Як дізнатися день овуляції в домашніх умовах?

Всім жінкам цікавий період, коли вони можуть завагітніти. Одні використовують отриману інформацію, як метод контрацепції, інші – щоб зачати дитину.

Способів обчислення овуляції багато, кожен по-своєму гарний.

Що таке овуляція, фази менструального циклу

В одну з фаз менструального циклу жінки дозріла яйцеклітина виходить з фолікула в просвіт фаллопієвих труб, де потім зустрінеться зі сперматозоїдом для запліднення. Ця фаза називається овуляцією.

З моменту свого виходу яйцеклітина здатна до запліднення протягом 12-24 годин. Однак варто враховувати, що сперматозоїд після сім’явивергання може бути активним протягом 3 (рідко-до 7 днів. Статевий акт за 2-3 дні до овуляції також вважається благополучним для зачаття дитини.

Під дією гормонів естрогенів розрив фолікула і вихід яйцеклітини відбувається в середньому на 14-16 день після початку місячних. Процес не завжди повторюється в один і той же день циклу, оскільки деякі фактори можуть затормаживать або прискорювати його. Тому, як метод контрацепції, спроба овуляцію розрахувати не дає гарантій. А ось для планування вагітності обчислення «дня Х» не завадить.

Календар зачаття умовно ділять на три фази:

 • відносної стерильності – від початку місячних до моменту овуляції – ймовірність завагітніти невелика;
 • максимальної фертильності – 48 годин з моменту овуляції (24 години відводиться на активність яйцеклітини, решту часу – на неточність виявлення «дня Х») – максимальні шанси на зачаття;
 • абсолютної стерильності – настає після фертильної фази і триває, поки не закінчиться цикл (в середньому 10-16 днів) – завагітніти практично неможливо.

Календарний метод

Для точного розрахунку таких важливих днів, за умови, що жінка не має ніяких патологій, необхідно мінімум півроку відзначати перші і останні дні циклу.

Ці дані допоможуть визначити ваш фертильний період, адже у кожного він різний:

 1. перерахуйте, скільки днів тривають всі ваші періоди за півроку. Цикл – це період від першого дня однієї менструації до початку наступних;
 2. зверніть свою увагу на самому довгому періоді, від кількості його днів відніміть число 11 – це буде останній день фертильності;
 3. знайдіть найкоротший період і відніміть від кількості днів число 18 – це буде перший день фертильності.

Приміром, у жінки найбільш довгий цикл становить 31 день, найбільш короткий – 25 днів: 31 – 11 = 20; 25 – 18 = 7. Виходить, що індивідуальний фертильний період жінки триває з 7 по 20 день циклу. Цей час вважається сприятливим для планування вагітності. Звичайно, вести календар і вивчати свій організм бажано всім, але, на жаль, такий метод не дозволить вам дізнатися точний день овуляції.

Фахівці стверджують, що у більшості здорових жінок яйцеклітина виходить з фолікула за 14 днів до початку наступного циклу. Тому «важливі дні» розрахувати по даним принципом зовсім нескладно: необхідно відняти 2 тижні від передбачуваного першого дня місячних і занести результат в календар зачаття.

Наприклад, менструація повинна відбутися 18 лютого. Віднімаємо від цього числа 14 діб і отримуємо дату – 4 лютого. Це приблизний розрахунок, для більш точного визначення «заповітного дня» краще використовувати базальний метод.

Якщо вам складно підрахувати дні або ви невпевнені у своїх підрахунках, допоможе онлайн калькулятор овуляції. Потрібно лише внести дані, які ви зазвичай позначаєте у своєму календарі визначення дня овуляції для вдалого зачаття: перший день періоду, його тривалість, скільки днів була менструація.

Вимірювання базальної температури

Базальна температура (БТ) – показник найнижчої температури, яка відстежується в стані сну. Вимірюють її ректальним методом після тривалого сну, не встаючи з ліжка.

Гормональний фон дівчата володіє різними показниками температури в залежності від фази менструального циклу. У першій половині циклу БТ становить 36,3-36,50, а з настанням сприятливого періоду для зачаття її показники різко зростають – 37,1-37,50 С. Такий температура тримається до початку наступної менструації, а потім знову падає. При настанні вагітності БТ залишається високою.

Щоб з точністю розрахувати день для зачаття дитини, слід скласти графік і вести його протягом 3-6 місяців. При цьому необхідно:

 • використовувати один і той же термометр, заздалегідь класти його біля ліжка;
 • вимірювати БТ щоранку в один і той же час;
 • перед процедурою спати не менше 6 годин, прокинувшись не робити різких рухів і не вставати з ліжка;
 • лежати 5 хвилин, вставивши градусник в анальний отвір, потім відзначити результат у графіку;
 • записувати в графіку фактори, здатні вплинути на зміну показників БТ: вживання медикаментів або алкогольних напоїв, хвороби, стреси, перевтома, статеві акти у вечірній і нічний час.

Як дізнатися, чи була у вас овуляція?

Стрибок температури вгору, це добре помітно на графіку, говорить про настання «дня Х». Випадок, коли весь менструальний цикл температура була на одному рівні, означає, що з якоїсь причини овуляція не настала. Можливо, в наступному місяці вона станеться, якщо ж ні – вирішуйте проблему з гінекологом.

Мова тіла

Як дізнатися, коли настане овуляція після місячних, не вдаючись ні до яких розрахунками?

Деякі жінки можуть самі відчути зміни у своєму організмі в потрібний момент, орієнтуючись:

 • на перепади настрою;
 • на підвищену сексуальну активність;
 • на набухання молочних залоз;
 • на періодичні болі ниючого характеру внизу живота;
 • на в’язкі рясні виділення з піхви, по консистенції вони схожі на яєчний білок.

Ви помітили які-небудь з цих ознак у себе? Якщо ні, значить, використовуйте більш інформативний метод.

Тест-смужки і мікроскопи

Найпопулярніший спосіб обчислення в домашніх умовах на сьогоднішній день –експрес-тест. Принцип дії такий же, як і у тесту на вагітність, тільки в даному випадку в сечі повинен виявитися лютеїнізуючий гормон, який дуже активний після виходу яйцеклітини. Коли цей гормон є в організмі, тест показує 2 смужки. Метод підходить для жінок з регулярним менструальним циклом.

Про те, як дізнатися настання овуляції в домашніх умовах за допомогою тест-смужок, вимірювання температури і ведення календаря, багато хто вже начитані. Але не всі чули про феномен кристалізації слини, який визначається під мікроскопом. Залежно від фази циклу слина, так само як і маткова слиз, змінює свій склад. В овуляторний період слина містить підвищений рівень солей, які відображаються в мікроскопі у вигляді ялинових гілочок.

У наш час легко придбати міні-мікроскоп, схожий на губну помаду, і за допомогою нього відстежувати заповітний день. Користуватися приладом бажано після пробудження, до чищення зубів і прийняття їжі. Палити перед процедурою теж не рекомендується. Якщо ви хворі стоматитом, то використовувати метод не має сенсу, результат може виявитися помилковим. Дотримуючись всіх правил використання мікроскопа, ви отримаєте інформацію з гарантією в 99%.

Ультразвукове дослідження

Багато пар цікавляться, як точно дізнатися, коли наступила овуляція, для зачаття дитини. За допомогою УЗД-діагностики можна побачити розвиток фолікула і дізнатися день, коли яйцеклітина з нього вийде.

Звичайно ж, вам потрібно буде неодноразово відвідувати кабінет УЗД. Якщо цикл у жінки регулярний, діагностика проводиться за 3-4 дні до передбачуваних «важливі дні».

Якщо цикл нерегулярний, контролювати процес починають вже на четверту добу від початку місячних і продовжують проводити діагностику кожні 2-3 дні.

Тепер ви володієте інформацією про те, як можна дізнатися день овуляції.

Якщо ви помітили, що овуляторних днів взагалі не буває – необхідно з’ясувати причину. Причини фізіологічного характеру – це наближення менопаузи, період після пологів або аборту – в цьому випадку з вами все в порядку.

Якщо нічого з перерахованого до вас не відноситься, можливо, справа в порушенні гормонального фону, патології жіночих статевих органів, різних захворюваннях. Не зволікайте з візитом до лікаря і обстеженням, особливо при великому бажанні народити заповітного малюка!

Залишити коментар