Як дізнатися — кислотність шлунка підвищена або знижена?

Знання про концентрацію шлункового соку в організмі допоможуть збалансувати харчування і запобігти розвитку захворювань ШКТ. Як дізнатися кислотність шлунка? Розглянемо всі можливі варіанти.

Медична діагностика – самий надійний варіант

Дослідження рівня кислотності шлунка в медичних установах призначаються для точної постановки діагнозу і подальшого вибору методу лікування існуючих проблем. Результати тесту показують, в який бік зрушився кислотно-лужний баланс і є необхідність у коригуванні харчування. Як дізнатися, підвищена або знижена кислотність шлунка? Звичайно ж, потрібно звернутися до поліклініки та здати аналізи.

Тест на забарвлення сечі

Найменшою точністю володіє тест на забарвлення сечі за допомогою іонообмінних смол. Для його проведення використовується спеціальний комплект типу «Ацидотест» або «Гастротест», який включає наступні компоненти:

 • таблетки;
 • барвник;
 • фільтруючі матеріали;
 • стимулятор секреції шлункового соку.

Пацієнту пропонується в певний час прийняти препарат і потім здати сечу на аналіз. В залежності від того, скільки забарвлюють іонів виділилося організмом, сеча набуває різноманітні відтінки. Визначити ступінь кислотності допомагає спеціальна шкала, яка входить в комплект. Лабораторні експрес-методи дозволяють отримати результати у найкоротші терміни, проте через свою неточності користуються малим попитом.

Метод зондування

Більш точними результатами володіє гастроскопія. Суть такого методу полягає в тому, щоб ввести в шлунково-кишковий тракт спеціальну гумову трубку і відсмоктати необхідну кількість соку, який в подальшому буде проходити лабораторне дослідження. Крім того, що такий спосіб діагностики малоприємний для самого пацієнта, підсумкове значення виходить усередненим, так як в процесі забору кислота з різних відділів шлунка перемішується.

Внутрішньошлункова рН-метрія

Це найбільш точний і достовірний метод перевірки, так як всі вимірювання проходять безпосередньо в шлунково-кишковому тракті. Залежно від цілей діагностики, рН-метрию поділяють на такі підвиди, як:

 • експрес-прийом;
 • денна діагностика;
 • ендоскопічний метод.

З допомогою спеціальних приладів, оснащених зондами, можна виміряти рівень кислотності не тільки в різних відділах шлунка, але і в стравоході, а також в дванадцятипалої кишці.

Коли шлунок подає сигнали SOS?

Як можна дізнатися кислотність шлунка без гастроскопії і інших діагностичних методів? Цим питанням задаються багато, особливо самі боязкі пацієнти. Звичайно, при наявності певних проблем уникнути зондування не вдасться, однак приблизно визначити відхилення можна, якщо уважно подивитися на симптоматику.

Коли кислотність шлунка підвищується, наше самопочуття змінюється таким чином:

 • в роті з’являється кислий присмак;
 • після газованих напоїв з’являється відрижка;
 • смажена, гостра і копчена їжа, а також алкоголь викликають відчуття печіння в животі;
 • на голодний шлунок, особливо в ранкові години, у роті може відчуватися металевий присмак;
 • трапляються запори.

Знижена кислотність також не справляє позитивного впливу на організм і часто призводить до непомітного розвитку атрофічного гастриту. Як визначити знижену кислотність шлунку, щоб не упустити момент, коли необхідно піти до лікаря? Зверніть увагу на наявність таких ознак, як:

 • запах гнилі з рота;
 • схильність до появи запору або діареї;
 • відсутність апетиту;
 • метеоризм і коліки в кишечнику;
 • зміст залишків їжі в калі;
 • ламкість нігтів, волосся і сухість шкіри;
 • хронічна втома, запаморочення і слабкість;
 • залізодефіцитна анемія.

Безперечно, що результати такого діагностичного методу є вельми суб’єктивними і не дають стовідсоткової гарантії наявності проблеми, а лише можуть сигналізувати про необхідність обстеження.

Що можна спробувати вдома?

Як дізнатися кислотність шлунка в домашніх умовах, якщо яких-небудь симптомів немає і звернутися до лікаря неможливо? Провести подібні дослідження можна лише з допомогою непрямих методів без особливої гарантії на результат.

Лакмусовий папір

Це самий простий і популярний тест на рівень рН в шлунку. Для його проведення необхідно заздалегідь запастися лакмусовим папером, купити яку можна в звичайній аптеці. Вранці перед їжею відірвіть тест-смужку і покладіть її край мовами. Приблизно через 30 секунд папір має окислитися і змінитися в кольорі:

 • блідо-рожевий або червоний відтінок говорить про наявність кислого середовища;
 • поява синього або фіолетового кольору свідчить про те, що середовище нейтральна.

Важливо проводити тест не одноразово, а на регулярній основі протягом декількох днів. Отримані результати краще виписувати на окремий лист і в кінці підвести загальний підсумок. Варто також відзначити і той факт, що газовані напої, жирна їжа, алкоголь, прийняті за добу до цього, можуть спотворити результат.

Експеримент з содою

Дізнатися, в нормі чи кислотність, можна шляхом створення хімічної реакції в шлунку за допомогою харчової соди, в результаті чого повинен виділитися вуглекислий газ і з’явитися відрижка. Провести тест досить просто:

 1. Розмішайте ? чайної ложки соди в склянці холодної води.
 2. Випийте розчин вранці натщесерце і засічіть 5 хвилин часу.
 3. Якщо протягом цього строку відрижка не з’явилася, таймер зупиняється.

Теоретично, якщо ваш шлунок виробляє достатню кількість кислоти, відрижка з’являється протягом двох-трьох хвилин. Рання і повторна реакція може бути пов’язана з надмірною кислотністю. А ось відрижка через 3 хвилини вказує на низький баланс рН. Оскільки тимчасові рамки можуть відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей організму, результати експерименту не можна назвати достовірними.

Вміння розрізняти підвищену і знижену кислотність в шлунку може стати в нагоді для своєчасного виявлення проблеми в ШКТ. Проте покладатися на домашні методи і симптоми не кращий варіант. Надійні і достовірні результати покаже лише медична діагностика.

Залишити коментар