Хронічний обструктивний бронхіт: лікування медичними і нардними засобами

Можна сміливо сказати, що найпоширенішим захворюванням легень є бронхіт. Зустрічається в анамнезі як дорослих, так і дітей. Найбільш складна форма – це обструктивний бронхіт, має дуже негативний вплив і доставляє чималий дискомфорт. А найнеприємнішим у розвитку цього захворювання є його перехід в хронічну стадію. При цьому без належного лікування не обійтися. І тільки своєчасне звернення до фахівців і постійний контроль над своїм станом допомагає уникнути серйозних небезпек.

Дану патологію відносять до обструктивним захворюванням, що розвивається в легенях. В результаті виявляється запальний процес, що виникають ушкодження на слизовій бронхів, набряклість тканин, стінки розглянутого органу спазмуються, тут же відбувається накопичення слизу. А звуження просвіту внаслідок потовщення судинної стінки призводить до складнощів при диханні, неможливості гарної вентиляції легенів.

Мокротиння, які збираються в них, не можуть нормально відходити. І в підсумку ці зміни призводять до недостатності безпосередньо дихальної функції у хворого.

У медичній практиці розглядається два типи захворювання – це гострий бронхіт, зустрічається найчастіше у дітей та хронічний обструктивний, яким в основному страждають дорослі. Цей досить неприємний діагноз мають завзяті курці. В деяких випадках він є професійним і є у працівників, задіяних в шкідливому виробництві. Тут мається на увазі підвищена запиленість, вдихання шкідливих парів. І тільки у разі, коли негативного впливу на легені не спостерігається, можна говорити про поліпшення стану, оскільки це і є перший крок на шляху до одужання.

Основні симптоми патології

Одним з головних ознак, що визначають поточне захворювання, є його досить тривала бессимптомность. Перші симптоми починають турбувати, коли патологія вже повністю вкоренилася і діє. Тому і хворі звертаються до спеціалістів вже на останніх стадіях, коли вилікуватися практично неможливо, можна лише перевести стан в ремісію і постійно продовжувати підтримувати організм різними методами.

Клінічна картина хронічного обструктивного бронхіту (ХОБ), код J40 по МКБ-10, характеризується наявністю наступних симптомів:

 • Раннім стадіям притаманний кашель. У перший час після появи він сухий, мокротиння не виходять, всередині ніби щось свистить. Особливо посилюється вночі, коли хворий перебуває в лежачому положенні, і вранці, коли положення тіла кардинально змінюється. Також потрібно відзначити, що симптом сильніше відчувається восени і взимку, оскільки низькі температури повітря мають великий вплив. З перебігом хвороби починають відкашлюватися мокротиння, іноді з’являються згустки. У людей літнього віку в відокремлюваним слизу можуть бути кров’яні сліди;
 • Розвиваючись протягом п’яти або семи років, кашель згодом призводить до виникнення задишки. Спочатку вона проявляється після фізичних навантажень, а при подальшому розвитку утруднення дихання спостерігається у пацієнтів, які перебувають і в стані спокою;
 • Також одним із симптомів є акроціаноз. Якщо говорити простими словами, то це посиніння шкіри на губах і кінчику носа, а також на пальцях;
 • Якщо у пацієнта спостерігається хронічний обструктивний бронхіт, загострення патології загрожує підвищеною стомлюваністю, больовими відчуттями в області голови і м’язової системи. У людини підвищується температура, він надмірно потіє;
 • Також з часом хворі помічають певні зміни на фалангах пальців, звані в медицині симптом «барабанних паличок»;
 • Однією з ознак є зміна нігтів, називається нігтем Гіппократа, коли вони стають дуже схожими з годинниковим склом;
 • Деякі зміни у верхній частині тулуба.

Люди, які страждають ХОБ, схильні до частих інфекційних патологій з гнійними виділеннями мокротиння, у них присутні ознаки газообмінних порушень, можуть виникати запальні процеси на альвеолах. З даним захворюванням жартувати не варто, а потрібно звернутися до фахівців, пройти діагностику і своєчасно почати курс лікування.

Діагностика та лікування хронічного обструктивного бронхіту у дорослих

Для того щоб встановити діагноз «хронічний обструктивний бронхіт», лікування якого має свої правила і нюанси, потрібно провести повне обстеження пацієнта, виключити захворювання, що мають схожу симптоматику. До діагностичних заходів відносяться наступні:

 • Для визначення збудників, наявності пухлинних клітин, зокрема злоякісних, гною і наявності крові в мокроті виробляють її мікроскопічні, а також бактеріологічні дослідження;
 • За допомогою рентгенографії встановлюють наявність поразок на легких, також цей метод дозволяє визначити присутність інших патологічних процесів і всіляких порушень у формі коренів органу;
 • Для повноти картини необхідна і бронхоскопія дозволяє провести дослідження слизової оболонки. Також в її ході беруть мокротиння на аналіз і виробляють санаційні заходи щодо бронхіального дерева;
 • Важливим моментом залишається біохімічне вивчення стану крові, необхідні результати і загального аналізу та для аналізу, який визначає газовий склад;
 • Якщо хвороба перебуває в стадії неконтрольованого прогресування, то важливо проведення імунологічних досліджень мокроти та крові.

Маючи усі результати обстеження, лікар може тепер визначити, як лікувати хронічний обструктивний бронхіт. Методика терапевтичного впливу багато в чому залежить від стану хворого і підбирається індивідуально в кожному окремо взятому випадку.

Хронічний обструктивний бронхіт: лікування сучасними засобами

Основними цілями лікування даної хвороби є запобігання подальшого погіршення стану органів дихання. В результаті правильних заходів кожне загострення стає не таким важким, і кількість випадків зменшується. Окрема увага приділяється і проблемі обмеженості функції дихання, важливим стає зупинити її наростання. Лікування повинно забезпечити більш тривалі періоди ремісій, що буде сприяти підвищенню життєвого рівня, коли навантаження будуть сприйматися організмом толерантно.

Терапевтичні заходи проти розглянутого виду бронхіту у дорослих передбачають комплексне вплив, яке передбачає використання бронхорозширюючих медикаментів. Так, за допомогою «Теофедрин» і «Еуфіліну» знімаються спазми в бронхах. Добре себе зарекомендували «Беродуал», «Атровент», «Сальбутамол», що застосовуються у вигляді інгаляторів. «Пульмикорт» і «Бекотид» – препарати, глюкокортикостероїди, також потрібні для боротьби із захворюванням. Крім того, вони лояльні до функціонування надниркових залоз, що говорить на їх користь.

При лікуванні ХОЛ також не обійтися без мукорегуляции, для чого призначають «Мукалтин», «Флуімуціл», «Амбробене» та інші засоби. Якщо виявлено розвиток інфекцій, то хворому прописують «Амоксицилін», «Еритроміцин». Ці препарати-антибіотики володіють широким спектром дії. Прийом такої кількості ліків може спровокувати дисбактеріоз. У цьому випадку потрібні ліки і від нього.

Хронічний обструктивний бронхіт: лікування народними засобами

Цей бронхіт ефективно можна лікувати народними методами. Існує велика кількість різних рецептів, використання яких приносить полегшення. Це і відвари оману, і кореня первоцвіту весняного. Добре допомагає просте засіб, що отримується при додаванні в поглиблення чорної редьки меду. Такий засіб приймають після їжі чотири рази на добу і обов’язково перед сном. Нападоподібний кашель можна знімати настоянкою, приготовленої на мандаринових корочки.

Застосовують при даному захворюванні і дихальну гімнастику, у деяких випадках добрий ефект дає масаж грудної клітки. І фізичні вправи при лікуванні хронічного обструктивного бронхіту теж показані. Вони цілком можуть замінити таблетки і інші ліки, оскільки точно так само здатні поліпшити кровообіг в органах дихання.

Залишити коментар