Холтерівське моніторування: що не можна робити?

Методика холтерівського моніторування кардіологами використовується вже понад півстоліття, оскільки це єдиний спосіб отримати достовірні дані про функціонування серця протягом доби, не піддаючи госпіталізації пацієнта.

Людина, на якого встановили датчики, може вести звичний спосіб життя з деякими обмеженнями, що зручно і для нього, і для лікаря. Кому і навіщо призначають таке обстеження, що не можна робити при холтеровском моніторуванні?

Як проводиться обстеження?

Особливих заходів перед холтерівським моніторуванням робити немає необхідності, але все ж варто спочатку повідомити лікаря про те, які ліки Ви приймаєте, щоб він міг врахувати це в момент аналізу отриманих даних (деякі групи препаратів впливають на серцевий ритм та інші показники).

Також краще прийняти душ вранці, т. к. протягом доби (або більше) контакти з водою будуть заборонені. З тіла обов’язково знімаються всі металеві вироби, після чого відбувається наступне:

 1. Пацієнт приймає горизонтальне положення.
 2. Лікар, обробивши електроди, фіксує їх на грудній клітці, а також видає холтер, який потрібно постійно носити з собою.

Також пацієнт отримує на руки спеціальний щоденник для записів про минулі добі, в який вноситься інформація про режим сну (включаючи денний), прийомах їжі і, якщо потрібно, медикаментів. Якщо людина піддавалася фізичним навантаженням, він це обов’язково вказує. Також необхідно відзначати будь-які стресові ситуації, незалежно від ступеня тяжкості, і неприємні відчуття – мігрень, слабкість, порушення серцебиття, біль (вказати характер) і т. д. Ці записи пізніше допоможуть лікарю співвіднести отримані діаграми з реальним станом обстежуваного, тому вони повинні бути максимально докладними.

Також існує цілий перелік того, що не можна робити при холтеровском моніторуванні:

 • Заборонено контакт з водою, причому, першочергово для датчиків.
 • Не допускається переохолодження/перегрів приладу.
 • Не піддавайте холтер ударів, падінь, вібрації, тиску (спати доведеться на спині).
 • Уникайте зон з підвищеною радіацією.
 • Не давайте організму надмірних фізичних навантажень (тобто заняття спортом під час обстеження неприпустимі).

Крім того, лікарі радять носити одяг з бавовни або інших тканин з абсолютно натуральним складом, щоб не підвищувати вологість в області датчиків, а також не провокувати статичної електрики. І не знімайте самостійно з себе електроди!

У чому полягає суть процедури і кому вона потрібна?

Для початку потрібно розібратися, що це таке – холтерівське моніторування ЕКГ. Розшифровка останнього слова відома всім – «ехокардіограма», що ж до холтера, це маленький портативний прилад, який збирає і записує дані по артеріальному тиску, а також отриману інформацію кардіограми.

Відповідно, процедура являє собою відстеження і фіксацію роботи серця і стану кровообігу, яке може проводитися протягом 12-ти годин, діб чи навіть тижнів – термін залежить від причин, за якими лікар дав призначення на дане обстеження.

Показаннями до подібного роду перевірки є будь-які скарги пацієнта на регулярні збої серцевого ритму, особливо супроводжуються запамороченням та/або втратою свідомості.

Направлення на цю процедуру переважно видають для:

 • оцінки кровопостачання серцевого м’яза;
 • спостереження за особами з підозрами на ішемію;
 • перевірки результативності призначеного лікування;
 • спостереження за особами з пороками серця.

Також холтерівське моніторування артеріального тиску має сенс при гіпертензії (як первинний діагноз і як підвладна важка ступінь), наявності кардіостимулятора, перенесеному інфаркті, загостренні серцевої недостатності та інших проблемах кардіологічного характеру. У деяких випадках обстеженню піддаються навіть особи з захворюваннями щитовидної залози, паралельно здаючи аналізи на гормони.

Відгуки про холтеровском моніторуванні

Якщо Ви вперше збираєтеся пройти цю процедуру і тепер збирати «інформацію з перших рук», щоб хоч трохи розуміти, що з Вами буде відбуватися, крім загальних даних варто ознайомитися і з реальним думкою людей, яким вже робили перевірку холтером. Потрібно відразу сказати, що всі вони зазначають повну безболісність і відсутність неприємних відчуттів, але в той же час не кожному подобається необхідність записувати ледь не щохвилини свій день.

Каріна: Коли в середині вагітності у мене почало пустувати серце, я терміново побігла до кардіолога – боялася більше за дитину, ніж за себе. Лікар порадила пройти холтерівське моніторування, переконавши, що плід від цього не постраждає. Паралельно ще ЕКГ просту зробили, УЗД, нічого особливо не знайшли і зміцнилися в думці, що холтером – бути. Процедура проста, ніякого дискомфорту, електроди кріпляться надійно, під легкою футболкою їх не видно, а сам холтер розміром з mp3-плеєр і дуже легкий. Проблем ніяких, зняли датчики в лікарні на наступний день, результати отримала через добу. Зазначу, що висновок дуже докладний, не проста відписка.

Олена: Процедуру холтерівського моніторування проходила двічі, перший раз сглупіл і прибрала наклейки від датчиків не в душі, як радили, а просто по поверненні додому. Клей довелося видаляти маслом, т. к. він сидів прям намертво на шкірі. Вдруге була розумніша – вода добре розчинила це справа. Що до самої процедури, то це та ж кардіограма, тільки на цілий день і на кілька аркушів. Набридало записувати все в щоденник, навіть при тому, що особливих нарікань не було, з хати не виходила, але в цілому – боятися нічого.

Підводячи підсумок, потрібно зазначити, що аналогів холтеровскому моніторування щодо ретельної перевірки стану серця на сьогоднішній день немає. Це єдина діагностична процедура, яка може проводитися амбулаторно і дає максимально докладний результат. Вона не приносить дискомфорту, і якщо дотримуватися лікарських рекомендацій, може істотно допомогти в постановці правильного діагнозу або корекції терапевтичного курсу.

Залишити коментар