Хрипи в легенях без температури у дитини: причини

Респіраторні захворювання поширені серед дітей молодшого віку. Близько третини госпіталізацій протягом першого року життя пов’язані з дихальними проблемами. Застуда, грип, круп – це патології органів дихання, які можуть доставити чимало клопоту батькам. Розглянемо хрипи в легенях без температури у дитини: причини і лікування.

Чим можуть бути викликані хрипи в легенях?

Такий симптом, як хрипи в грудях, з’являється, коли вдихуване або видихається з легких повітря на своєму шляху зустрічає перешкоду у вигляді слизу, харкотиння або крові. Хрипи також можуть виникнути в результаті звуження бронхіального просвіту. Але давайте про все по порядку.

Отже, до основних причин, що викликають хрипи в легенях, належать:

 • застуда і нежить, грип;
 • захворювання запального характеру — бронхіт або пневмонія;
 • круп;
 • бронхіоліт;
 • легенева астма;
 • туберкульоз.

Виникнення хрипів у легенях з кашлем, але без температури може означати прихований характер запалення, пошкодження бронхів, астму або наявність пухлини.

Характерна симптоматика

Хрипи можуть бути різних видів, в залежності від цього і проявляються ознаки патології. Так, сухі хрипи зазвичай супроводжують початкову стадію захворювання, коли відбувається набряк бронхів внаслідок запального процесу або спазм бронхіального просвіту. Вони можуть супроводжуватися свистом.

Вологі хрипи – результат скупчення в бронхах певної кількості рідини. Коли повітряний потік проходить через мокроту, утворюються пухирці, що створюють ефект вологого хрипа. Таке буває при бронхіті хронічного характеру, набряку легенів або астмі. Згідно з розміром уражених бронхів розрізняють крупно-, середньо — і дріднопузирчасті хрипи.

В залежності від того, коли чутні хрипи при диханні у дитини, розрізняють такі їх види:

 • інспіраторні хрипи — при вдиху;
 • экспираторные – при видиху.

Можливі патології та їх лікування

Проблема полягає в тому, що появі такого симптому, як хрипи в грудях, ми зобов’язані цілого букета захворювань. Розглянемо коротко лише ті з них, які можуть перебігати без підвищення температури тіла у дитини.

Круп

Це вірусна інфекція, яка викликає запалення трахеї і гортані. Гавкаючий кашель — один з симптомів крупа. Іноді у дитини може піднятися температура. Діти більш сприйнятливі до крупу у віці від шести місяців до трьох років.

Лікарі дають наступні рекомендації, яких ви повинні дотримуватися, якщо у вашої дитини круп:

 • Постарайтеся заспокоїти малюка, щоб відновити дихання. Дихати стане легше, і можна продовжувати боротися з хворобою.
 • Виведіть дитини на холодне повітря. Це може зменшити набряк горла.
 • Коли дихання критично утруднене і це виглядає так, як ніби дитина задихається, а також якщо його шкіра синіє, негайно викликайте Швидку. В якості екстреної заходи спробуйте дати йому вдихнути епінефрин, щоб відкрити дихальні шляхи.

Бронхіоліт

Це інфекція легенів, яка в основному викликається респіраторно-синцитіальним вірусом. Він поширюється повітряно-крапельним шляхом і заражає більше 90% всіх дітей протягом перших двох років життя. Симптоми інфекції включають нежить, задишку, прискорене і утруднене дихання, кашель, який може супроводжуватися виділенням слизу, а в деяких випадках піднімається температура.

Від інфекції набухають бронхіоли — стінки дрібних дихальних шляхів, які знаходяться в легенях. Із-за набряку вони скорочуються, викликаючи утруднене дихання. Ось кілька порад, як полегшити стан дитини при бронхіоліті:

 • Дайте тепле пиття, щоб полегшити напади кашлю і розслабити дихальні шляхи.
 • Зробіть парову інгаляцію.
 • За допомогою теплої злегка підсоленої води або фізіологічного розчину очистити ніс від слизу.
 • Давайте дитині пити невелику кількість грудного молока або дитячої суміші через рівні проміжки часу.
 • Частіше провітрюйте дитячу кімнату. Не дозволяйте нікому палити біля вашої дитини, оскільки це може посилити його хрипи.

Якщо у малюка дихання надто ускладнене, він часто дихає (більше 60 вдихів в хвилину), а губи і шкіра стали синюватого кольору, потрібно негайно звернутися до лікаря.

Пневмонія

Це інфекція легенів, яка викликає їх запалення. При цьому легкі секретують додаткові рідини, що накопичуються в дихальних шляхах. Перерахуємо ранні симптоми пневмонії:

 • тахіпное — швидке дихання;
 • вологі хрипи при видосі;
 • втягування м’язів грудей в міжреберна простір під час вдиху;
 • ціаноз: губи і шкіра блакитного кольору.

Для лікування бактеріальної пневмонії будуть запропоновані антибіотики. Ваша дитина стане відчувати себе краще після закінчення 24-48 годин від початку терапії. У цей період, незважаючи на поліпшення стану, важливо не переривати лікування антибіотиками, щоб уникнути ускладнень. Тривалість антибактеріальної терапії — від 5 до 10 днів.

Антибіотики не допомагають у разі вірусної пневмонії. Для полегшення стану лікар може запропонувати симптоматичне лікування. Важливо знати, що при пневмонії не можна використовувати протикашльові препарати без припису.

Слід розуміти, що всяка патологія, яку супроводжують хрипи в легенях, небезпечна. При несвоєчасній терапії захворювання стають хронічними. І якщо ви не хочете погіршити стан вашої дитини, то краще відставити домашнє лікування і народні засоби і звернутися з хрипами за лікарською допомогою.

Залишити коментар