Як ефективно захистити себе від інтернет-шахраїв?

Не секрет, що люди, охочі нажитися на довірливості оточуючих, існували у всі часи. По мірі популяризації віртуальних мереж з’явилося і почало набирати обороти інтернет-шахрайство: з кожним днем розробляється все більше хитромудрих (а іноді і досить простих, але дієвих) схем, за допомогою яких зловмисники дурять довірливих і необережних користувачів.

Щоб не стати жертвою чергової інтернет-афери, слід знати, з якими видами шахрайства в інтернеті можна зіткнутися і куди звертатися, якщо вас все-таки обдурили.

Основні види шахрайства в мережі

Найпоширеніші способи шахрайства в мережі інтернет спрямовані, головним чином, на новачків, не дуже добре розбираються в тонкощах віртуального взаємодії. Як правило, жертвами обману стають користувачі, які хочуть швидко і без зайвих трудовитрат підзаробити онлайн.

У стандартний арсенал інструментів для виманювання грошей у довірливих людей входять:

  1. «Чарівні гаманці», на які пропонується перевести невелику суму грошей, щоб отримати при зворотному перекладі в два-три рази більше;
  2. Фінансові піраміди з декількох електронних гаманців;
  3. Продаж «унікальних» методик заробітку в мережі, які потрібно придбати за певну суму (користувачеві пропонується придбати диск або оплатити «цінну» інформацію за допомогою відправки смс, електронного платежу і т. д., але у результаті ви завжди втрачаєте гроші і отримуєте чергову «пустушку»);
  4. Пропозиції купити програму, яка в автоматичному режимі збирає бонуси з різних сайтів (зазвичай таке програмне забезпечення не окупається);
  5. Інвестування в неіснуючі проекти;
  6. Пропозиції заробітку з вимогою спочатку перевести певну суму грошей «роботодавцю» — нібито на підтвердження наміру співпрацювати чесно.

Також вельми поширені пізнавальні сайти, за інформацію на яких доводиться платити, причому набагато дорожче, ніж може здатися на перший погляд.

Загальна схема даного способу шахрайства в інтернеті виглядає наступним чином:

  1. Користувач проходить цікавий психологічний тест на сторінці або залишає на сайті заявку на отримання інформації (гороскопу, таблиці сумісності з партнером, відомостей про стан здоров’я тощо);
  2. Для отримання підсумкових даних йому пропонують відправити на вказану в контактах номер смс-повідомлення (або, як варіант, пройти реєстрацію із зазначенням номера свого телефону, на який нібито буде відправлений реєстраційний код — якщо код не приходить протягом п’яти хвилин, пропонується відправити повідомлення);
  3. При відправці повідомлення з мобільного рахунку знімається пристойна сума грошей, що значно перевищує стандартну вартість смс-ки.

Більш сучасні види «розлучення» на гроші — перегляди рекламного відео за гроші і «вигідні» обмінники.

У першому випадку відвідувачу сайту пропонують дивитися короткі відеоролики за невелику винагороду, ставити оцінки і отримувати оплату за кожен перегляд, а після накопичення мінімальної доступною для відображення суми готівку зароблені кошти. На жаль, всі сайти такого типу — відверті лохотрони, тому їх краще уникати.

Другий варіант — «вигідний» обмінник, в якому нібито можна отримувати вигоду за рахунок конвертації валют. Інвестиція в такий обмін загрожує втратою вкладених грошей, а заробити на подібному сайті практично нереально, навіть якщо ви вважаєте себе фінансовим генієм.

Лотерея або отримання спадщини» — старий як світ спосіб «розвести» людину на гроші, вже встиг міцно оселитися у віртуальній мережі. На електронну пошту приходить лист з повідомленням про великому виграші (або про отримання спадщини від далекого родича, який помер за кордоном). Щоб отримати гроші, потрібно сплатити якісь супутні витрати, а для цього доведеться розпрощатися з певною сумою. Не піддавайтеся на цю просту, але все ще популярну шахрайську схему!

Способи боротьби з інтернет-шахрайством

На жаль, мало хто може своїми силами зупинити шахрайство в інтернеті: куди звертатися при отриманні підозрілих листів і виявлення шахрайських сайтів, знає далеко не кожен.

Більш того, навіть прописну істину про заборону на публічний обмін паспортними даними засвоїли не всі! Якщо вас просять вислати скан паспорта, заповнити анкету з точними паспортними даними або якимось іншим способом опублікувати конфіденційну інформацію онлайн, задумайтеся — чи не стане ваш необачний вчинок джерелом серйозних проблем?

Як борються з інтернет-шахрайством на практиці?

Завбачливі користувачі для початку намагаються убезпечити свою електронну пошту: за статистикою, більшість сумнівних комерційних пропозицій, а також листів, що містять комп’ютерні віруси і підозрілі посилання, приходить саме на електронну скриньку.

Налаштуйте пошту таким чином, щоб листи, що містять виконувані вкладення, відсівалися фільтром і автоматично віддалялися безпосередньо на сервері поштового сервісу. Не відкривайте листи, що викликають у вас підозру, або робіть це в режимі швидкого перегляду. Обов’язково встановіть на комп’ютер надійну антивірусну програму і вчасно її оновлювати — шахраї постійно винаходять нові способи зламати захист.

Щоб не стати жертвою шахраїв, які орудують в соціальних мережах і розсилають повідомлення з проханнями про благодійництво або про допомогу від імені ваших друзів і знайомих, завжди перевіряйте інформацію, зв’язуючись з «відправником» особисто. Зателефонувавши, ви проясніть ситуацію за пару хвилин і не втратите гроші. Частіше міняйте паролі від акаунтів в соціальних мережах, щоб зловмисники не змогли їх зламати і організувати розсилку від вашого імені.

Якщо, незважаючи на всі запобіжні заходи, ви все ж таки стали жертвою шахраїв і можете це довести, звертайтеся в правоохоронні органи. Незважаючи на те, що окремої статті за шахрайство в інтернеті у чинному кримінальному кодексі немає, існує загальна стаття 159 КК РФ («Шахрайство»), дія якої поширюється на будь-які протизаконні дії в мережі, вжиті з метою привласнення чужого майна.

Правда, розгляд може бути досить тривалим, тому постраждалій стороні слід запастися терпінням. Але поки що це єдиний легальний спосіб, що дозволяє не тільки боротися з віртуальними шахраями, але і відшкодовувати завдану їх діями збитки.

Залишити коментар