Як лікувати атеросклероз?

Атеросклероз називається хронічне прогресуюче захворювання, яке з’являється при порушенні білкового та ліпідного обміну в організмі. Патологія метаболічних процесів супроводжується відкладенням фракцій ліпопротеїдів і холестерину в інтимі судин.

З відкладень формуються атероматозні бляшки. У них розростається сполучна тканина, стінка кальцинируется, посудину поступово звужується аж до повної закупорки – обтурації. Сучасна медицина намагається впоратися із завданням, як лікувати атеросклероз судин, так як у розвинених країнах це захворювання є найчастішою причиною інвалідизації людей працездатного віку.

Причини захворювання

На порушення ліпідного обміну і зміна якості судинної стінки впливає спадкоємний фактор. Холестерин в організмі людини є будівельним матеріалом для стінок клітин, входить до складу гормонів і вітамінів. Велика частина цієї речовини – до 70% – синтезується печінкою, решта надходить з їжею.

По кровотоку холестерин переноситься у складі комплексних сполук білка і жирів – ліпопротеїнів. Якщо у цих комплексних сполук низька щільність, то транспортується по судинах більше холестерину, ніж потрібно, і його надлишок осідає на стінках кровоносних судин. Якщо зміни в стінках судин починаються в молодому віці, то поява сформованих бляшок діагностується вже у 40-річних. Раніше хвороба з’являлася у людей старше 60-річного віку, а зараз у 70% пацієнтів старше 40 років бляшки вже сформовані.

Атеросклеротична бляшка складається з холестерину, фібрину та інших речовин, які налипають на її поверхню. Поступово збільшуючись, вона перекриває кровотік, утворюючи тромб. Якщо він відірветься, то може переміститися в будь-яку точку організму, наприклад, закупорити судини головного мозку, викликавши інсульт, або судини нижніх кінцівок – спровокувавши некроз. Можливість появи атеросклерозу визначають модифікуються і не модифікуються фактори.

Зменшити ризик захворювання можливо:

 • підвищивши життєву активність;
 • відмовившись від жирної їжі;
 • зменшивши стресові фактори – іноді для цього потрібно поміняти місце роботи;
 • відмовившись від шкідливих звичок – вживання алкоголю і куріння.

Потрібно слідкувати за значеннями артеріального тиску, нормалізувати рівень цукру в крові, дотримуватися дієти і не допустити переїдання. Ожиріння підвищує можливість розвитку атеросклерозу.

Неможливо усунути генетичний фактор – схильність до захворювання передається по спадку, змінити стать – чоловіки хворіють частіше, і загальмувати старіння, відсунувши клімакс. З віком ймовірність розвитку хвороби збільшується.

Сукупність факторів ризику викликають патологічні зміни у внутрішньому шарі стінок судин, який втрачає бар’єрну функцію і, при порушенні метаболічних процесів в організмі, викликають атеросклероз.

Симптоми атеросклерозу та форми захворювання

Спочатку при відкладення холестерину стінка артерії розтягується і випинається назовні, тому про початок хвороби можна довго не підозрювати. Однак під впливом несприятливих явищ – органічних змін і системних факторів – цілісність стінки судин порушується, бляшка розривається, і в судинах утворюються тромби, які звужують їх просвіт. На цій стадії ознаки захворювання починають відчуватися пацієнтом.

Хвороби, які викликає атеросклероз, залежать від локалізації тромбу.

 1. Атеросклероз аорти;
 2. Ішемічна хвороба серця. Її ускладнення: інфаркт міокарда, аритмія, стенокардія, серцева недостатність;
 3. Цереброваскулярні хвороби – транзиторна ішемічна атака, інсульт;
 4. Утворення тромбів у судинах нижніх кінцівок викликає кульгавість і гангрену;
 5. Атеросклероз може локалізуватися в ниркових або мезентеріальних артеріях.

Уражається декілька судинних басейнів, і симптоматика, притаманна гострого стану, у багато різниться. Лікування атеросклерозу аорти потрібно обов’язково. Що це таке? Симптоми захворювання: пекучі болі за грудиною – їх порівнюють з поворотом ножа в груди – віддаються в спину, шию, іноді в область епігастрію.

Хворобливі відчуття приймають постійний характер – вони то підсилюються, то послаблюються, але не проходять. До болю приєднується нудота, запаморочення, розлад координації, здуття живота, оніміння нижніх кінцівок і мови.

Якщо не звернутися до лікаря на цій стадії, аорта може просто розірватися.

При атеросклерозі коронарних артерій також з’являється пекучий біль у грудях. Коронарна недостатність призводить до серцевої недостатності та інфаркту міокарда.

При атеросклерозі судин головного мозку відбуваються такі зміни:

 • порушується координація рухів;
 • червоніє обличчя;
 • зміни стосуються очного дня і впливають на гостроту зору;
 • підвищується пітливість;
 • атаксія.

При ураженні периферичних артерій з’являється слабкість в ногах і біль при ходьбі, втома
не відповідає пройденого шляху, створюється відчуття охолодження кінцівок.

При атеросклерозі мезентеріальних судин в животі під час прийому їжі відчувається різкий біль, підвищується газоутворення, з’являються кишкові розлади – можливий розвиток кишкової непрохідності.

Змінами в аналізах сечі та підвищенням артеріального тиску реагує організм на виникнення атеросклерозу ниркових артерій. Лікування атеросклерозу необхідно – ця хвороба значно позначається на якості життя, невиправдано знижуючи його.

Як лікувати атеросклероз?

До якого лікаря звертатися лікувати атеросклероз, якщо з’явилися симптоми захворювання? Спочатку слід звернутися до дільничного терапевта. Перші призначення робить саме цей лікар – дає направлення на необхідні лабораторні та апаратні обстеження.

Потрібно перевірити артеріальний тиск – бажано в динаміці, визначити рівень цукру і холестерину в крові – рівень ліпідів, проводиться ЕКГ, дуплексне обстеження, УЗД-судин, МРТ.

Потім пацієнт направляється в залежності від локалізації уражень:

 • до кардіолога;
 • окуліста;
 • нефролога;
 • невролога;
 • судинного хірурга.

Лікування кожного пацієнта проводиться за індивідуальною схемою з урахуванням клінічної картини і тяжкості стану.

Лікування атеросклерозу народними засобами

З важкими стадіями атеросклерозу народні засоби не впораються – в цьому випадку потрібне хірургічне втручання для відновлення прохідності артерій. Але на ранній стадії хвороби її розвиток можна загальмувати за допомогою засобів, складених за рецептами народної медицини.

Наприклад, французькі лікарі радять, так без ліків лікувати атеросклероз судин головного мозку: біле вино – 300 мл – потрібно змішати з рідким натуральним медом – 50 р, і тертим цибулею – 50 р. Все це наполягають в холодильнику протягом тижня, п’ють з ранку по 3 столових ложки.

Ще один рецепт: цукровий сироп заправляють імбиром, гвоздикою, кардамоном, мускатним горіхом, корицею і апельсиновою цедрою. На 120 мл цукрового сиропу відмірюють інгредієнти пучечками – понемножечку.

Цю солодку суміш заливають склянкою червоного вина – і ліки готові. Зберігати в холодильнику, приймати вранці і ввечері по столовій ложці протягом місяця.

Як лікувати атеросклероз нижніх кінцівок народними засобами?

Один з рецептів:

 • змішується головка тертого часнику з перемеленим в м’ясорубці разом з шкіркою лимоном;
 • заливається кип’яченою водою – 0,5 л;
 • наполягають 72 години.

П’ють вранці, по столовій ложці.

Допомагають очистити судини трав’яні чаї – заварюються стандартно: столова ложка суміші рослинної сировини на склянку окропу, настоюють 30 хвилин на водяній бані.

 1. В однаковій кількості змішуються листя ясена і берези;
 2. Пропорції рівні – листя: вишні, обліпихи, шипшини, сливи, яблуні, суниці;
 3. Листя смородини і суниці, квіти глоду, плоди цих рослин плюс плоди шипшини подрібнюються і заварюються.

Асортимент засобів з арсеналу народної медицини досить широкий, і завжди можна підібрати для себе щось підходяще.

Якщо захворювання атеросклероз виявити вчасно, його розвиток можливо зупинити. Дієта, життєва активність і народні засоби допоможуть повернути радість життя і еластичність судин.

Якщо вже потрібно медикаментозне лікування, можливість підключення народних методів необхідно узгодити з лікуючим лікарем.

Залишити коментар