Як і чим лікувати лактостаз в домашніх умовах?

Лактостаз – це патологічний стан, що характеризується скупченням молока в молочної залоз в результаті ускладнення її відтоку. Груди стає щільніше, болючою при промацуванні, розширюються підшкірні вени в зоні стазу.

Температура тіла підвищується до субфебрильних показників. Хворобливість і напруга після спорожнення грудей можуть пройти, але буває, що залишаються.

Лактостаз: чому виникає і що робити?

Причини ховаються в зниженні прохідності вивідного протоку, надлишкової виробленню молока, сукупності посиленою лактації з обтурацією і звуженням проток.

У розвитку хвороби важливу роль відіграють індивідуальні анатомічні особливості, наприклад, провисання грудей, плоский сосок, вузькі протоки при надмірній секреторної активності залози.

Захворювання може виникнути при відмові від природного вигодовування, різноманітні труднощі (тріщини сосків, неправильне прикладання, слабка сосательная активність немовляти). Порушити відтік може занадто тісна нижня білизна, сон в позі на животі, стрес, важка фізична праця.

У перші кілька днів після народження малюка молоко виробляється в дуже великих кількостях. В основному на 3-4 добу, а при повторних пологах і раніше, наступає активна його вироблення, при цьому новонароджений висмоктує зовсім невелика кількість. Це призводить до того, що груди спорожняється лише частково. При годуванні первістка виникає певне утруднення, так як молочні протоки ще вузькі, потрібно їх розробка, а зціджування викликає труднощі через відсутність досвіду у матері.

Залишок молока призводить до наростання тиску в протоках і часточках, заліза в зоні застою инфильтруется, набрякає, груди починає хворіти і ущільнюється. Молоко частково всмоктується назад, що провокує лихоманку. Підвищений тиск в часточках може призвести до зниження продукції молока і, відповідно, погіршення лактації в майбутньому. При прогресуванні патології природне вигодовування може стати неможливим.

Симптоми лактостазу

 • Основний прояв захворювання – хворобливе ущільнення однієї ділянки;
 • Може бути присутнім відчуття тяжкості, розпирання;
 • При тривалій закупорці виникає локальна гіперемія;
 • Температура при лактостазі підвищується до субфебрильних, так і фебрильних показників;
 • Годування може супроводжуватися вираженими болючими відчуттями;
 • Зона застою може змінювати локалізацію, а також збільшуватися в розмірах.

Зазвичай після спустошення грудей симптоми стають менш вираженими, але далеко не у всіх випадках захворювання.

Як лікувати симптоми, профілактика і лікування лактостазу у годуючої матері?

В першу чергу потрібно забезпечити якісний відтік молока. Розширити протоки допоможе масаж і помірне зігрівання. Щоб знизити ймовірність рефлекторного стазу, необхідно добре відпочивати, виключити стресові ситуації, не носити тісну білизну, спати на боці та спині.

Годувати малюка потрібно на першу вимогу. Годування краще починати з хворої грудей, так як дитині доведеться докласти зусилля, щоб висмоктати молоко, а якщо він поїсть, то може відмовитися смоктати. Але про здорової грудей теж не можна забувати. Малюка потрібно годувати так, щоб йому було зручно і комфортно, а також звертати увагу на щільний контакт з соском. Якщо малюк смокче неінтенсивно і досить рідко, потрібно самостійно зціджувати надлишки.

Як лікувати лактостаз в домашніх умовах?

Підсилити відтік допоможе масування погладжуючими рухами в напрямку до соска. Масаж, годування і зціджування будуть викликати біль, але треба перетерпіти, поки симптоми не зникнуть.

Прикладання зусиль сприяє хорошому випорожненню залоз і, відповідно, повноцінної лактації надалі.

При поліпшенні відтоку під час смоктання дитиною грудей у годуючої мами може виникнути пощипування і печіння.

У сцеживаемом молоці можуть бути «молочні зерна», ниткоподібні волокна. Воно може бути занадто жирним на вигляд. Не варто лякатися, так як це нормальна консистенція, що забезпечує повноцінне харчування малюка.

У проміжках між годівлею і зціджуванням годуюча мама повинна ставити холодні компреси, щоб полегшити свій стан.

Перед годуванням/зціджуванням залозу тримають в теплі, наприклад, якщо потрібно, груди обмотують тканиною, змоченою в теплій воді, або ж приймають теплий душ. Проте гаряча вода та зігріваючі компреси можуть погіршити ситуацію приєднанням інфекції, тому не варто надмірно захоплюватися подібними заходами.

Після прогрівання потрібно робити розминаючий масаж. Рухи повинні бути круговими, спрямованими від основи до соска. При пальпації болюча часточка добре прощупується, відрізняється від здорових тканин надмірною щільністю. Місце ущільнення потрібно розминати особливо ретельно, так як ця зона вимагає зціджування в першу чергу. Після зціджування рекомендується погодувати малюка, давши висмоктати залишки молока.

Якщо порушення триває більше доби, то після зціджування ще протягом 1-2 днів може спостерігатися болючість в зоні, де був застій молока. Коли біль не проходить, а, навпаки, посилюється, з’явилася гарячка, гіперемія, то висока ймовірність розвитку маститу – запалення молочної залози. В даному випадку зігріваючі процедури недоречні, так як тепло провокує поширення інфекції. Мастит вимагає термінового звернення до лікаря.

При лактостазі не можна ставити зігріваючі компреси, наприклад, спиртові можуть спровокувати активізацію бактеріальної флори, до того ж порушують гормональну регуляцію лактації, тільки погіршують ситуацію.

Надмірне захоплення масажем теж може призвести до прогресування патології: механічних пошкоджень проток і часточок, появи нових вогнищ застою, підвищення температури.

Неправильне застосування лікувальних заходів може призвести до того що, лактація зовсім припиниться. Якщо лікування лактостазу в домашніх умовах неефективно, необхідно звернутися до лікаря. У багатьох жінок не виходить ефективно зцідити молоко, до того ж процедура досить хвороблива.

r

Акушерка зможе допомогти при розробці проток і расцеживании. Хороші фахівці проводять цю процедуру досить ефективно і безболісно. Для зціджування можна використовувати молоковідсмоктувач, але попередньо потрібно розім’яти груди.

Ефективною методикою є ультразвуковий масаж. Лікар може призначити ін’єкції окситоцину, який сприяє скороченню молочних проток.

Капустяний лист для лікування при лактостазі

Капуста – ефективне, просте і дешеве засіб народної медицини.

Однак потрібно правильно використовувати цей плід:

 • Спершу потрібно видалити з вилка щільні білі листки, залишивши внутрішні;
 • Використовувати потрібно тільки свіжі листи;
 • Перед процедурою трохи пом’яти листок, щоб він став більш м’яким. Можна попередньо змастити медом;
 • Прикласти капустяний лист на груди, зафіксувавши стандартними утеплювачами, як при накладанні компресу;
 • Капусту прикладати так, щоб створювати не тільки тепловий, але і помірно охолоджуючий компрес.

Існує кілька рецептів застосування цього плоду, які дозволять ефективно побороти проблеми з лактацією. Наприклад, свіжий лист спершу злегка мнуть, а потім змащують вершковим маслом і посипають сіллю. Капуста разом з сіллю добре знімають набряк.

Також можна скористатися іншим рецептом, який підійде в тому випадку, коли патологічний стан супроводжується сильним болем.

Необхідно пропустити кілька капустяних листів через м’ясорубку, додати до них 2 ст. л. кислого молока і зробити компрес з отриманої кашки.

При цьому потрібно стежити, щоб він не засыхал, тому необхідно часто змінювати.

Капустяний лист можна прикладати до хворого місця теплим. Попередньо ошпарюють окропом, потім змащують медом і ставлять компрес.

До чого може призвести лактостаз грудей: ускладнення і наслідки

Даний стан може досить швидко прогресувати в мастит. Це захворювання супроводжується сильним больовим синдромом, локальним підвищенням температури, появою червоних смуг в ураженій області, домішками гною або крові в молоці.

Спровокувати мастит може переохолодження, наприклад, годування на протязі, перегрів (гаряча ванна, компрес), неправильне лікування лактостазу. Останній, якщо триває досить довго, може спровокувати абсцес.

Бережіть себе, вчасно звертайте увагу на перші симптоми захворювання і не затягуйте з початком лікування!

Залишити коментар