Хлорофітум: догляд після покупки і пересадки, види, вирощування, розмноження

Хлорофітум – популярний, відомий більшості квітникарів рослина. Його вишукана елегантність відмінно поєднується з невибагливістю у вирощуванні. «Зелена лілія» вимагає до себе мінімального уваги, але круглий рік радує високою декоративністю. Який потрібен догляд за хлорофитумом в домашніх умовах?

Інтерес до хлорофітуму помітно знизився після появи на прилавках магазинів нових екзотичних культур. Цінителям ж варто звернути увагу на нові гібридні сорти з поліпшеними декоративними характеристиками.

Опис рослини

Хлорофітум – багаторічна трав’яниста рослина. Його висота зазвичай не перевищує півметра. Стебло не видно, тонкі листки утворюють прикореневу розетку. Коренева система розвинена, міцна. У клубневидных утолщениях містяться запаси вологи.

Листки лінійні, сидячі або на коротких черешках. Забарвлення однотонне або зі світлими смугами. Довжина листя в залежності від різновиду варіює від 15 до 60 див. На тильній стороні чітко виділяється роздута основна жилка.

Хлорофітум випускає довгі вуса. У літній період на них формуються квіти. Вони розпускаються групами або складаються в маленьке початковидное суцвіття. Коли цвітіння закінчується, на вусах утворюються дітки – дочірні розетки з корінням. Після запилення дозріває насіннєва коробочка з трьох гнізд.

Відома здатність хлорофітума до поглинання формальдегіду і чадного газу. Рослина виділяє в повітря фітонциди з сильним бактерицидним ефектом. У добу гине до 80% бактерій в зоні навколо хлорофітуму. Очисні властивості квітки можна посилити, якщо покласти в квіткові горщики по кілька таблеток активованого вугілля.

Популярні кімнатні види

В роду хлорофітумів налічується близько 200 різних рослин. У кімнатному квітникарстві використовуються лише кілька видів. Але на їх основі селекціонерами виведені додаткові сорти з цікавою забарвленням. Найбільший інтерес представляють п’ять різновидів.

 1. Хлорофітум чубатий. Листки лінійні, дуже довгі, вузькі. Вони формують симетричну, густу прикореневу розетку, діаметром до півметра. З розетки виростають вуса, що представляють собою довгі пагони голі. На них формуються квіти і невеликі дочірні розетки. Дорослий, вільно зростаючий кущ нагадує об’ємний зелений фонтан.
 2. Хлорофітум кучерявий. Має більш компактні розміри. Тонкі вузькі листя загортаються в химерну спіраль. У центральній частині аркуша виділяється широка світла смуга.
 3. Хлорофітум капський. Листя світлі, вузькою ланцетної форми. При гарному догляді виростають більше півметра завдовжки. Листові розетки щільні. Дрібні біло–кремові квітки тримаються на коротких квітконосах. Вусів не випускає, діток не формує – розмножується переважно поділом куща.
 4. Хлорофітум крилатий. Компактна рослина трохи менше півметра заввишки. Листя овальної форми, ширше, ніж у інших різновидів. Невеликі Черешки, м’ясисті, помаранчевого кольору.
 5. Хлорофітум Лаксум. Рідкісна різновид з тонкими листками. З обох сторін аркуша проходять виразні білі смуги. Розетка щільна, дітки не утворюються.

Як правильно доглядати за хлорофитумом після покупки, щоб він швидше адаптувався і пішов у ріст? Протягом двох тижнів його тримають на карантині, поливають помірно, не підгодовують, не обприскують, на сонці не ставлять.

Період сухого змісту допомагає виявити шкідників, які могли залишитися непоміченими в магазині. Через два тижні потрібно пересадити хлорофітум в інший горщик. Грунт замінюють повністю. Бажано профілактично обробити рослина малими дозами будь-якого інсектициду і фунгіциду.

Догляд за хлорофитумом в різні періоди росту

Хлорофітум відрізняється невибагливістю і простотою вирощування. Як доглядати за хлорофитумом, щоб підтримати його декоративність і уникнути більшості проблем, розглянемо нижче.

 • Освітлення. Вибирають світле або трохи затінене місце. Пряме сонце або повна тінь негативно позначаються на зовнішньому вигляді листя. Ряболисті сорти більш вимогливі до рівня освітлення. При нестачі світла листя втрачають характерну строкату забарвлення.
 • Температура. Влітку пристосовується до будь-якої температури, легко переносить спеку. У теплу погоду корисно виносити хлорофітум на балкон або у двір, передбачаючи захист від вітру, атмосферних опадів. Взимку, як і більшості кімнатних культур, хлорофітуму бажано забезпечити прохолоду. Похолодання нижче 10С не допускають.
 • Полив. У період вегетації рослина споживає багато вологи, тому поливають його рясно, досить часто. Взимку полив обмежують, але стежать, щоб грунт завжди залишався злегка вологим. Вода не повинна застоюватися в області кореневої системи. Якщо правильно поливати хлорофітум, можна уникнути частої проблеми – загнивання коренів.
 • Вологість. Хлорофітум мириться з сухим повітрям, але обприскування йде йому на користь. Якщо вологість повітря низька, кінці листя підсихають, зовнішній вигляд рослини стає трохи неохайним. Взимку обприскують тільки при теплому утриманні.
 • Підживлення. Чергують внесення органічних і мінеральних добрив через кожні два тижні. Підгодовувати хлорофітум починають з весни. Продовжують вносити добрива протягом всього вегетативного періоду. Взимку потреба в поживних речовинах знижується.
 • Грунт. Використовують грунт з нейтральною кислотністю. Основні вимоги до якості грунтової суміші – легкість, рихлість, повітропроникність. До складу включають дерен, перегній, листяну землю і пісок.
 • Пересадка. Оптимальний час для пересадки – кінець зими або рання весна, ще до початку активного росту. Молодим екземплярів потрібна щорічна пересадка, дорослі можна не турбувати по два–три роки. Уважно оглядають кореневу систему – її стан може вказати на похибки догляду. Велика кількість великих бульбочок на коренях говорить про нерегулярних поливах.

Особливості догляду за хлорофитумом після пересадки – помірний полив, утримання в півтіні. Підживлення на місяць припиняють, регулярно обприскують.

Якщо під час пересадки проводилося поділ куща, у воду для поливу додають невелику кількість стимулятора коренеутворення. Найбільш поширені препарати – «Гетероауксин», «Корневін».

У своїх відгуках початківці квітникарі іноді пишуть, що хлорофітум не цвіте. Це може бути пов’язано з двома основними причинами. Перше цвітіння хлорофітума спостерігається у віці півтора–двох років. Зовсім молоді рослини не цвітуть. Друга причина – занадто великий обсяг грунту. Хлорофітум не буде цвісти, поки його коренева система не заповнить близько 70-80% обсягу горщика.

Способи розмноження

Можна розмножити хлорофітум діленням куща, дітками і насінням. Останній спосіб застосовується рідко – він трудомісткий і тривалий. Але насіннєве розмноження цілком можна використовувати для вирощування нових сортів. В інших випадках краще скористатися вегетативним способом.

Дочірніми розетками

Більшість різновидів хлорофітума формує дочірні розетки на довгих голих вусах. Вони являють собою вже життєздатні рослини, які при попаданні в гарну середу швидко вкорінюються. Для розмноження вибирають зрілі розетки з корінням.

Для нарощування коренів дитинку занурюють підставою в ємність з водою з додаванням стимулятора коренеутворення, залишають на кілька днів. Потім висаджують в легкий грунт, накривають банкою або поліетиленом до появи стійких ознак зростання. Основна перевага цього способу – розмноження дітками виконується цілий рік.

Діленням куща

Ділять дорослі кущі у віці від трьох років. Спосіб застосовується переважно для різновидів, які не випускають вуса з дітками. Кущ ділять навесні, одночасно з черговою пересадкою.

Попередньо хлорофітум поливають і залишають на кілька годин, щоб грунт повністю просочилася. Рослина виймають з горщика, кому землі не руйнують. Гострим стерильним ножем розрізають кущ на потрібну кількість частин. Висохлі, розм’якшені коріння обрізають, всі зрізи обробляють вугільним порошком і фунгіцидом.

Деленко висаджують в окремі маленькі горщики, наповнені пухкої грунтом з додаванням піску. На кілька днів їх накривають поліетиленовими пакетами з невеликими отворами, щоб укорінення протікав швидше.

 

Насінням

Нові гібридні сорти можна виростити з насіння. Насіння краще купувати в спеціалізованих магазинах. Відсоток схожості навіть у свіжого садивного матеріалу становить 25-40%, тому сіяти краще з запасом.

Перед посівом насіння загортають в тканинну серветку, замочують у воді з додаванням кількох крапель стимулятора росту. Раз на чотири–шість годин воду міняють. Контейнер наповнюють субстратом, що складається з торфу і перліту.

Рівномірно розкладають насіння, злегка придавлюють їх, обприскують грунт водою. Контейнер зверху накривають плівкою, поміщають в тепле, затишне місце. До моменту проростання насіння підтримують сталу температуру на рівні 22-25 С. Контейнер регулярно провітрюють, за необхідності злегка зволожують грунт з пульверизатора.

Проростають насіння довго – до появи сходів пройде не менше місяця. Після формування першого справжнього листка знімають укриття, після другого–третього пікірують сіянці в окремі ємності.

Обрізка потрібна тільки для підтримки декоративності хлорофітуму. Обрізають зламані, пошкоджені, деформовані, засохле листя. Обрізку проводять гострим секатором. Листя зрізують прямо біля основи розетки. Іноді вкорочують занадто довгі вуса, щоб кущ виглядав охайним. Внутрішню частину розетки не чіпають – обрізають тільки зовнішні листя.

Поширені помилки квітникарів

Неправильний полив, невідповідне місце, занадто сухе повітря – ці та деякі інші фактори знижують декоративність хлорофітуму. Щоб виправити помилки догляду і не допустити їх знову, вивчіть таблицю.

Таблиця – Поширені помилки догляду за хлорофитумом

Зовнішнє прояв Джерело проблеми Допомога рослині
Хлорофітум засихає – Слабкий полив;
– маленький об’єм горщика;
– ураження шкідниками
– Пересаджують в більш об’ємний горщик;
– регулярно поливають;
– оглядають на наявність шкідників, при необхідності обробляють інсектицидом
Хлорофітум не цвіте – Недостатній для цвітіння вік;
– великий горщик
– Дотримуються рекомендований режим догляду
Сохнуть кінчики листя – Низька вологість – Регулярно обприскують;
– підвищують вологість будь-якими способами
Листя втрачає пружність – Холод;
– надлишок поживних речовин
– Підживлення припиняють;
– хлорофітум переставляють в тепло
Хлорофітум жовтіє – Спека;
– убоге висвітлення;
– застій вологи в області коренів
– Переставляють в прохолодне місце;
– перевіряють коріння і регулюють режим поливу;
– встановлюють додаткову підсвітку
Листя втрачають строкату забарвлення – Брак світла – Переставляють ближче до вікна або встановлюють додаткову підсвітку
Чорніє листя – Поєднання холоду і надлишку води;
– важкий глинистий грунт
– Хлорофітум пересаджують з видаленням пошкоджених листків і коренів;
– помірно поливають до одужання рослини
Кінчики листя буріють – Нестача мікроелементів;
– сухість повітря;
– спека;
– сонячний опік
– Усувають всі можливі причини
Листки зморщуються, краї стають коричневими – Брак вологи – Регулярно поливають і обприскують

Хвороби та шкідники квітки

Хлорофітум схильний лише двом хвороб – сірої і кореневої гнилизни. В обох випадках захворювання викликає грибок. Його розвиток провокує поганий дренаж, надмірні поливи. Особливо часто з гниллю доводиться стикатися в період спокою, якщо не дотримуються умови утримання.

Лікування починають відразу ж – найменше зволікання веде до загибелі рослини. Хлорофітум дістають з горщика, обрізають всі постраждалі коріння і листя, обробляють фунгіцидом, вугільним порошком, висаджують у свіжий стерильний грунт. Перший час поливають обережно – злегка зволожують грунт. Додатково укорінюють кілька діток на випадок загибелі рослини.

З шкідниками доводиться зустрічатися набагато частіше. Для хлорофітума становлять небезпеку більшість шкідників кімнатних квітів. У таблиці вказано, за якими ознаками впізнати комах, як з ними боротися.

Таблиця – Шкідники хлорофітума

Назва комахи Як проявляється Що робити
Трипси – На листках з’являються сріблясті смуги, які згодом покривають весь аркуш;
– на рослині утворюються дрібні чорні крапки (екскременти)
– Хлорофітум промивають під душем;
– обприскують препаратом «Актеллік», накривають рослина поліетиленовим пакетом і залишають на добу
Павутинний кліщ – Листя жовтіє, соыхнут;
– при сильному ураженні з’являється павутина
– Купають рослина під теплим душем;
– кілька днів тримають під поліетиленовим пакетом з щоденними проветриваниями;
– обприскують препаратом «Актара»
Попелиця – Листя стають бляклими, що деформуються;
– з’являється рясний цукристий наліт
– Хлорофітум протирають намиленою губкою, надлишки мила змивають водою;
– обприскують будь-яким засобом на основі перметрина
Щитівка – З’являються липкі краплі на листі;
– виявляються комахи, помітні неозброєним поглядом, які виглядають як маленькі, тверді коричневі бляшки
– Механічно очищають листя від шкідників;
– обприскують розведеним спиртом або горілкою;
– обробляють будь інсектицидом
Нематоди – Сповільнюється зростання;
– скручуються листя;
– пошкоджуються корені
– Рослина дістають з горщика, звільняють від грунту;
– корені промивають у теплій, майже гарячій воді;
– обробляють інсектицидом, висаджують в новий горщик
Борошнистий червець – З’являється білий, восковидний наліт, що нагадує вату – М’якою намиленою щіткою очищають рослину від шкідників;
– обприскують препаратом «Биотлин» або «Актара»

Вирощування хлорофітума в домашніх умовах не вимагає особливих навичок і знань. Кімнатна рослина відома не тільки своєю декоративністю, але і здатністю очищати повітря від шкідливих речовин і хворобливих мікроорганізмів.

Залишити коментар