Хронічний ендометрит: чи можна завагітніти?

Більшість захворювань так чи інакше зачіпають репродуктивну систему, якщо не вилікувані вчасно і надійно, можуть породити вкрай неприємні наслідки, серед яких неможливість завагітніти. Деякі лікарі в цей список включають і ендометрит – запальний процес на слизовій матки.

Проте чи так він небезпечний? Дійсно обнуляє всі шанси народити малюка?

Що таке ендометрит?

Як вже було сказано, що дане захворювання характеризується появою запального процесу, що зачіпає слизову матки. Провокують його хвороботворні організми, що потрапляють у стерильне середовище і початківці розмноження. Запалення призводить до змін всередині матки, і, крім того, що простору в ній стає менше, плодове яйце не може імплантуватися. Внаслідок чого навіть після з’єднання яйцеклітини зі сперматозоїдом вагітність не наступає, оскільки ембріон не може почати розвиватися, не закріпившись.

Причин для ендометриту чимало: хвороботворні бактерії можуть проникнути в матку по кровотоку, через лімфу або безпосередньо з піхви.

Як підсумок, лікарі називають такі чинники, що сприяють розвитку ендометриту:

 • статевий акт під час менструальних кровотеч;
 • аборт/викидень з вишкрібанням;
 • внутрішньоматкова контрацепція;
 • післяпологові процедури з хірургічним втручанням;
 • ЗПСШ;
 • інфекційні захворювання;
 • гістероскопічне обстеження з порушенням техніки роботи.

Лікарі розрізняють хронічну і гостру форму ендометриту. Останню дізнатися легко, оскільки вона має чітко виражену симптоматику:

 • крім дискомфорту в нижній частині живота у жінки підвищується температура тіла;
 • з’являється озноб;
 • спостерігаються кровотечі і гнійні виділення з піхви, що супроводжуються неприємним запахом;
 • порушується менструальний цикл.

Найчастіше фахівці при загостренні ендометриту наполягають на госпіталізації, оскільки при відсутності прийняття своєчасних заходів хвороба переходить у хронічну стадію, яка є безсимптомною.

І тут вже криється реальна небезпека, оскільки жінка сама не розуміє, які гормональні коливання відбуваються всередині, а також яким змінам піддається матка, у той час як у тієї товщають стінки і порушується кровообіг. Якщо в цей момент жінка вже виношує дитину, справа закінчується викиднем, т. к. ембріон втрачає зв’язок з маткової стінкою. Крім того, навіть у разі, коли плід залишається в матці, запалення, що протікає у слизовій, впливає на його розвиток, внаслідок чого шанс на народження здорової дитини мінімальний.

Ендометрит – хрест на вагітності?

Після ознайомлення з наведеною вище інформацією стає особливо гострим наступне запитання: «якщо поставили діагноз «хронічний ендометрит», чи можна завагітніти?». Незважаючи на те, що сама по собі ця хвороба вже наявну вагітність ставить під загрозу, лікарі радять не хвилюватися зайвий раз, оскільки сам факт даного діагнозу ще не говорить про повну неможливість якось народити дитину. Ендометрит, навіть в хронічній формі, є оборотним захворюванням, причому, на цій стадії госпіталізація жінці не потрібно, тому лікування можна проводити у спокійних і приємних умовах.

 • Терапевтичний курс часто базується на антибіотиках, але точний його склад буде залежати від передумов до ендометриту. Якщо йому посприяла інфекція, доведеться додатково позбавлятися від неї, а не тільки відновлювати мікрофлору матки і знімати запалення.
 • Препарати, що активізують імунітет, необхідні при ендометриті будь-якої етіології, тому їх можна підбирати ще до консультації з лікарем.
 • Хірургічне втручання при хронічному ендометриті практикується лише в поодиноких випадках, коли запалення виявилося занадто важким – в основному вдається впоратися консервативними методами.
 • Тривалість лікування встановлюється індивідуально, переважно коливається в межах 2-4 місяців.

Підводячи підсумок, слід сказати ще раз, що перевірка на ендометрит (саме хронічний) є одним з найважливіших дій, які треба зробити жінці, що планує вагітність. Але навіть якщо діагноз виявився позитивним, це ще не синонім слова «безпліддя» – хронічний ендометрит лікується, тому після шанси на здорову вагітність з’являються у кожній, якщо відсутні додаткові фактори-перешкоди.

Залишити коментар