. У відсік, призначений для кондиціонера, вливають крохмальний розчин, попередньо розведений водою.
 3. Процедура прання. Виставляють необхідний режим. Останнє полоскання забезпечить рівномірний розподіл крохмального розчину. Білизна виймають, обтрушують і розвішують, ретельно розправляючи всі складки. Пральну машину після крахмаления обов’язково протирають вологою ганчіркою, а потім витирають насухо.

Особливості для різних тканин

В залежності від тканини процедура крахмаления може дещо варіювати. Адже кожен матеріал має потребу в особливому підході.

Щоб виріб якісно обработалось клейстером і при цьому не зіпсувалося, рекомендується дотримуватися наступних правил.

 • Бавовна, льон. Ці тканини легко піддаються крахмалению звичайним методом.
 • Шифон. Така тканина вимагає дуже делікатного підходу. Зазвичай для шифонових речей вважається допустимим м’яка концентрація. А іноді навіть такі пропорції знижують і беруть на літр води половину чайної ложки крохмалю.
 • Органза. Для крахмаления органзи рекомендується також брати половину чайної ложки крохмалю. А щоб забезпечити особливий блиск і еластичність, рекомендується відмовитися від крохмалю і застосовувати замість нього желатин.
 • Мережива. Якщо необхідно накрохмалити білосніжні фартухи або серветки, мереживні скатертини, рекомендується використовувати клейстер середньої концентрації. Але для його приготування бажано скористатися молоком і рисовим крохмалем. Таке поєднання дозволить речей залишатися білосніжними.
 • Фатин. Ця тканина застосовується для весільних суконь. З неї шиють фату, виготовляють танцювальні спідниці. Щоб надати необхідну форму таких виробів рекомендується застосовувати розчин середньої або слабкої концентрації. Фатиновые вироби опускають у крохмальний розчин буквально на кілька секунд. Потім віджимають і ретельно розправляють.

Важливі нюанси для капелюшків і панам

Зазвичай процедура крахмаления не викликає особливих труднощів. Навіть новачки швидко розбираються, як накрохмалити сорочку, плаття або білизну. Але коли мова заходить про панамки і капелюшках, пов’язаних гачком або спицями, виникають невеликі складності. Щоб зрозуміти, як правильно крохмалити головні убори, скористайтеся наступними радами.

 • Жорстке крахмаление. Для додання необхідної форми капелюшку, кепці або панамці, рекомендується застосовувати висококонцентрований розчин крохмалю. За таким принципом рекомендується крохмалити ковпак кухаря або медпрацівника.
 • Холодний метод. Необхідно враховувати, що деякі види пряжі від впливу високих температур здатні розтягуватися. Для таких виробів в прохолодний літр води додають столову ложку крохмалю та ретельно перемішують. При необхідності клейстер проціджують. В одержаний розчин кладуть в’язану шапку на півгодини.
 • Надання форми. Якщо мова йде про ажурною серветці, то достатньо її розтягнути на поверхні. Але як забезпечити обсяг або хвилястість капелюшку або кепці? Для таких цілей можна використовувати будь-які підручні засоби. Наприклад, щоб забезпечити поглиблення капелюшку, її можна натягнути на банку, каструлю або вазон. Грайливу хвилястість забезпечать олівці, великі бігуді або звичайні пластикові пляшки.

Альтернативні методи

Щоб надати виробу жорстку форму, не обов’язково використовувати крохмаль. Цей продукт можна замінити желатином, цукром і навіть клеєм. Наприклад, такий матеріал, як атлас від впливу крохмалю здатний придбати характерний жовтуватий відтінок. Тому для додання необхідної форми для цієї тканини застосовують тільки желатин.

Цукром

Компоненти:

 • цукор — 100 г;
 • вода — 200 мл

Хід процедури

 1. Спочатку варять сироп, розчинивши цукор у воді.
 2. Рідину необхідно лише довести до закипання і відразу зняти з вогню. Уважно стежте, щоб сироп не придбав жовтого відтінку. Інакше він стане непридатним.
 3. Таким методом можна крохмалити в’язані чобітки, панамки.

Желатином

Компоненти:

 • желатин — одна чайна ложка;
 • вода — один стакан.

Хід процедури

 1. Желатин розчиняють у невеликій кількості холодної води.
 2. Коли кристали розбухнуть, до них додають рідину, що залишилася.
 3. Суміш ставлять на вогонь і при постійному помішуванні, доводять до закипання.
 4. Розчин трохи охолоджують і застосовують для крахмаления виробів.
 5. Даний метод забезпечує форму капелюшках, вазам.

Клеєм

Компоненти:

 • клей ПВА — дві столові ложки;
 • вода — чотири столові ложки.

Хід процедури

 1. Клей розводять водою і добре перемішують суміш.
 2. Наносити засіб краще за допомогою пензля.
 3. Такий метод використовують для додання необхідної форми тканин для вишивки або в’язаним виробів.

Існує ще один непоганий спосіб, як накрохмалити тканина без крохмалю. Для делікатних виробів і шовку можна використовувати силікатний клей. Щоб приготувати розчин, компоненти змішують у таких пропорціях: одна чайна ложка силікатного клею на п’ять літрів води.

Крохмалити або купити готовий розчин-фіксатор: відгуки

Крохмаль для одягу вже минуле століття. Зараз в будь-якому господарському магазині продається спеціальний засіб для накрахмаливания. Великий флакон (типу лаку для волосся, тільки більше). Коли гладиш білизна, пшыкаешь на нього цим засобом. Все просто!

Аморка

Моя бабуся робила дуже солодку воду (з цукром). Потримати в цьому розчині ваші вироби і висушити в потрібній вам формі. все готово. На нитках повинні залишитися кристалики цукру. Удачі.

Надія

У дитинстві, пам’ятаю, бабуся крахмалила після прання тюлеві штори і розтягували на великі п’яльці. А постільна білизна, згадайте, майже все було біле та ще й з вишивкою та мереживом …його крахмалили, щоб прати було потім легше (крохмаль не дозволяв білизні так сильно грязниться — гладка поверхня), а зараз потреби в цьому немає — все спрощено для життя і багато хто взагалі не прасують постільна білизна та рушники.

Лагуна

Я не використовую крохмаль для всіх речей, але є речі, які вимагають цього. Пам’ятаю, потрібно було подкрахмалить вушка у зайця на ранок. Так поклала шапочку з вушками тільки в густу суміш крохмалю. Реально стояли як дзвін!

Анонім

Залишити коментар