Хвороби фіалок та їх лікування, боротьба з шкідниками, народні та хімічні засоби

Фіалки — дуже чутливі рослини. Вони піддаються нападкам шкідників, часто хворіють. Уникнути проблем при вирощуванні фіалок можна тільки чітко відрегульованим режимом догляду, своєчасної профілактики грибкових і інфекційних захворювань. Квітникар повинен знати хвороби фіалок та їх лікування, вміти відрізнити втрату декоративності в результаті неправильного догляду від атаки шкідників.

Якщо фіалка міститься в сприятливих умовах, отримує необхідну кількість поживних речовин, частота захворюваності не так висока. Більшість проблем пов’язано саме з похибками догляду. Врятувати фіалку від загибелі можна тільки своєчасно початим лікуванням.

Основні шкідники

Якщо не проводиться профілактична обробка фіалок від шкідників, комахи швидко атакують квітка, часто призводять до його загибелі. Небезпеку представляють сусідні уражені кімнатні рослини, неякісний грунт. Основними шкідниками фіалок є наступні.

Кліщі

Мікроскопічні комахи, які харчуються соком рослини. Існує кілька видів кліщів.

У будь-якому випадку фіалка поступово чахне, втрачає декоративність. Без лікування гине.

  • Павутинний кліщ. Його поява легко помітити по тонкій павутинці, обплутують рослина. Листя буріють, деформуються, з часом висихають.
  • Цікламеновий кліщ. У першу чергу уражається центральна частина розетки. Молоді листочки ущільнюються, покриваються жовтими плямами. Зростання гальмується, цвітіння припиняється.
  • Кліщ плоскотелка. Зустрічається рідше павутинного і цікламенового, але швидко призводить до загибелі квітки. У фіалки листя закручуються всередину, поступово в’януть.

Методи боротьби

Рекомендується комплексна терапія — одночасне обприскування та полив ґрунту розчином акарициду. Одноразової обробки не вистачає. Її повторюють тричі з інтервалами близько тижня. Найбільш дієві засоби — «Актеллік», «Фітоверм».

На ранніх стадіях, коли шкідників ще зовсім трохи, можна використовувати народні засоби. Добре допомагає протирання листя ватою, змоченою спиртом, або обприскування настоєм лушпиння цибулі (100 г на 5 л води).

Щитівка і ложнощитовки

Щитівка — дрібна комаха з щільним захисним щитком. У дорослій стадії виглядають як щільні бляшки на черешках листків і самих листі. Від аркуша відокремлюються з працею. Листя фіалки починають блякнути, покриваються липким нальотом. З’являються коричневі плями. Комахи живляться клітинним соком рослини, приводячи до його загибелі.

Методи боротьби

Шкідників видаляють механічно, протираючи листя ватним тампоном, змоченим в спирті. Обов’язково обприскують препаратом «Агравертін». При незначному ураженні буває достатньо однієї обробки. При великій кількості комах обробляють повторно після тижневого інтервалу.

Зовні відрізнити щитовку від ложнощитовки непросто. Спробуйте відколупнути щиток. Якщо після видалення щитка комаха залишиться прикріпленим до листа — це щитівка. Лікування в обох випадках буде однаковою.

Трипси

Трипси потрапляють в будинок з садовими квітами. Селяться всередині квіток, руйнують пильовики. На пелюстках з’являються дрібні дірочки, на листках — коричневі плями. Найбільше від тріпс страждають фіалки з синіми квітами.

Заходи боротьби

Всі пошкоджені шкідником частини рослини відразу ж видаляють. Квітка обприскують розчином препаратів «Актеллік», «Фітоверм» або «Актара». Трипси виводяться важко, одноразової обробки зазвичай не вистачає. Для надійності обприскують три або чотири рази з тижневими перервами.

Квітникарям часто доводиться стикатися з ногохвостками. Це дрібні білі комахи, схожі на гусінь. На передній частині помітні маленькі вусики. Розмір ногохвосток не перевищує 5 мм Живуть на ґрунті, іноді з’являються масово. У невеликій кількості ці комахи не приносять ніякої шкоди. У великому — травмують дрібні корінці фіалок. Позбутися від ногохвосток можна поливом грунту будь інсектицидом.

Нематоди

Одні з найнебезпечніших шкідників. Живуть у ґрунті, пошкоджують коріння фіалки. Виглядають як мікроскопічні черв’ячки. Виявити їх можна лише під час пересадки з характерним галловым здуттів на корінцях. Висмоктують сік, призводять до загнивання рослини. На початкових стадіях з’являються світлі зелені плями. Пізніше проявляються ознаки гнилі.

Методи боротьби

На початкових стадіях фіалку пересаджують з видаленням всіх уражених частин. Старий грунт і горщик викидають. Новий грунт прожарюють в духовці або на сковороді. Нове, досить ефективний засіб — нематицид «Відат». Воно справляється з усіма видами нематод — галловыми, листовими, стебловими. На пізніх стадіях реанімувати кімнатну фіалку не вдається.

Борошнистий червець

Фіалка в’яне, бутони засихають, зростання гальмується. Декоративність рослини знижується — воно виглядає хворобливим, побляклим. Іноді на листках з’являється білуватий наліт. Живе борошнистий кореневої червець в ґрунті, вражає кореневу систему. При пересадці на коренях можна виявити білі грудки, що нагадують вату. Видає присутність червця характерний кислий запах, витікаючий від грунту.

Заходи боротьби

Фіалку в обов’язковому порядку пересаджують. Корені очищають від залишків грунту, видаляють пошкоджені ділянки. Кореневу систему обробляють розчином препарату «Актара». Використовують новий горщик і грунт. Для профілактики повторного появи червця в посадковий грунт додають «Базудин».

Після поразки червецем ослаблені фіалки стають сприйнятливими до будь-яких вторинних інфекцій. Пересаджене і оброблене рослина краще на час відправити на карантин. Поставте фіалку в порожній акваріум, прикрийте зверху склом. Конденсат зі стінок видаляйте щодня. Добрива вносите в менших дозах, ніж зазвичай.

Попелиця

Ще одна причина, чому у фіалки листя закручуються всередину, — поява попелиці. Попелиця — найбільш поширений шкідник кімнатних і садових культур. Колонії дрібних комах селяться на внутрішній стороні листа, висмоктують з нього соки.

Листя покриваються липким шаром, пелюстки квітів деформуються, листя скручуються і в’януть. Липкий наліт часто стає причиною вторинного інфікування сажистий грибком.

Методи боротьби

На ранніх стадіях ураження, коли комахи ще не утворили численні колонії, листочки акуратно обробляють мильним розчином. Через кілька хвилин мило змивають чистою водою, залишки вологи видаляють сухою м’якою тканиною. Судячи з відгуків, мильний розчин не завжди дає хороші результати. Краще відразу обприскати фіалку спеціальними хімічними препаратами. Добре зарекомендували себе засоби «Моспілан» і «Актеллік».

Є цікавий спосіб профілактики. Досвідчені квітникарі стверджують, що якщо горщик з фіалкою поставити поруч з пеларгонії запашної, появи попелиці можна не побоюватися.

Мокриці

Люблять сиру, пухкий грунт. У денний час комахи показуються рідко. Активність настає вночі. Наносять шкоду листя і коріння фіалок. Молоді рослини часто гинуть. Дорослі починають хворіти марніти, втрачають стійкість до вторинних інфекцій.

Методи боротьби

Найбільш ефективний спосіб — використання акарицидів. Добре зарекомендували себе препарати «Энвидор», «Оберон», «Вермитек».

Комарики і мошки

Якщо грунт регулярно переувлажняется, з’являються мушки і комарики. Вони відкладають у грунт личинок. По мірі розвитку личинок грунт поступово ущільнюється, розвивається гниль кореневої системи. На більш пізніх стадіях загнивають черешки листя. Особливо великої шкоди личинки комах наносять молодим рослинам зі слабкою кореневою системою.

Методи боротьби

Для знищення личинок грунт поливають розчином карбофосу. Від дорослих особин позбавляються розпиленням будь-якого засобу проти літаючих комах (наприклад, «Рейд»). Якщо цього не зробити, не виключено повторне поява личинок у грунті.

Маленька хитрість — щоб фіалка не приваблювала комарів і мошок, купіть звичайний крейда «Машенька». Обведіть їм обідок горщика — це додатковий захист не тільки від мушок, але і інших шкідників.

Білокрилка

Виглядає як дуже маленька біла метелик. Селиться білокрилка на тильній стороні листя. Листя покриваються блискучим нальотом. Небезпека представляє не стільки комаха, скільки наслідки. Вкриті нальотом ділянки часто уражаються сажистий грибком. На листках фіалки з’являються темні плями, що нагадують сажу, зростання припиняється, рослина поступово гине.

Методи боротьби

Лікування комплексне. Рекомендується одночасна обробка акарицидами і системними інсектицидами. Перед використанням їх змішують. Непогане поєднання «Акарин» і «Фітоверм». Обробка неодноразова, з інтервалами 5-8 днів.

Хвороби та способи лікування

Не меншу загрозу становлять грибкові та інфекційні захворювання. Багато з них піддаються лікуванню лише на початкових стадіях. Тому лікувати фіалки від хвороб потрібно вчасно і до повного одужання.

Фузаріоз

Небезпечне грибкове захворювання, що вражає кореневу систему фіалок. Коріння і стебла починають гниль. У початкових стадіях на черешках листків з’являються бурі плями.

Без лікування листя опадає, коренева шийка чорніє і відділяється від грунту. У більшості випадків рослина гине.

Способи лікування

Фіалку пересаджують у свіжий стерильний грунт. Попередньо видаляють зіпсовані, уражені частини і обробляють їх вугільним порошком. Старий грунт і горщик викидають. Рослина багаторазово обробляють фунгіцидами, поєднуючи полив та обприскування.

Жоден препарат не дає 100% гарантії одужання. Фузаріоз — захворювання, яке просто запобігти, але практично неможливо вилікувати. В якості профілактики грунт періодично поливають слабким розчином препарату «Фундазол».

Борошниста роса

Ще одне грибкове захворювання. Схильне до швидкого поширення. Перший ознака грибка — курний білий наліт на квітах фіалки, листках. Провокуючі фактори — холод, висока вологість повітря, слабке освітлення або передозування азотних добрив. Уражається вся надземна частина.

Способи лікування

Лікування борошнистої роси на фіалках — одноразове обприскування розчином препаратів «Бенлат» або «Фундазол». Якщо через тиждень ознаки захворювання зберігаються, можна провести повторну обробку.

Старий, перевірений спосіб боротьби з борошнистою росою — мідний купорос. На склянку гарячої води беруть 5 г мідного купоросу, добре розчиняють його. Окремо в літрі теплої води розводять 10 г мила. Обидва розчину змішують. Отриманим засобом тричі обприскують фіалку, витримуючи інтервали шість-сім днів.

Фітофтороз

Небезпечне захворювання, що викликається спорами грибка. Проникає в тканини рослини через пошкоджені ділянки листя або коріння. Викликає появу на листі бурих плям, загнивання кореневої шийки. Фітофтороз частіше вражає ослаблені рослини. Холод і висока вологість повітря провокують швидкий розвиток грибка.

Способи лікування

Лікувати фітофтороз марно. Можна спробувати обприскати фіалку фунгіцидами, але не варто розраховувати на позитивний ефект. Правильні дії — захворілу фіалку негайно викидають разом з горщиком і виносять за межі квартири. Сусідні рослини профілактично обробляють фунгіцидами, вносять у грунт невелику кількість суперфосфату, добре провітрюють приміщення.

Якщо вам шкода викидати фіалку, ізолюйте її від інших рослин. Спробуйте злегка збільшити дозу протруйника, пересадите в стерильну грунт. Ще один засіб — розчин метронідазолу (одна таблетка на літр води). Розчином обприскують рослини. Але шанси на успіх невеликі.

Сіра гниль

Серед хвороб квіток фіалки небезпечно поява сірої гнилі. Виявити його можна за сероватому або коричневатому пухнастого нальоту на всіх надземних частинах рослини.

Гниль дуже швидко поширюється, буквально за кілька днів призводить до загибелі фіалки.

Способи лікування

Лікування починають при появі перших ознак хвороби. Уражені частини відразу ж обрізають. Рекомендується пересадка в стерильну грунт з обробкою кореневої системи і надземної частини фунгіцидами. Поливи зводять до мінімуму, підтримують стабільну температуру без виражених коливань. Сильно уражені рослини викидають відразу — врятувати їх не вдасться.

Спробуйте додатково скористатися народним рецептом. В літрі гарячої води розчиняють 10 г гірчичного порошку, настоюють два дні. Отриманий розчин розбавляють літром води, обприскують хворі рослини.

Іржа

Характерно поява рудих горбів на зовнішній стороні аркуша. З часом уражені ділянки розтріскуються, з них висипаються спори. З цього моменту хвороба швидко поширюється, викликає опадання листя. Іноді з іржею можна сплутати кальцитный опік, що виникає при регулярному поливі фіалки жорсткою водою. На поверхні ґрунту накопичується шар солей. При контакті листя з грунтом з’являються бурі плями.

Способи лікування

Фіалку посипають сірчаної пилом, обприскують розчином бордоської рідини 1% концентрації або будь-яким фунгіцидом. Обробку проводять на початкових стадіях захворювання. Після поширення суперечка лікування ускладнюється.

Судинний бактеріоз

Спекотне літо — ідеальні умови для розвитку судинного бактеріозу. Листя стають напівпрозорими, в’януть, поступово відмирають. Лікування починають негайно.

Способи лікування

Знижують температуру змісту, регулярно провітрюють приміщення. Фіалку обприскують одним з препаратів — «Превікур», «Фундазол», «Циркон».

Чому жовтіє листя фіалки? Зміна зовнішнього вигляду рослини не завжди говорить про захворювання. Пожовтіння нижніх листків — природний процес. Їх просто обрізають, щоб вони не заважали зростати новим листочкам. Жовтизна може бути викликана пересиханням грунту, нестачею харчування. Листя бліді скажуть про нестачі світла і харчування. Чорніє листя по краях від обмороження.

Фіалка (докладніше про квітку) — примхлива, ніжне рослина. За нею потрібно уважно стежити, створити сприятливі для росту і цвітіння умови. Хвороби та шкідники фіалок в більшості випадків є результатом неправильного, недостатнього догляду.

Залишити коментар