Як ефективно розпланувати город?

Початківці городники та садівники часто не знають або не розуміють, наскільки важливо знати, як розпланувати свій город. Справа навіть не в його естетичності або зручності, а в тому, що одні і ті ж городні культури неприпустимо садити на одному місці кілька сезонів поспіль. Чому?

Все просто: вони заберуть з грунту потрібні тільки їм речовини, а натомість наситять її специфічними хворобами та їх збудниками. Саме це зобов’язує розташовувати однорічні посадки з таким розрахунком, щоб була можливість постійно дотримуватися сівозміни.

З чого почати?

Перед тим як почати планувати грядки в городі, потрібно перевірити його на наявність ухилу. Навіть невеликий, він буде сприяти постійному вимивання родючого шару і насіння, а також ускладнювати посадку. Якщо ваш ділянка саме такий, є два виходи: будувати підняті грядки, де ви зможете самі регулювати рівень насипаної землі, або прийняти кардинальні заходи, і будувати тераси. Вирівнювати город шляхом насипання привізної землі — досить дороге задоволення, яке потребує споруди дренажів і дотримання численних нюансів.

На ділянках зі значною квадратурою огородник може дозволити собі не тільки широкі міжряддя, але і навіть газон або зону відпочинку. А ось на стандартних 6-ти сотках доводиться проявляти чудеса винахідливості. Крім вже згаданого вище сівозміни, тут доводиться орієнтуватися і на висоту висаджуються культур. Відповідно, низькі сідають на південь, високі – північніше. Врахуйте це – завжди будете з урожаєм.

Трохи про грядки

Перед тим як розпланувати самі грядки на своєму городі, візьміть до уваги наступні моменти:

  • Занадто вузькі, вони займуть багато місця;
  • Надто широкі незручно обробляти;
  • Найзручнішим вважається город, поділений на прямокутні гряди, ширина доріжок яких не перевищує 30 см;
  • Не нехтуйте усіма плюсами мульчування грядок. Крім того, що тирса, солома запобігають ріст бур’янів, вони ще і утримають дорогоцінну вологу;
  • Якщо на городі кам’янистий, або важкий глинистий грунт, доцільно витратити час і кошти на спорудження піднятих грядок.

Кількість і перелік вирощуваних культур

Щоб правильно встановити, скільки і чого потрібно посадити, спробуйте розв’язати рівняння типу «2x + 3y+… = const». Всі невідомі в ньому будуть різновидами культур, помноженими на квадратні метри, а const – загальною площею облагораживаемого ділянки. Неприпустимо, забути і про кількість споживачів врожаю.

По суті, перед тим, як раціонально розпланувати посадки на городі, потрібно зрозуміти, що саме ви хочете вирощувати, в якому обсязі, для яких цілей і скількох людей. В іншому випадку можна зіткнутися з такою ситуацією, що помідори вже нікуди дівати, а перець і огірки доводиться докуповувати на ринку.

Передбачаючи майбутні посадки, не забувайте про необхідність виділити місце для зони релаксу, квітника або просто зони споглядання плодів своєї праці.

Вибір стилю

Може здатися дивним, але перед тим як правильно розпланувати ідеальний город, важливо вибрати стиль, який, у свою чергу, може бути пейзажним і геометричним. Останній досі є прерогативою садових і городніх товариств, так само як і сільських мешканців.

Він передбачає облаштування грядок прямокутної форми, які розміщуються згідно суворої симетрії і лаконічним прямих ліній. Знову ж таки, все це зовсім не означає, що готовий ділянка буде нудним і непривабливим.

Але якщо ви є творчою особистістю, то краще витратити час на облаштування пейзажного городу. Це зовсім протилежне напрям, який теж вирішує проблему того, як правильно розпланувати власний город і сад.

Воно передбачає вільне висаджування рослин, чагарників і дерев, які складають унікальну композицію, милу душу людини. Незважаючи на те, що в основу пейзажного напрями закладені такі поняття, як «прикрашання» і «декоративність», проявивши трохи кмітливості, можна отримати високопродуктивний город.

Побудова плану

Як показує практика, питання того, як розпланувати весняну посадку овочів на городі, краще вирішувати шляхом побудови повноцінного рукотворного плану. Для цього вам буде потрібно тільки зошитовий листок в клітинку і кулькова ручка. З їх використанням і зробіть детальну розбивку своєї ділянки на грядки для овочів, ягід та інших культур.

Якщо вирішите провести планування своїми силами, не маючи достатньо досвіду, постарайтеся взяти до уваги такі нюанси, як наявність і ширина доріжок, система поливу, сторони світу і таке інше. Наприклад, садити культури слід у напрямку з півночі на південь, тоді вони зможуть добре прогріватися і висвітлюватися на протязі всього дня.

До уваги приймається і рельєф всього ділянки, і навіть склад його ґрунту. Наприклад, якщо з одного краю вона більш низька й волога, то це відмінне місце для капусти або інший вологолюбною культури.

Досвідчені городники дають наступні рекомендації щодо того, як раціонально і далекоглядно розпланувати город в 6 або більше соток:

  • Розділіть землю, відведену під посадку, на 4 невидимих зони;
  • Одну віддайте під багаторічники: малину, полуницю і іже з ними;
  • Другу підготуйте під вимогливі культури, такі як селера, капуста, помідор і огірок;
  • Ще кілька соток віддайте під рослини середньої вимогливості: картоплю, буряк або салат;
  • Ну а четверту відведіть під пряні трави.

Не намагайтеся відразу ж розпланувати ідеальний сад або город, і за сезон осягнути все, що досвідчені городники дізнавалися роками. Експериментуйте, робіть власні висновки, будьте впевненими в собі і не переставайте вчитися.

Залишити коментар