Хронічна депресія: розпізнати і перемогти

Хронічна депресія – це не просто меланхолійний стан душі, а справжнє захворювання, що вимагає кваліфікованого лікування. Перемогти її і впоратися зі своїм душевним болем буває дуже непросто.

І в переважній більшості випадків, для лікування і купірування депресивних станів важливо втручання лікаря.

Чому небезпечний душевний біль?

Найбільш часто в клінічній практиці зустрічається поєднання хронічної втоми і депресії, проте зовсім необов’язково друге захворювання повинно бути пов’язане з перманентним перевтомою. В офіційній медицині хронічна депресія носить назву «дистимія».

Її лікування проводиться найрізноманітнішими способами, але, на жаль, вони далеко не завжди виявляються робітниками, особливо якщо сам пацієнт не надто прагне вирватися з порочного кола.

Деякі люди і зовсім заперечують у себе наявність проблем, вважаючи, що просто втомилися жити. Дуже часто вони стають алкоголіками чи наркоманами.

Симптоми і ефективне лікування хронічної депресії тісно пов’язуються між собою, оскільки вся терапія спрямована скоріше на усунення негативних проявів розладу. Медикам достеменно невідомі причини його розвитку, а тому інших цілей переслідувати терапія просто не може. Головним завданням медиків є нейтралізація симптоматики дистимії, сильно знижує якість життя, а часом і руйнує особистість пацієнта.

Чи є вихід з цього порочного кола? Як можна перемогти хронічну депресію і відновити своє життєлюбність?

Чому з’являється такий стан?

Деякі психіатри та інші медики схильні вважати, що цей розлад виникає на тлі порушень перебігу нормальних біохімічних процесів у головному мозку, які відбуваються з участю гормону серотоніну. Саме він, як відомо, допомагає людям впоратися з негативними емоціями і різними психоемоційними потрясіннями.

Це може трапитися на тлі низки неприємностей в особистому житті, смерті близької людини, авралів на роботі. Також розвитку патології сильно сприяють хронічні захворювання внутрішніх органів і систем. Нерідко спостерігаються випадки порушення у пацієнтів з гормональним дисбалансом.

Багато людей серйозно помиляються, плутаючи справжню депресію з сезонною меланхолією. Наприклад, у народі існує таке поняття, як «осіння депресія», однак нічого спільного з реальною патологією така не має.

Симптоматика хронічної депресії в конкретних проявах

У звичному житті симптоми депресії можна відзначити по втраті інтересу до власної діяльності, постійній апатії без видимих причин, пригніченого настрою, відсутності здатності відчувати радість, песимістичним поглядом на життя.

Нерідко людина, що страждає такою патологією, як маскована депресія, стає справжнім відлюдником – перестає спілкуватися з близькими та друзями, замикається в собі і своїй самотності, перестає вести яку-небудь соціальну діяльність.

Дуже часто у хворих з подібними розладами відзначається зниження самооцінки і втрата віри в свої сили. Звичайно, подібне може статися і з об’єктивних причин, але найчастіше відсутність інтересу до подальшої боротьби з життєвими труднощами вказує саме на подібні розлади.

Підступність хронічного захворювання полягає в тому, що воно виявляє себе дещо м’якше, ніж гостра депресія. Однак хронічний перебіг завжди веде до незворотних наслідків, особливо якщо вчасно не помітити тривожних ознак розладу.

Клінічна картина дистимії схожа з симптоматикою звичайної депресії, однак конкретні прояви виражені менш яскраво і специфічно.

Так, до ознак хронічної депресії можна віднести:

 • Загострене почуття провини за будь-яку дію або подію (якщо об’єктивно чоловік не винен), постійне самобичування;
 • Перманентне відчуття смутку і спустошеності;
 • Втрату інтересу до речей, які захоплювали раніше (хобі, робота, творчість);
 • Циклічні порушення сну (інсомнія можуть змінюватися постійною сонливістю);
 • Підвищену стомлюваність і втрату життєвої енергії;
 • Ранні ранкові пробудження (в 5.00 ранку і раніше) з подальшою неможливістю заснути;
 • Почуття власної нікчемності, неважности і непотрібності;
 • Відчуття безнадії та безпорадності, песимістичний погляд на світ;
 • Втрату інтересу до власної особистості й особистостей оточуючих людей;
 • Труднощі при прийнятті будь-яких рішень, навіть самих незначних;
 • Розлади розумових процесів і придушення інтелектуальних здібностей;
 • Анорексію (відсутність апетиту) або булімію (копмульсивные переїдання);
 • Фізичну і психічну загальмованість, зниження швидкості реакції;
 • Постійне бажання нашкодити собі (селфхарм, спроби самогубства, безконтрольний прийом медикаментозних препаратів специфічного призначення, алкоголізм, наркоманія);
 • Часто відвідують роздуми про сенс життя і про смерть.

Хоча патологія і є хронічною, вона все ж піддається адекватній терапії. Результат її багато в чому залежить від раннього діагностування проблеми та компетентності лікаря, який зможе зупинити розвиток депресії і знизити ймовірність її рецидивів. Психіатрами проводяться спеціальні тести при хронічній депресії. Слід підкреслити, що диференціювати дану патологію від звичайного меланхолійного стану досить складно, а тому важлива також гранична чесність пацієнта.

Ви повинні чітко відповісти фахівця на запитання щодо частоти та ймовірного приводу появи перерахованих симптомів, коротко викласти події, які нещодавно відбулися у вашому житті, позначити, фігурував в ній затяжний стрес.

Реального миттєвого виходу з хронічної депресії не існує. Для того щоб вилікуватися, потрібен комплексний підхід і з вашої сторони, і з боку лікаря.

Тест на дистимию

Ми пропонуємо вам самостійно пройти невеликий і нескладний тест на наявність хронічної депресії. З його допомогою ви будете знати, що з вами відбувається. Це зовсім не анкета з розряду «пізнай себе», а опитування, яке допоможе вам зрозуміти, наскільки велика у вашому випадку необхідність звернення до фахівця.

Тест складається з декількох коротких запитань, на які треба відповісти негативно або ствердно.

За кожну позитивну відповідь нарахуйте собі по одному балу:

 1. Чи важко вас обрадувати (зокрема, у повсякденному житті)?
 2. Чи здається вам життя (ваша) безглуздою і недолугої?
 3. Чи Часто ви роздумуєте над сенсом життя і приходите до висновку, що його немає?
 4. Чи Часто у вас буває пригнічений, апатичний, поганий настрій?
 5. Чи важко вам розслабитися і подумки відключитися від повсякденних турбот?
 6. Чи ви Живете за інерцією, не чекаючи від життя ніяких радостей і задоволень?
 7. Чи оцінюєте ви своє подальше існування переважно в похмурих фарбах?
 8. Чи приходять вам в голову похмурі думки без видимих на те причин?
 9. Чи здається вам життя важким випробуванням?
 10. Чи швидко ви «опускаєте руки», пасуєте перед проблемами і впадаєте у відчай?
 11. Чи трапляються у вас болісні докори сумління за події і дії у вашому минулому?
 12. Чи буває, що вас переслідує тяжке почуття провини з різноманітних причин?
 13. Чи відчуваєте ви відчуття сорому, коли зізнаєтеся собі у власних невдачах і програш?
 14. Властива вам низька самооцінка і закомплексованість?
 15. Чи ви балакучим і балакучою людиною в суспільстві сторонніх людей?
 16. Анекдоти здаються вам абсурдом, і ви не бачите в них нічого смішного / кумедного?
 17. Чи відчуваєте ви себе незатишно в компанії малознайомих і успішних людей?
 18. Чи залишаєтесь ви байдужим до хорошої погоди, веселці, красивим заходів, прекрасним краєвидам?
 19. Чи вважаєте ви, що у вашому житті сталася подія, яке зруйнувало її повністю?
 20. Чи Часто ви згадуєте близьких людей, яких втратили?

Якщо ви відповіли ствердно на 15 і більше питань, ймовірно, у вас дійсно є така проблема як хронічна депресія. І вам важливо якомога швидше звернутися до фахівців за її усуненням. В іншому випадку, це може призвести до фатальних наслідків.

Ваші будні здаються вам безпросвітними і сірими, і ви відчайдушно хочете знайти вихід з тривалої стану меланхолії? Обов’язково відвідайте вузькоспрямованого спеціаліста і озвучте йому свої тривожні припущення.

Пам’ятайте про те, що схильність до дистимії може бути навіть спадковою, і тут нічого не залежить від вас. Будьте життєрадісні і веселі!

Залишити коментар