Як і чим лікувати вульвіт?

Гнійно-запальне захворювання, що вражає зовнішні статеві органи жінок нижче вульварного кільця називаються вульвітов. Ця хвороба рідко протікає без залучення в запальний процес статевих органів, розташованих в області малого тазу, при цьому уражається також піхву.

Тому більш часто доводиться стикатися з вульвовагинитом.

Причини і симптоми вульвіта

Вульвіти класифікуються в залежності від причин, що спровокували запальний процес.

Специфічний – або інфекційний. Його провокує впровадження відомих патогенних мікроорганізмів.

Неспецифічний – точну причину виникнення запального процесу з’ясувати неможливо, швидше до розвитку хвороби призвели кілька співпадаючих факторів.

Специфічний вульвіт зовнішніх статевих органів викликають:

 • гандареллы;
 • Кандида;
 • стрептококи;
 • стафілококи,
 • трихомонади;
 • кишкова паличка.

Як вже зазначалося, рідко проводиться ізольоване лікування вульвіта у жінок, виникають симптоми захворювання на тлі інших запальних процесів:

 • вагініту – запалення піхви;
 • цервивита – шийкового запалення;
 • аднекситу – запалення придатків;
 • метриту – запалення матки.

Неспецифічний вульвіт викликається переохолодженням, порушенням гігієни, частою зміною статевих партнерів, носінням тісної синтетичної білизни, використанням гігієнічних і парфумерних засобів з ароматом.

При дисбактеріозі піхви, який практично завжди є супутником вульвіта, рідко лабораторні дослідження виявляють якийсь один хвороботворний мікроорганізм. Запальний процес з’являється при активізації декількох патогенних або умовно-патогенних культур.

Клінічні прояви хвороби завдають жінці значні незручності.

Симптоми захворювання:

 • поява рясних виділень із статевих шляхів – частіше гнійні, з неприємним запахом;
 • виникає свербіж статевих органів;
 • вульва набрякає, червоніє;
 • з’являються гострі болі в промежині, що посилюються при русі і сечовипусканні;
 • при попаданні виділень на внутрішню поверхню стегон на них виникають подразнення.

Захворювання у дівчаток і жінок в періоді менопаузи часто має неспецифічну етіологію. У дівчаток вульвіт з’являється при порушенні правил гігієни, у жінок – через порушення гормонального фону при кольпіті.

Посилюють тяжкість перебігу захворювання схильність до алергічних реакцій, механічні ушкодження слизової зовнішніх статевих органів, ендокринні порушення, захворювання шлунково-кишкового тракту.

Діагностика вульвіта

Для лікування вульвіта необхідно точно встановити етіологію хвороби і виявити причини, які її викликали:

 • Для цього обов’язково проводять гінекологічний огляд, під час якого беруться аналізи, мазки з піхви, цервікального каналу та уретри.
 • Проводиться дослідження на генітальні інфекції – ПЛР-діагностика.
 • Бактеріологічне дослідження – посів, при якому виявляється чутливість флори до антибактеріальних препаратів, що призначаються для лікування вульвіта у жінок.
 • При гострому вульвите, що протікає на тлі високої температури, необхідно здавати загальні аналізи сечі і крові.
 • Поза клініки захворювання і тяжкості стану кров здається на ВІЛ діагностику і RW обстеження.

При специфічному вульвите може знадобитися паралельне обстеження статевого партнера, а в подальшому – і його лікування.

Лікування захворювання

Для усунення хвороби застосовуються препарати спрямованої дії. Вульвіти, викликані кандидозом і трихомонадами, усуваються різними лікарськими засобами, тому терапевтична схема лікування індивідуальна для кожної жінки.

Комплексні терапевтичні заходи проводяться за такими напрямами:

 • протизапальне лікування, купірується гострий процес і прогресування хвороби;
 • антибактеріальна терапія, знищує патогенні мікроорганізми або купирующая активність умовно-патогенної флори;
 • десенсибілізація – щоб виключити алергічні реакції на лікарські засоби, зменшити набряк зовнішніх статевих органів, знизити ризик зниження імунного статусу;
 • коригування імунної системи – підвищення захисних сил організму.

Після лікування проводиться відновлення флори піхви і нормалізація кислотності.

Системна антибактеріальна або протигрибкова терапія проводиться за допомогою препаратів загальної дії.

Зовнішні статеві органи обробляють розчинами антисептиків – проводяться ванночки і обмивання. Ще зовсім недавно активно використовувалися спринцювання, але в даний час багато лікарів вважають, що під час домашніх спринцювань з піхви вимивається корисна флора, а це посилює запальний процес.

В якості антисептиків використовується «Хлоргекседин», розчин марганцю, перекису водню, молочної та борних кислот, розчин фурациліну.

На цьому етапі підключається народна медицина. Цілющі настої заварюють на травах, мають протизапальні й антисептичні властивості. До таких рослин відносяться: календула, шавлія, дубова кора, ромашка, фіалка триколірна.

Використовуються вагінальні таблетки з антибактеріальними і протизапальними компонентами, як діюча речовина до їх складу може входити гідрокортизон.

Піхвові свічки і таблетки:

 • «Поліжінакс»;
 • «Тержинан»;
 • «Гінезол»;
 • «Гиналгин»;
 • «Віферон» та інші.

Засоби місцевої дії представлені широким асортиментом, і підбором препарату повинен займатися лікар. Кожен лікарський препарат призначений для впливу на певні мікроорганізми. Їх складовими можуть бути метронідазол, кліндаміцин і антибіотики різних груп.

Для відновлення цілісності слизової, усунення подразнення і набряку, проводиться лікування мазями від вульвіта у жінок. Крім мазей специфічної дії – наприклад, нистатиновой або «Метрогила-гелю» – використовуються засоби, що мають у своєму складі кілька складових.

Швидко знімає гіпертермію слизової вульви при специфічному вульвите «Тридерм» – мазь, що включає в себе антибіотики і гідрокортизон. При неспецифічної формі захворювання доцільно використовувати «Целестодерм» – засіб має в своєму складі антигістамінний компонент.

Великою популярністю в даний час для виключення рецидиву інфекції отримав метод лікування за допомогою гелій-неонового лазера. Опромінювання зовнішніх статевих органів знищує патогенну флору, не дає захворювання перейти в хронічну форму, сприяє швидкому загоєнню слизової.

Нюанси лікування вульвіта

При лікуванні маленьких дівчаток антибактеріальна терапія застосовується рідко. Усунення запалення слизової проводиться за допомогою засобів місцевої дії – мазей і кремів.

Зрошення виконуються розчинами соди, перманганату калію, фурациліном, настоянками лікарських трав. Мікротравми слизової змащують обліпиховою маззю.

У жінок активного і постклімактеричного віку в якості протизапальної терапії застосовують лікарські форми у вигляді вагінальних свічок і таблеток. Якщо пацієнтка вибирає мазь або крем, то лікарський засіб рекомендується нанести на тампон і потім ввести у піхву.

Інтенсивна терапія розрахована зазвичай на 7-14 днів, при хронічних формах захворювання курс лікування може тривати до 3 місяців. Для усунення вульвіта у жінок в період менопаузи може застосовуватися замісна гормональна терапія в засобах місцевої дії.

Вульвіт у жінок вимагає обов’язкового лікування – захворювання може викликати важкі ускладнення. Нелікована вульвіт підвищує ризик виникнення безпліддя, виключає можливість статевого життя, т. к. під час статевого акту виникають сильні болі.

Подразнення слизової призводить до виразки поверхні і переродження клітинної структури тканин.

При виникненні симптомів хвороби потрібно відразу ж звертатися до гінеколога. Тільки лікар зможе підібрати адекватне лікування і усунути дискомфорт, викликаний вульвітов.

Залишити коментар