Хто така інфантильна людина і як себе з нею вести?

У сучасному світі все частіше можна почути таке визначення, як «інфантильність». Багато хто думає, це пов’язано з тим, що сучасний світ заохочує культ молодості, і людина занадто довгий час залишається «дитиною», не квапився брати на себе відповідальність.

Що значить інфантильність людини в психології?

Вважається, що інфантильність є ознакою якоїсь незрілості особистісного розвитку, коли відсутня здатність приймати своєчасні ретельно обдумані рішення, зберігається наївність в побуті, немає прагнення до самостійності.

На думку психологів, інфантильний людина поєднує в собі кілька яскраво виражених якостей:

 • Егоцентризм, нездатність зрозуміти інших. Це почуття нормально для дитини, яка сприймає оточуючих як людей, належних задовольняти його потреби. У дорослої дане якість виражається в абсолютній впевненості власної правоти і списання помилок на небажання близьких зрозуміти і оцінити по достоїнству.
 • Відсутність сили волі – проявляється в нездатності приймати рішення. Набагато простіше жити, використовуючи такі відмовки, як «не вийде», «не хочеться», «втомився».
 • Для інфантильної особистості властиво навіть відповідальність за своє життя перекладати на чужі плечі. Тому найчастіше в оточенні подібного людини обов’язково присутні люди, з готовністю взваливающие на себе цю ношу.
 • Відсутність перспективи. Дитина сприймає майбутнє, як нескінченність. Наслідки за вчинки настануть коли-то, а зараз все вирішують батьки. Тому і дорослий інфантильний чоловік цей світ сприймає як можливість задовольнити потреби, не думаючи, до чого вони можуть призвести. Наприклад, можна за один вечір витратити всі кошти, зароблені за місяць, і залишився жити за рахунок батьків, дружини або друзів.
 • Життя-гра. Так як для дитини гра є неодмінною складовою побуту, подорослішавши «дитина» продовжує практично весь свій час присвячувати розваг, щоб заглушити нудьгу. Подібні люди прикрашають свято, але в побуті абсолютно не надійні і безпорадні.
 • Утримання. Необов’язково інфантильна особистість сидить у батьків на шиї. Найчастіше, людина працює, але, повертаючись додому, стає дитиною, яка потребує уваги і не бажає займатися якими-або господарськими справами, так як він заробляє і все інше його не торкається. Швидше за все, на роботі це дуже поважна людина, яким в домашніх умовах потрібна певна психологічна розвантаження.
 • Нездатність до самооцінки. «Пізнай себе» – основна якість дорослої людини, здатного на вивченні минулого досвіду робити висновки. Кажуть, старості притаманна мудрість. Дорослішаюча дитина цього позбавлений. З роками він накопичує в собі не мудрість, а образу на недосконалість навколишнього світу.

По мірі дорослішання особистість робить помилки, відчуває біль, зростає духовно, долає сумніви. Що це означає, инфантильному людині недоступно, так як він постійно знаходить людей, здатних стати опорою і захистити його від неприємної реальності, як би це зробили батьки.

Як інфантильної особистості підрости?

Досить складно визнати в собі подібні риси. Інші можуть вказувати на ознаки інфантильності, але сам людина зазвичай в це не вірить.

Але якщо сумнів все-таки закралася в душу, можна спробувати подорослішати, вдаючись до наступних порад:

 • Необхідно навчиться приймати самостійні рішення. Починати слід з малого. Почувши чиюсь думку, не варто з ним відразу погоджуватися. Треба спочатку обдумати слова і спробувати сформулювати власне ставлення до питання.
 • Дорослий, значить, відповідальний. Щоб виробити поступово в собі це якість, необхідно освоїти науку брати відповідальність за якісь невеликі рішення, заодно набувши здатності визнавати помилки і приносити за них вибачення.
 • Потрібно зосередитися на якійсь одній справі і домогтися в ньому високого ступеня майстерності. Необов’язково це робота, можна знайти цікаве хобі. Найбільш дієвим визнається спосіб, пов’язаний зі змінами в житті. Наприклад, можна переїхати від батьків і почати жити самостійно.
 • Краще рішення – допомога психолога. Щоб позбутися від проблеми, необхідно виявити її причини. Найчастіше вони пов’язані з дитинством: батьки занадто обожнювали дитини або, навпаки, були впевнені, що він невдаха, виявляли недовіру до його здібностей або опікали, не дозволяючи зробити кроку самостійно.

Якщо у молоді роки людині, схильній до інфантилізму, не доводиться напружуватися, щоб отримати відповідне оточення, з роками зробити це буде все важче.

Розчаровані сучасні подружжя набагато рідше погоджуються тягнути на своїх плечах доросле дитя. Тому існує ризик залишитися на самоті.

Залишити коментар