Хрипи при диханні у дитини: причини, лікування, профілактичні заходи

Здоров’я дітей – найголовніше для дбайливих батьків. Більшість малюків часто хворіє. Підвищення температури, чути хрипи при диханні і осиплости в горлі, нежить, кашель повинні стати причиною звернення до педіатра. Ці ознаки не повинні залишатися без уваги.

Багато лікарів стверджують, що хрипи при диханні у дитини – це основний симптом починається бронхіту. Зволожені хрипи, прослушивающиеся навіть без застосування спеціальних засобів, свідчать про розвиток запальної патології в бронхах.

Сухі звуки підтверджують, що у малюка йде розвиток інфекції в горлі. У дитини хрипи при диханні, що робити?

Причини патології

Щоб не запустити розвиток захворювання, при прослуховуванні хрипів потрібно негайно показати малюка лікаря. Хрипи в легенях при диханні у дитини не завжди вказують на розвиток простудних захворювань. Причин появи патології багато:

 • алергічні реакції;
 • попадання предмета або частинок їжі в дихальні шляхи;
 • бронхіт, пневмонія;
 • захворювання серця;
 • круп;
 • астма.

Частим явищем є хрипи при диханні у дитини до року. Якщо одночасно не спостерігається підвищення температури, малюк не вередує, добре їсть, веде себе, як зазвичай, дане явища вважається нормальним.

До півтора років у дітей шляхи дихання відрізняються більшою еластичністю, ніж у дітей більш старшого віку. Це може спровокувати виникнення при диханні хрипів. Якщо ж у малюка підвищується температура, спостерігається чхання, нежить, кашель, його потрібно показати педіатра. Це ознаки запального процесу.

Сторонні шуми при диханні у дітей почути важче, ніж у дорослих. У малюків від року до семи років такі ознаки часто супроводжують розвиток ГРВІ. Із зростанням часте виникнення жорсткого дихання пропадає.

Крім того, у маленьких дітей складно прослухати хрипи в легенях без температури. Якщо у них хороше самопочуття, їм дуже складно усидіти на одному місці, не рухаючись, що утрудняє прослуховування легенів.

Хрипи у дітей поділяються на:

 • чутні в трахеях;
 • хрипи;
 • розташовані в бронхах.

Часто свисти формуються в горлі або в носі. Це може стати початком ГРВІ або проявом алергії. Точний діагноз зможе поставити тільки педіатр. Якщо у малюка не спостерігається підвищена температура, немає утруднення в диханні, схожого на асфіксію, приміщення в стаціонар не потрібно.

Збільшення аденоїдів також проявляється хрипами. Ознаками патології будуть хропіння уві сні, закладеність в носі, труднощі при диханні.

Появі хрипів і труднощів у диханні може дати поштовх потрапляння предмета або частинки їжі в дихальні шляхи. Вони здатні проскочити як в горло, так і в бронхи. Чужорідний предмет або шматочки їжі перекривають трахеї, перешкоджають проходженню повітря в легенях. У малюка частішає дихання, надалі це доводить до задухи.

Сухі хрипи означають розвиток бронхіту або запалення бронхів. Вологими хрипами супроводжується хронічний бронхіт. У будь-якому випадку, якщо чутні хрипи при диханні у дитини, необхідно, щоб його обстежив лікар, для виключення таких небезпечних захворювань, як запалення легенів.

Тільки лікар зможе визначити утруднене дихання від хрипів. Найчастіше легкі простудні захворювання супроводжує саме утруднення в диханні.

Хрипи викликають патології більш серйозні за характером перебігу. При сильному кашлі і дуже високої температури, які спостерігаються на тлі хрипів при диханні і сильній блювоті, необхідно викликати лікаря швидкої допомоги.

Якщо малюка турбує утруднення в диханні, чутні шуми, але температура не перевищує 38 градусів, невідкладна допомога не потрібна. Але необхідно викликати дільничного терапевта.

Поради доктора Комаровського

На думку доктора Комаровського, більшість проблем, пов’язаних із захворюваннями органів дихання, спровоковані порушенням режиму температури та вологості в приміщенні. Надто турботливі батьки намагаються кутати дитини тепліше, тим самим перегріваючи її.

 • У кімнаті, де перебуває ваш малюк температура не повинна бути вище 22 градусів, найоптимальніше – 20 градусів.
 • Вологість повинна складати не більше 70%. Це комфортні умови як для хворих дітей, так і для дітей, у яких виявлені хрипи.
 • Комаровський стверджує, що хрипи і свисти при диханні у дитини не є приводом давати йому антибіотики. Велика частина патологій, пов’язаних з дихальними органами, не вимагає антибактеріального лікування препаратами призначення. Воно можливо лише у ситуаціях, якщо розвиваються ускладнення. Антибіотики – це не той засіб, який можна приймати в якості профілактики, для його призначення повинні бути чіткі показники.
 • Хрипи при диханні у дитини Комаровський приписує і до можливих проявів алергії на будь-які продукти харчування. Не можна придумувати способи лікування самостійно, тим самим батьки можуть нашкодити здоров’ю дитини, знизити йому імунітет безконтрольним вживанням медикаментів.
 • З боку батьків необхідно забезпечення комфорту хворому малюкові. Йому необхідно забезпечити постільний режим, якщо фіксується підвищення температури.
 • Дитину потрібно забезпечити рясним питвом, дітям з трьох років можна пропонувати трав’яні настої на основі алтея, подорожника і соснових бруньок.

Усунення хрипів народними способами

Якщо малюк переохолодився і у нього виникли хрипи, не що супроводжуються підвищенням температури, лікування можна проводити не тільки використовуючи лікарські медикаменти, але і народними методами.

 • Найчастіше використовують трав’яні відвари. Кашель і хрипи при диханні у дитини виліковують за допомогою оману, солодки, мати-й-мачухи. Запальний процес можна знизити прийомом ромашки. Крім того, в аптечному пункті можна придбати спеціальні збори.
 • Хрипи ефективно лікують за допомогою інгаляцій на нирках сосни або шкірках від картоплі. Але зверніть увагу – інгаляції протипоказані при підвищеній температурі.
 • Позбутися від кашлю можна всього лише за кілька днів, заварюючи бруньки сосни, в пропорціях одна столова ложка на літр води. Кожні дві години необхідно пити по 50 мл Якщо кашель не запущений, він може пройти дуже швидко.
 • Якщо у малюка немає проявів алергії на мед, можна застосовувати для лікування хрипів і кашлю гоголь-моголь. Це не тільки ефективний засіб, але і смачне ласощі. Для приготування знадобитися 2 жовтки розтерти з м’яким маслом і столовою ложкою меду. Приймають по одній ложці перед їжею за тридцять хвилин. Протипоказанням такого засобу може бути тільки алергія у дитини на мед і яйця.
 • Сильні хрипи при диханні у дитини добре лікує редька. В ній потрібно зробити поглиблення і заповнити його медом. Наполягати потрібно кілька годин, потім дати отриманий сироп дитині. Протягом дня можна повторювати процедуру, на наступний день необхідно брати іншу редьку.

Компреси

Ефективним способом усунути кашель і хрипи при диханні вважаються компреси. Їх накладають на ніч. Найголовнішою умовою проведення процедури є відсутність температури у малюка. Метод підходить як для дітей до року, так і в старшому віці.

 • Найдоступніший компрес – картопляний. Для його приготування необхідно відварити картоплю, потовкти його, не додаючи масла і солі. Отриману суміш укладають в плівку, потім обертають в декілька шарів тканини. Компрес накладають на груди на період не менше години. Поступово шари тканини зменшують, як тільки картопля починає остигати.
 • Хорошим способом вилікувати кашель є медово-гірчична коржик. Вона виробляє хороший ефект зігрівання. Для її виготовлення візьміть в однакових пропорціях горілку і масло, перемішайте з медом, гірчицею і борошном для утворення тіста м’якої консистенції. Тісто накладають на груди малюка і щільно закріплюють. Компрес може перебувати на грудях всю ніч.

Інгаляції

Хрипи при диханні у дитини без температури легко вилікувати, застосовуючи інгаляцій на трав’яних відварах. Це відмінний метод усунення хрипів у легенях. Їх призначають, як при слабкому перебігу патології, так і при розвитку ускладнень у вигляді бронхіту, пневмонії.

Ефективно усувають ці процедури осиплість в горлі. Інгаляції при запаленні органів дихання застосовують разом з іншими методами лікування.

Профілактика

Дуже важливо не тільки вживати заходів при перших ознаках утруднення в диханні, але і проводити профілактику виникнення запалення. Обов’язковою умовою підтримки здоров’я дитини є щоденні прогулянки. Навіть якщо дитина захворів, але у нього не спостерігається підвищена температура, а лише легкий кашель, утруднення в диханні або почервоніння в горлі, від невеликої прогулянки на повітрі відмовлятися не бажано.

Не страшні інфекції та хвороби легень дітям з хорошим імунітетом. В осінньо-весняний період обов’язково потрібно давати дитині курс мультивітамінів. А також під час захворювання для якнайшвидшого одужання та зменшення ризику повторного інфікування.

Не відкладайте похід до педіатра, якщо у дитини важке дихання з хрипами. Не можна нехтувати рекомендаціями фахівців і не виконувати призначені процедури і переривати курс лікування.

Особливо важливо дотримуватися всі приписи, якщо дитину залишили на домашньому лікуванні. Особливу увагу приділяйте дітям до року, які в силу свого віку не можуть поскаржитися на погане самопочуття.

Бережіть здоров’я ваших дітей. Більше часу проводите на свіжому повітрі, загартовуйте їх, організовуйте правильне харчування, не допускайте контакту з хворими дітьми. Здоровий спосіб життя, правильний режим – запорука міцного здоров’я дітей.

Відео: Хрипи при диханні у дитини: причини виникнення та способи лікування

Залишити коментар