Як лікується виразковий стоматит у дорослих?

Виразковий стоматит або гінгівіт – запальний процес у ротовій порожнині, який супроводжується гострим ураженням тканин, появою виразки слизової оболонки з подальшим утворенням вогнищ некрозу.

Хвороба викликається впровадженням патогенних мікроорганізмів – веретенообразными бактеріями Borellia vincentii або Bacillus fusiformis. Медичне назва захворювання – виразково-некротичний стоматит Венсана.

Якщо з’являються виразки на слизовій – язику, піднебінні, в подъязычье, на щоках з внутрішньої сторони – хвороба називають стоматитом Венсана, якщо на яснах – виразковий гінгівіт Венсана.

Якщо ж некротичні ураження локалізуються на мигдалинах, то назва захворювання подовжується – ангіна Плаута-Симановского-Венсана.

Причини захворювання

Механізми появи запального процесу точно не вивчені, але з’ясовано головне – активність патогенні мікроорганізми починають проявляти після зниження імунного статусу організму.

Імунітет знижується під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів – при появі інфекційних захворювань або загострення хронічних процесів, з-за зміни кліматичних умов, в стресових ситуаціях, після травм слизової і при злоякісних процесах і т. д.

Провокують некротичний розпад при звичайному стоматиті:

 • порушення гігієнічних заходів;
 • незагоєні запальні процеси порожнини рота – карієс, пародонтоз;
 • хвороби травної системи;
 • алергія.

У дорослих захворювання збільшують погані звички – вживання алкоголю і куріння. У початковій стадії симптоми виразково-некротичного стоматиту дещо відрізняються від захворювання більш легкого типу.

Ознаки виразково-некротичного стоматиту

Спочатку слизова оболонка червоніє і опухає, запальний процес охоплює всю ротову
порожнину. Хворобливі відчуття – печія, свербіж – наростають під час прийому їжі. Посилюється виділення слини, з’являється слинотеча. Надалі утворюються круглі або овальні виразки, покриті фібрином – сірого або брудно-білого кольору. Виразки сильно болять, відчувається печіння. Порушується процес фонації, стає важко відкрити рот.

При легкій формі захворювання виразкові дефекти поодинокі, якщо виразок кілька, протягом стоматиту збільшується.

Характерні ознаки стоматиту Венсана:

 • виразки під язиком і на яснах, покриті сірим гнійним нальотом;
 • збільшуються підщелепні лімфовузли;
 • в уражених тканинах накопичуються кров’яні згустки;
 • з’являється загальна слабкість, гарячковий стан, іноді підвищується температура;
 • з’являється неприємний запах з рота;
 • ясна починають кровоточити;
 • хворобливі відчуття не слабшають навіть поза їжі.

На 7-8 день хвороби – якщо її не лікувати – десна бліднуть, слизова починає атрофуватися. Коли запалення охоплює всю ротову порожнину, він може поширитися углиб десни, вразити тканина ясенних сосочків і щелепну кістку, викликати остеомієліт щелепи.

Найбільш часто хвороба виникає при проблемах з шлунково-кишковим трактом – хронічним ентеритом і виразковим ураженням шлунка і дванадцятипалої кишки.

Клінічна картина захворювання

Захворювання проходить у кілька етапів. Якщо його починають лікувати при виникненні перших симптомів – біль, почервоніння, набряків – виразкові дефекти можуть розвинутися зовсім або бути одиничними. Найбільш важка форма хвороби – коли виразка вражає тверде небо.

Інфекція проникає в підслизову за лічені години, слизова починає відмирати, може оголитися піднебінна кістка. При адекватному лікуванні виразкового стоматиту одужання настає через 3 тижні.

Нелікована стоматит переходить в хронічну форму. У цьому випадку виразкові дефекти майже зникають – слизова рубцюється, стає бледнорозовой, источенной, в осередках ураження може залишитися деяка хворобливість при дотику.

Однак біль у яснах турбує, як і раніше, вони постійно кровоточать, не тільки оточуючі, але і сам хворий відчуває неприємний запах з рота. При візуальному огляді видно, що місцями ясна набряклі, почервонілі, можна помітити оголені кістки щелепи і вогнища некрозу ясен у проміжках між зубами.

Підщелепні вузли збільшені, щільні, при натисканні на них відчувається біль.

Через 7-9 місяців з початку хвороби – якщо її не лікувати – кістка десни за структурою стає хрящ – рихлою і крихкою. Кісткові тканини діляться на 2 різко відрізняються друг від друга зони. Верхня частина мертвеет і розпадається, тканина некрозируется повністю. У нижній частині створюється сприятливе середовище для розвитку хвороботворної флори. Станом ротової порожнини лікар може визначити стадію запалення, що необхідно для призначення адекватного лікування.

Лікування виразкового стоматиту

При діагностиці стоматиту або гінгівіту Венсана потрібно диференціювати захворювання від лейкозу, інфекційного мононукнолеоза або агранулоцитозу.

Обов’язково дають направлення на аналіз крові з вени – захворювання часто протікає на тлі ВІЛ-інфекції, сифілісу, онкологічних процесів.

В цьому випадку починають лікування з причин, що викликали активність умовно патогенної-флори.

Діагноз уточнюється за допомогою:

 • патогістологічного аналізу;
 • цитологічного аналізу;
 • бактеріоскопічного аналізу.

Якщо хвороба спричинена механічним роздратуванням, то видаляються уламки зубів або не підігнані протези, заліковується карієс, знімається зубний камінь. Хворі зуби не видаляють, так як це може викликати впровадження інфекції в кров і поява сепсису – тому біль знімають з допомогою аплікацій з «Лідокаїну», «Пиромекаина», «Имекаина» або роблять знеболюючі ін’єкції цими ж препаратами.

Потім починається санація ротової порожнини. Ротова порожнина очищається від вогнищ некрозу, слизова обробляється ферментами: «Трипсином», «Лізоамідазой», «Дезоксирибонуклеазом» і подібними.

Проводиться дезінфекція антисептиками: розчином перманганату марганцю, перекисом водню, «Хлоргексидином». Ясенні кишені і зубні проміжки промивають під напором, і процедури повторюються до повного одужання.

Часто амбулаторного лікування недостатньо. Хворому необхідно будинки полоскати ротову порожнину не менш 3 разів у день – призначення робить лікар, але можна підключити ліки, виготовлені за рецептами народної медицини.

Прискорюють одужання полоскання лікарськими настоями – трав’яну сировину, використане для їх приготування, має володіти протизапальними і анестетическими властивостями.

При важких стадіях хвороби використовується антибактеріальна терапія. Призначають «Кліон», «Прапори», «Трихопол». При наявності супутніх захворювань у терапію вводяться антибіотики широкого спектру дії.

Прискорює процес загоєння застосування вітамінів групи В і призначення аскорбінової кислоти. Завдяки вчасно розпочатого лікування знімається набряклість до кінця тижня, слизова починає регенеруватися – на ній з’являється новий епітелій.

Профілактика захворювання

До некротическому-виразкового стоматиту імунітет не виробляється. Якщо в роті залишилися проблемні зони – незагоєні каріозні зуби, дефекти протезів, неякісно очищені зубні кишені або зубний камінь, хвороба може повернутися.

Стимулює рецидив небажання пацієнта доглядати за зубами, легковажне ставлення до шлунково-кишкових захворювань.

Протягом року після хвороби візит до стоматолога необхідно наносити при виникненні будь-якого запального процесу – найменша травма може викликати рецидив стоматиту Венсана.

Бажано придбати спеціальні для полоскання ротової порожнини і використовувати їх перед сном. Таку ж дію надає застосування настоїв лікарських трав: ромашки, евкаліпта, шавлії, дубової кори.

Стоматит Венсана вимагає обов’язкового лікування. Його хронічна форма провокує розвиток пародонтиту, при якому відбувається руйнування кісткової тканини, деформація десни, що ускладнює жувальний процес і викликає дефект мови.

Залишити коментар