Як беруть зіскрібок на ентеробіоз у дітей?

Аналізи калу і сечі є базовими і проводяться навіть у районній поліклініці безкоштовно. Для дорослих перевірки здійснюються рідше, а от дітей спостерігають з підвищеною частотою. Тому хоча б з профілактичною метою, один-єдиний раз, у дитини беруть зіскрібок на ентеробіоз. Що це таке, як він здійснюється? В якому випадку лікар може дати призначення на аналіз не для загальної перевірки, а за конкретних підозри на захворювання?

Навіщо потрібен аналіз на ентеробіоз?

Гельмінти – паразити, здатні існувати в організмі людини і тварини – найчастіше з’являються у дітей, оскільки вони далеко не завжди дотримуються всіх правил гігієни. Пограти з домашнім улюбленцем або встреченным на вулиці щеням, повозитися в суспільному пісочниці, після цього схопити брудними руками бутерброд – нормальна практика для дитини. Повна ізоляція від бактерій теж не кращий варіант, але із-за такої дитячої безтурботності поява глистів у дошкільному та младшешкольном віці вже не дивує лікарів. Аналіз на ентеробіоз дозволяє визначити присутність (або відсутність) в дитячому організмі одного з видів цих паразитів – гостриків або яйцеглистов.

  • Гостриків характеризує висока живучість: вони не тільки успішно переходять з організму в організм при прямому контакті, але і здатні жити у водопровідній воді близько 20 діб, а в навколишньому середовищі – до 25-ти. Не всі засоби дезінфекції їх можуть знищити, тому нерідко гострики (частіше їх яйця) потрапляють у дитячий організм навіть через шийку вимитої пляшечки.
  • Основна група ризику – діти віком до 14 років, нижня планка залежить від індивідуальних особливостей організму та активності дитини в соціумі. Найчастіше хворіють діти у віці 3-6 років, які мають слабкий імунітет, які потрапляють в середовище, де не дотримані санітарні умови.

З профілактичною метою зішкріб на ентеробіоз у дітей беруть щороку до досягнення дитиною 14 років, однак лікар може дати пряме призначення, якщо з’являться скарги на нічний свербіж у ділянці анального отвору, нудоту і блювоту, не пов’язані з прийомами їжі, часті болі в кишечнику. Іноді з’являється особливо значущий і характерний симптом – гранульоми, в яких зібрані яйця гельмінтів та їх останки. При цьому між первинним сверблячкою, який відбувається при відкладенні личинок, і болями в кишечнику, які говорять про прикріплення до його стінок дорослих особин, проходить близько 10-14 діб.

Скільки роблять зіскрібок на ентеробіоз, що від нього очікувати?

Взяття аналізу забирає кілька хвилин, саме ж вивчення матеріалу здійснюється за добу. Вранці наступного дня в лабораторії вже знають результат проведеної перевірки, оскільки розшифровка у лаборантів займає не більше години. Відповідь, яку отримує людина, що бажав дізнатися про стан свого організму дитини, дуже короткий: або підтверджується присутність гостриків, або заперечується.

Слід враховувати, що первинне обстеження на ентеробіоз має достовірність 50/50, отриманий результат може виявитися помилковим. Якщо немає чіткої визначеності в діагнозі лікар може призначити ще 2 перевірки – 3-ій зішкріб вже дає результат з 90%-ою вірогідністю, а 5-ий – з 99%-ою.

Алгоритм взяття мазка на ентеробіоз

Пройти процедуру можна як в державній поліклініці, де термін очікування своєї черги зазвичай не перевищує кількох діб, так і в приватному закладі. Приблизна вартість аналізу для дитини становитиме 200-400 руб. На кінцевий результат впливає, як уміння лікаря правильно взяти зішкріб і «прочитати» його, так і первинна підготовка пацієнта. Аналіз роблять вранці, дитина не має до цього моменту відвідувати туалет, приймати душ, підмиватися. Лікарю важливо побачити стан статевих органів у тому вигляді, в якому вони перебувають після ночі, т. к. активність гельмінти виявляють саме в темний час доби. Особливо це актуально для появи гранульом.

  • Існує і протипоказання до взяття зіскрібка – аналіз необхідно скасувати або зрушити на більш пізній строк, якщо шкіра навколо анального отвору пошкоджена.

Для максимально достовірного результату аналіз проводять в лабораторних умовах: стандартний збір калу в баночку, який просять зробити лікарі деяких поліклінік, не дає ніякої інформації про ступінь активності і кількості гельмінтів. Їх яйця виявити в калової масі практично неможливо.

Отже, як беруть у дітей зішкріб на ентеробіоз? Дитину укладають на кушетку лівою стороною, спустивши нижню білизну до коліна. Надівши рукавички, лікар розводить пальцями сідниці, щоб відкрити доступ до преанальной області. Потім можливо 3 варіанти дій:

  1. Найпростіший. Ватяну паличку обробляють або дистильованою водою або фізіологічним розчином. У рідких випадках спеціаліст використовує гліцерин. Інструментом необхідно кілька разів провести по зовнішнім складкам анального отвору, зразок прибрати в колбу для подальшого вивчення.
  2. Більш поширений: лікар бере скляний шпатель, щоб з його допомогою виконати ті ж дії навколо заднього проходу. Матеріал знімається на скляну плашку, передається у лабораторію для вивчення.
  3. Часом застосовується і самий старий спосіб: клейку стрічку фіксують у анального проходу, розгладжують пальцем, добре притискаючи. Після цього знімають дерев’яною паличкою, переклеюють на скляну плашку, щоб таким чином перемістити отриманий матеріал.

Всі 3 методи однаково достовірні, оскільки загальний алгоритм дій однаковий – змінюється лише інструмент, яким проводиться аналіз. Додатково з перианальной області можуть бути зняті дорослі паразити (якщо вони вийшли назовні), після чого їх поміщають в спиртовий розчин високої концентрації (75%) і віддають разом з матеріалом зскрібка на аналіз.

Ці маніпуляції можна здійснити в домашніх умовах, але результат повинен бути на руках у фахівця (не лікаря, а в лабораторії) не більше ніж через 2 год., інакше ступінь його достовірності істотно знизиться.

У висновку варто нагадати про те, що після перенесеного захворювання (якщо аналіз підтвердив присутність гельмінтів і вони були ліквідовані) необхідно подбати про захист від повторного зараження. Крім того, потрібно відновити мікрофлору кишечника, і через 14 діб здати повторний аналіз на підтвердження чистоти організму.

Залишити коментар