Як дальтоніки бачать світ?

Здоровій людині важко уявити навколишній світ без тисячі різних квітів і відтінків. Але у випадку порушення зору — природженого чи набутого — людям доводиться жити без можливості милуватися цією палітрою в усьому її розмаїтті. Щоб краще розуміти друзів або близьких, які страждають такою недугою, запам’ятайте, як бачать світ дальтоніки.

Дальтонізм називають особливість зору, яка проявляється в нездатності розрізняти деякі кольори. Найчастіше дане порушення обумовлено спадковістю: дитина з’являється на світ з патологією. Але бувають випадки, коли така неприємність трапляється з людьми внаслідок захворювань сітківки або зорового нерва.

Проблеми з сприйняттям кольорів виникають із-за відсутності одного або декількох пігментів, які містять фоторецептори-колбочки, розташовані в центральній частині сітківки ока.

Різновиди колірної сліпоти

Якщо в компанії обговорюється тема, як дальтоніки бачать світ, багато хто висловлює думку, що для них життя схожа на чорно-біле відео. Насправді таке уявлення про дальтонізмі справедливо тільки щодо 0,00003% населення Землі страждають монохромазией – повної колірної сліпотою (0,1 % від 100% хворих). Інші пацієнти офтальмологів з такою проблемою все ж розрізняють кольори, але спотворено.

Вчені виділяють 3 основні форми порушення кольоросприйняття.

  1. Дейтераномалия. Це найбільш поширена форма дальтонізму, для якої характерно неправильне сприйняття зеленій і червоній частині палітри. Що бачать дальтоніки з дейтераномалией? Предмети зеленого кольору здаються їм більш тьмяним, іноді з домішкою світло-оранжевого відливу, а світло-зелене забарвлення розцінюється як червоний. Інші фарби світу теж втрачають свою яскравість і насиченість, набувають невластиві бляклі відтінки. Таким чином, річний убір природи виглядає як осінній, а у веселці переважають «кольору хакі» різних відтінків і синій колір різної насиченості.
  1. Протанопия. Такий вид недуги зустрічається набагато рідше, ніж дейтераномалия, однак він теж пов’язаний з червоно-зеленої областю спектра. Ці ділянки колірної гами з-за хвороби стають недоступними. Замість них людина бачить синій і жовтий кольори, які помітно переважають в навколишньому світі, адже тон інших фарб теж стає до них ближче. Для пацієнта з таким діагнозом рослинність завжди має колір в’янення, а багряний захід сонця буде практично непомітний на тлі синього неба.
  1. Тританопия. Дана форма порушення зору займає останнє місце за поширеністю, але рідкісною її назвати важко. Як дальтоніки бачать кольори, якщо у них діагностовано тританопия? На відміну від хворих протанопией, їм не судилося побачити синій або жовтий колір. На зміну цим частинам спектра приходять зелений, червоний і різні відтінки рожевого, які деформують істинний вигляд багатьох предметів, що мають сині або жовті «нотки» у забарвленні. Небо і море для таких людей відливає зеленню, а осінні барви здаються червоними, рожевими та бордовими.

Дефект зорового сприйняття може бути не таким вираженим, як описано в клінічній картині певного виду дальтонізму. Симптоматика залежить від ступеня вродженого або набутого патологічного зміни в сітківці ока.

Дальтонізм і кубик Рубіка — несумісні поняття?

При будь-якій формі дальтонізму людина не зможе побачити відому гра – головоломка кубик Рубіка — без спотворень.

Якими будуть неминучі помилки сприйняття, залежить від різновиду недуги і кольору частин «розумної іграшки»:

  • дейтераномалия не дозволить відрізнити зелені ділянки предмета від червоних;
  • протанопия змусить скласти одну з сторін кубика з квадратиків червоного, зеленого, синього та жовтого кольору, причому без сторонньої підказки людина не зможе зрозуміти, що є груба помилка;
  • тританопы змішають сині, зелені та червоні фрагменти іграшки.

Найбільше помилок при спробі впоратися з цією головоломкою роблять монохроматы. Повна колірна сліпота перетворює предмет в набір світлих і темних квадратів. Інтенсивність світлої і темної забарвлення залежить від початкового кольору, наприклад, синій колір буде здаватися хворому майже чорним, а жовтий – світло-сірим. Щоб зрозуміти, як такий дальтонік бачить кубик Рубіка, досить подивитися чорно-білий фільм, в якому можна побачити цей предмет. Але варто зауважити, що деяким дальтоникам все ж вдається зібрати знамениту головоломку. Чому? Справа в тому, що при легких порушеннях роботи фоторецепторів проблема може ховатися не в грубому змішанні кольорів, а в невеликий плутанини при спробі розрізнити відтінки.

Неправильно вважати, що всі дальтоніки бачать світ однаково, адже існує кілька видів цієї недуги. Патологічні зміни колбочок в очах не завжди призводять до важкого порушення кольоросприйняття, тому наскільки для людини спотворені кольори — залежить від ступеня хвороби. Пам’ятайте про це і вчіться підтримувати людей, які страждають таким захворюванням!

Залишити коментар