Як можна перевірити легені?

Часто наші недуги дають про себе знати появою відсутніх раніше симптомів. Що слід зробити в першу чергу, якщо почали «барахлити» легені? Як правило, все розпочинається з флюорографії і забору слизу з легких.

Крім флюорографії можна перевірити легені?

У процесі діагностики може бути задіяна КТ – комп’ютерна томографія, яка покаже зріз легенів. Зображення вийде безбарвним, але досвідчений лікар без праці визначить наявність патології, наприклад, онкології. Результат можна очікувати через півгодини після процедури. Процедура КТ повністю безпечна. У ході такої застосовується дуже маленька кількість радіоактивних променів, які ніяк не зможуть вплинути на пацієнта або персонал. Рекомендується не вживати їжу за 4 години до дослідження.

Корисні властивості має і спіральний зріз КТ. Процедура полягає в русі спеціального апарату навколо тіла пацієнта. Цей апарат сканує внутрішні органи і робить більше 100 кадрів. У ході такої діагностики можна виявити навіть найдрібніші пухлинні утворення. При цьому триває процедура близько чверті години.

Також лікарю може знадобитися досліджувати внутрішню поверхню легень. В даному випадку потрібно біопсія. Остання, як правило, проводиться під місцевою анестезією, але може застосовуватися і загальний наркоз. Для забору матеріалу використовується гнучка або жорстка трубка. Визначити, чи потрібна біопсія, допоможе зріз, отриманий після томографії.

Перед біопсією протягом кількох годин не можна вживати їжу та пити воду. Попередньо людині дають заспокійливе, щоб він зміг розслабитися. Також необхідно прийняти препарат, зменшує виділення слини.

Після того як подіє седативний засіб, розпорошується анестетик (у випадку з місцевим наркозом). Потім через ніс або рот в легені вводиться бронхоскоп. У ході процедури можна одночасно спостерігати за органами і фотографувати патології, якщо такі є.

Процедура триває зовсім недовго. Після неї не рекомендується вживати їжу, принаймні, поки не зникне ефект від анестетика. Протягом декількох днів людини можуть турбувати неприємні відчуття, але вони проходять самостійно.

Як можна перевірити легкі в домашніх умовах?

Одним із найпоширеніших захворювань є ХОЗЛ – хронічна обструктивна хвороба легень. Ця патологія – комбінація емфіземи та обструктивного бронхіту в хронічній формі. Виникає вона через куріння і пошкодження органів дихання дратівливими речовинами. ХОЗЛ призводить до того, що поступово обмежується здатність легень вдихати кисень.

Коли в легенях розвивається подібна патології, симптоми проявляються повільно і часто їх важко розпізнати. ХОЗЛ є прогресуючою патологією, яку не можна залишати без лікування. Існує кілька ознак, які вказують на те, що необхідно приводити систему дихання в порядок.

Як можна перевірити легені курця?

  1. Потрібно глибоко вдихнути і надути повітряну кульку одним видихом. Отриманий шар – обсяг наших легенів. У нормі – 3,5 літра;
  2. Задути свічки. Для цього, як правило, використовуються свічки для торта. Їх кількість повинна відповідати віку. Задувати їх потрібно з одного разу з відстані 70-80 см;
  3. Затримати дихання. У нормі затримати дихання можна як мінімум на хвилину;
  4. Надути м’ячик, обсяг якого 10 літрів. Цей метод схожий на тест з повітряною кулькою. Повний здоровий вдих жінки – 2,5 л Відповідно, жінка, легкі якої знаходяться в нормі, може надути м’ячик за 4 повних глибоких вдиху.

Як перевірити обсяг і функцію легенів будинку?

Перший ознака патології – задишка. Багато залишають цей симптом без уваги, списуючи все на вікові зміни. Однак проблема полягає в тому, що при розвитку ХОЗЛ не можна вилікуватися повністю. Дану патологію можна лише сповільнити. Якщо людина не звертає уваги на задишку, яка виникає від звичайної ходьби, значить, у нього залишається все менше здорових легеневих тканин. Дуже важливо підтримувати і зберігати функцію легенів, збільшуючи рівень своєї активності.

Можна перевірити себе, наприклад, зробити кілька вправ, піднятися по сходах. Варто провести експерименти з різними видами діяльності і поспостерігати, з’явилася задишка. За змінами можна стежити з плином часу. Якщо зробити повний вдих все важче, потрібно звертатися до лікаря.

Як самостійно перевірити бронхи і легені?

Частий кашель

Всі люди періодично кашляють. Однак частий або хронічний кашель – тривожна ознака. ХОЗЛ, приміром, провокує запалення альвеол і бронхіол, в результаті чого ті втрачають свою еластичність. В подальшому їх стінки товщають, виробляється більше слизу, відбувається закупорка просвітів. При патології може виникнути кашель з відділенням мокротиння без інших симптомів. Якщо слиз втратила прозорість, значить, стан людини погіршується.

Головні болі вранці у курця

Тривожною ознакою є пульсуючий головний біль, що з’являється відразу після пробудження і підйому з ліжка. Зумовлена вона тим, що людина під час сну дихає неглибоко, в результаті накопичується вуглекислий газ, крім того, кровоносні судини головного мозку розширюються.

Часто головний біль не зв’язується з патологією системи дихання і лікується як окремий симптом. Щоб позбавитися від неї, необхідно усунути основну причину – брак кисню.

Набряк щиколоток

Коли уражаються бронхи і відсутня лікування, може розвинутися серцева недостатність, тому що кровоносна система недоотримує кисень. У результаті відбувається затримка рідини в організмі, що в першу чергу проявляється набряками в області ступень і гомілок.

При прогресуванні легеневої патології серце з недостатньою силою виштовхує кров, що позначається на нирках і печінці. Останні, в свою чергу, починають погано виконувати свої функції очищення від токсинів і позбавлення від рідини. Схожі набряки спостерігаються в період вагітності та під час авіаперельотів.

Проблеми зі сном

У горизонтальному положенні легким працювати важче, тому хвора людина може підкладати під голову великі подушки, спати напівлежачи. Після сну на рівній поверхні може виникати запаморочення. Коли здоров’я легенів страждає, хворі люди не можуть спати досить глибоко, часто прокидаються через кашлю. Якщо людина регулярно прокидається з цих причин, з ранку відчуває себе стомленим, слабким, що в нього болить голова, то в першу чергу потрібно підозрювати патології органів дихання.

Бочкоподібна грудна клітка

Щоб визначити ХОЗЛ, лікарі використовують один з тестів – вдих при піднятих над головою руках. У такому положенні при наявності патології відбуваються зміни, звані эмфизематозной (бочкоподібної) грудною кліткою.

Хронічне запалення призводить до того, що легені збільшуються, діафрагма виштовхується вниз. Збільшується грудна стінка, послаблюючи міжреберні, грудні і шийні м’язи. Мимоволі хворі люди нахиляються вперед при сидінні, спираючись на коліна, щоб компенсувати дискомфорт. Така поза дозволяє нормалізувати положення плечей та грудної клітки.

Ціаноз губ, синюватий відтінок нігтів

При нестачі кисню в тканинах губи і нігті набувають сіруватий або синюватий відтінок. Часто синюшність помітна на лунках нігтів.

Іноді абсолютно весь шкірний покрив стає сіруватого або синюватого відтінку, що досить помітно і в домашніх умовах неозброєним оком.

Це обумовлено тим, що кров при достатньому насиченні киснем яскраво-червона. Коли виникає його недолік, вона набуває синюватий відтінок, стає темніше.

Кваліфікований фахівець обов’язково визначить рівень кисню в крові в процесі діагностики.

Пам’ятайте, що при підозрі на серйозну патологію потрібно відразу ж звертатися до лікаря. Фахівець призначить необхідні аналізи після огляду та співбесіди.

Залишити коментар