Як допомогти людині при нападі бронхіальної астми

Бронхіальна астма разом з пневмонією і бронхітом відноситься до одних з найбільш поширених захворювань органів дихання. Навіть незважаючи на відповідне лікування, трапляються серйозні і вельми тривожні ситуації, пов’язані з патологією дихальної. Як можна купірувати напад бронхіальної астми у домашніх умовах, коли немає можливості викликати лікаря і людині необхідна термінова допомога?

Починається напад бронхіальної астми – чи потрібна невідкладна допомога!

Спостереження за хворим людина має включати регулярне вимірювання декількох показників в якості профілактики нападів: температури, частоти дихання і пульсу, контроль мокротиння, при набряклості вимірюють кількість випитої рідини і сечі, артеріальний тиск.

Такий симптом, як кашель часто провокує подразнення гортані, трахей, їх запалення, слиз, чужорідне тіло. Він може бути вологим або сухим, з виділенням гнійного або слизових мокротиння.

При погано відходять харкотинні рекомендується дати хворому теплу лужну мінеральну воду без газу або гаряче молоко з содою (на склянку ? ч. л.) або медом.

Якщо мокротиння і рясні рідкі, хворому обмежують питво. Два – три рази на добу він повинен приймати позу, провокує кашель. Це необхідно для виходу слизу. Досить провести у такому положенні 20-30 хвилин.

Незначні кровохаркання часто не є тривожним симптомом, але потрібно обов’язково згадати про нього лікаря. Невідкладну допомогу необхідно викликати при раптовому легеневій кровотечі або рясному кровохарканні. Хворого до приїзду лікарів укладають на живіт, щоб він не задихнувся, при цьому голову тримають на вазі, а ноги піднімають.

Напад астми: що треба робити при догляді за хворим

При задишці людина повинна прийняти положення напівсидячи. В кімнаті відкривають кватирку або вікно, груди звільняють від тісного одягу і ковдр. Можна використовувати кисневу подушку. Утруднення дихання, кашель, болі в грудях полегшуються при постановці гірчичників, банок. Ці два засоби використовують почергово.

Висока температура може призвести до головного болю, неспокою і навіть маренні. Симптоми купіруються з допомогою охолодження, наприклад, на голову хворого кладуть міхур з льодом або ставлять холодні компреси. Різкий озноб вимагає зігрівання, підійдуть ковдри і грілки. Якщо температура різко падає і людина сильно потіє, потрібно часто міняти постільну білизну, давати пити гарячий чай.

Таке захворювання, як плеврит провокує біль при глибокому диханні, кашлі, задишці, русі. Полегшити стан хворого в положенні напівсидячи або потрібно покласти його на хвору сторону.

Напад бронхіальної астми – патологія органів дихання

Дане захворювання має алергічну природу. Воно пов’язане з підвищеною чутливістю організму до речовин органічного і неорганічного походження.

В домашніх умовах людина з такою недугою повинен знаходитися в гігієнічних умовах. З його кімнати прибирають все, що може викликати напад: перини і подушки з пуху, одеколони, духи, квіти, усувають кухонні запахи, припиняють куріння. Це приміщення треба регулярно провітрювати та проводити в ньому тільки вологе прибирання, часто міняти постільну білизну.

В яких умовах виникає напад?

Це явище настає різко, характеризується задишкою, свистячим видихом, кашель, вимагає негайної допомоги. Про загострення захворювання свідчить поступове погіршення стану або кілька нападів поспіль. У період ремісії хворі зазвичай ні на що не скаржаться, але при аускультації чути свистячі хрипи.

Спровокувати напад може:

 • Тютюновий дим;
 • Емоційний стрес;
 • Надмірне фізичне навантаження;
 • Домашні тварини;
 • Застуда;
 • Ряд інших алергенів – їжа, пилок рослин, специфічні запахи тощо

Напад астми має наступні симптоми:

 • Відчуття утруднення видиху;
 • Почастішання дихання (частіше 50 разів на хвилину);
 • Біль у грудях;
 • Кашель з виходом прозорою слизу;
 • Хрипи, чутні на відстані;
 • Свистячий видих;
 • Вимушене положення (сидячи, тримаючись за що-то);
 • Може виникнути відчуття втоми, дратівливість, головний біль, занепокоєння, прискорене серцебиття, першіння в горлі, свербіж шкіри, чхання і ряд інших неспецифічних симптомів.

Надана вчасно допомога дозволить зупинити прогресування цих явищ. В іншому випадку посилюється кашель, задишка, змінюється голос, колір шкірних покривів, поведінка, стають сильнішими свист і хрипи.

Як ефективно зняти напад астми в домашніх умовах?

В першу чергу необхідно прийняти ліки, призначені лікарем. Потім хворого людини потрібно зручно посадити, забезпечити надходження кисню. Можна зробити гарячу ножну ванну або поставити гірчичники.

При використанні інгаляційних препаратів, як правило, достатньо одного–двох вдихань. Збільшення дози може бути небезпечно для здоров’я. Якщо необхідний ефект відсутній, необхідна невідкладна допомога лікарів.

Алгоритм дій:

 • Потрібно дати хворому призначений лікарем препарат. Через 20 хвилин, після поліпшення стану, його застосовують повторно. Однак при важкому перебігу нападу або першому його виникнення необхідно викликати швидку допомогу;
 • Дозволити людині прийняти зручну позу;
 • Видалити провокуючі фактори – дим, тварин, стрес, фізичне навантаження;
 • Рясне питво невеликими ковтками;
 • Робити дихальні вправи на діафрагму.

Легкі напади купіруються з допомогою препаратів в таблетках або інгаляцій адреноміметиків (Ефедрин, Теофедрин, Еуспірана, Алуптен). Якщо таких немає, роблять ін’єкцію ефедрину або димедролу.

Під час нападу з важким перебігом передбачається парентеральне введення ліків. Також використовуються адреноміметичну кошти (алуптен – 1-2 мл 0,05% розчин внутрішньом’язово або підшкірно, адреналін – 0,2-0,5 мл 0,1% розчину підшкірно). Застосовують антигістамінні препарати, наприклад, супрастин, димедрол, які вводяться як внутрішньом’язово, так і внутрішньовенно.

Можуть застосовуватись інгаляції зволоженого повітря, а при важкому перебігу – гідрокортизон.

Купірування нападу бронхіальної астми

Це явище легко визначити і не можна ні з чим переплутати. Симптоми виникають дуже різко і бурхливо. Всього за кілька секунд з’являється задишка, потім гучні свистячі хрипи, сухий кашель. Хворому важко дихати, здавлює грудну клітку. Людина інстинктивно шукає опору. Оптимально – посадити його на стілець, обличчям до спинки, підклавши під груди подушку.

Сам хворий повинен постаратися заспокоїтися і нормалізувати дихання, намагаючись видихати максимально сильно. Дітей потрібно гладити по спинці і заспокоювати, запевняючи, що все скоро пройде. Необхідно забезпечити потік свіжого повітря і скористатися дозованим інгалятором.

Сальбутамол, тербуталін швидко допомагають зняти ознаки задухи і розширити бронхи. Спершу роблять одну або дві інгаляції. Через чверть години, якщо ефект відсутній, процедуру повторити. Але значне збільшення дози загрожує побічними явищами.

Якщо є навички, які можна використовувати еуфілін для ін’єкції (внутрішньовенно). Це засіб швидко зніме спазм бронхів.

Також застосовують підручні засоби, наприклад, розводять в стакані гарячої води пару чайних ложок соди, додають 3 краплі йоду. Спочатку хворий повинен подихати над розчином, а потім зробити кілька ковтків. Якщо цей метод не ефективний, продовжувати не має сенсу, необхідно викликати бригаду швидкої допомоги.

Люди, які страждають такою патологією, повинні в першу чергу дбати про своє гігієнічному режимі. Харчування має бути збалансованим і різноманітним, нічний відпочинок – повноцінним, обов’язкова фізична активність.

Щодня варто виконувати комплекс дихальної гімнастики, що включає посилення та подовження вдиху. Обов’язково потрібно кинути палити і максимально захищати себе від курців. Слідкуйте за собою і своїм станом і при його погіршенні негайно звертайтеся за допомогою!

Залишити коментар