Хвороба Іценко-Кушинга: симптоми і лікування

Слабкість, перепади настрою, поява зайвих кілограмів повинні насторожувати людей: можливо, це прояви хвороби Іценко-Кушинга. Знаючи інші симптоми цієї недуги, можна визначити, чи варто бити тривогу.

Щоб небезпечна «поломка» в організмі не відняла у вас життєрадісності і працездатності, потрібно вчасно її помітити й усунути.

«Біографія» недуги з подвійною назвою

 

Захворювання Іценко-Кушинга – це стан, викликаний порушенням роботи гіпофіза. Внаслідок патології мозковий придаток виробляє занадто багато адренокортикотропного гормону (АКТГ), який керує роботою надниркових залоз. З-за впливу АКТГ дані залози збільшуються і починають продукувати надмірну кількість кортикостероїдів.

При легкому перебігу цієї недуги можна відбутися підвищенням кров’яного тиску і надмірною вагою, але в разі важкого перебігу виникають крововиливи в мозок, ушкодження хребта, психічні розлади. Очевидно, що такі прояви роблять повноцінне життя неможливою. Серед основних причин хвороби Іценко-Кушинга називають:

 • різку перебудову організму (наприклад, виношування і народження малюка);
 • травми черепа або мозку;
 • отруєння.

Якщо патологічний стан викликано доброякісними пухлинами ендокринних залоз, значить, мова йде не про хворобу, а про синдромі Іценко-Кушинга.

Своєчасна адекватна терапія – кращий шлях до одужання. Але в запущених випадках, особливо у літніх людей, лікування буває тривалим і не завжди успішним.

Як проявляються такі нейроендокринні проблеми?

Симптоми хвороби Іценко-Кушинга настільки змінюють зовнішній вигляд і самопочуття людини, що лікарі часто впевнені в поставлений діагноз ще до проведення спеціальних досліджень.

У людини з такою проблемою спостерігаються ознаки патологічного процесу з боку різних частин організму.

 • Маса тіла

Більше 90% людей, які страждають захворюванням Іценко-Кушинга, помічають появу зайвої ваги, швидко переростає у ожиріння. Як правило, жир накопичується в області живота, грудей, шиї, обличчя і спини. Особа стає округлим і набуває багряно-червоний колір.

 • Шкірний покрив

Одним з характерних ознак надлишку кортикостероїдів в організмі є знебарвлення шкіри майже до прозорості на тильній стороні долоні.

Крім того, шкіра хворого схожа на мармурову поверхню з вираженим судинним малюнком, пересихає, лущиться, рясніє пігментними плямами, в певних місцях сильно потіє. Не рідкість поява на епідермісі розтяжок темного-червоного або фіолетового кольору. Такі стрії утворюються на животі, стегнах, грудях і плечах, можуть досягати розмірів в декілька сантиметрів. Запалення сальних залоз призводить до того, що шкірний покрив покривається висипом, а крізь нього просвічуються сліди численних микрокровоизлияний.

 • М’язи

М’язова тканина починає атрофуватися — м’язи зменшуються в об’ємі, знижується силова міць м’язів. Особливо ці негативні зміни помітні в області м’язів сідниць, стегон і очеревини. Існують навіть специфічні позначення даного симптому — «скошені сідниці» і «жаб’ячий живіт» (грижового випинання по серединній лінії живота).

Також може виникнути ураження серцевого м’яза, внаслідок чого порушується серцебиття і зростає ризик серцевої недостатності, що загрожує летальним результатом.

 • Опорно-руховий апарат

Гормональний дисбаланс в організмі викликає витончення кісткової тканини (остеопороз), в результаті чого неминучі часті переломи і деформація кісток. Пошкодження опорно-рухового апарату супроводжуються сильними болями і розвитком сколіозу або кіфосколіозу.

 • Нервова система

При хворобі Іценко-Кушинга емоційний стан людини вкрай нестабільно, можливі коливання від загальмованості і депресивного настрою до ейфорії і стероїдного психозу.

Деякі фахівці називають порушення в роботі нервової системи найбільш небезпечним наслідком описуваного недуги. Пов’язано це з тим, що хворі, які перебувають в ейфорії, ігнорують ознаки патології і відмовляються звертатися в поліклініку.

 • Обмін речовин

У 10-20% пацієнтів з таким діагнозом виявляють стероїдний цукровий діабет. Підступність цієї різновиди в тому, що тривалий час зберігається нормальний рівень інсуліну в крові і не уражається підшлункова залоза. Правильна дієта і медикаменти допомагають швидко усунути подібне ускладнення.

 • Жіноча репродуктивна сфера

Представниці прекрасної статі змушені боротися з нестабільністю менструального циклу, відсутністю «критичних днів» протягом півроку і більше, оволосіння тіла за чоловічим типом.

Загальні симптоми хвороби Іценко-Кушинга:

 • слабкість;
 • безпричинне перевтома;
 • головні болі;
 • спрага;
 • посилення апетиту.

Повертаємо втрачене здоров’я

Терапія недуги легкої форми обмежується:

 • опроміненням області гіпофіза і гіпоталамуса;
 • прийомом медикаментів, усувають неприємні прояви.

При захворюванні середньої тяжкості, крім променевої терапії, використовують:

 • ліки, що пригнічують секрецію гіпофізарного АКТГ;
 • блокатори функції кори надниркових залоз.

У важких випадках може бути рекомендовано хірургічне лікування хвороби Іценка-Кушинга — одностороннє видалення наднирника. Якщо ситуація дуже складна, призначають двостороннє видалення. Після такого втручання доведеться змиритися з довічною необхідністю прийому гормональних препаратів. Ця операція може спровокувати ріст пухлини гіпофіза і активізацію утворення пігментних плям. Подібні явища, звані синдром Нельсона, усувають шляхом опромінення гіпоталамо-гіпофізарного ділянки мозку або видалення аденоми гіпофіза.

Недуга, досліджений Х. Кушингом і Н. Іценко, призводить до збоїв у роботі всього організму і розвитку серйозних патологій, загрозливих інвалідністю і навіть летальним результатом. Щоб розплатитися за безпечність якістю життя, при перших ознаках такої хвороби потрібно звернутися до ендокринолога і протидіяти її руйнівних наслідків.

Залишити коментар