Хавортія: як доглядати в домашніх умовах, як пересадєувати і розмножувати

М’ясисті листя маленької хавортії, утворюють розетку на рівні грунту, — предмет жадання багатьох доморощених квітникарів. Виною всьому — бум на сукуленти, який прокотився по всьому світу і докотився нарешті до нашої країни.

Тепер більшість володарів цієї рослини мріють не просто виростити куплений примірник, а примножити з його допомогою суккулентную колекцію. А для цього слід знати, як доглядати за хаворт в домашніх умовах.

Як і всі рослини роду сукулентів, хавортія мініатюрна і акуратна. Її м’ясисті спрямовані до неба листя рідко досягають в довжину більше 10 см.

Хавортія — симпатичний карлик, створює ідеально компактну композицію в горщику або флораріуме. Її обожнюють дизайнери. Зокрема, за те, що з допомогою таких кімнатних квітів можна створювати різноманітні натуральні акценти в домашніх і офісних інтер’єрах.

Коротка біографія

Батьківщиною рослини вважається Південноафриканська Республіка. У цій країні хавортія в достатку росте в природних умовах. Саме в ПАР сукулент і знайшов англійський ботанік, в честь якого квітка отримав своє ім’я. Ці та інші автобіографічні подробиці карликового рослини вказані в таблиці.

Таблиця — Біографія хавортії в питаннях і відповідях

Питання Відповідь
Рід Сукуленти
Сімейство Асфоделові
Місце народження Африка, ПАР
Першовідкривач Адріан Харді Хаворт (ботанік)
Максимальна висота 12 см

Цвітіння хавортії — видовище зовсім непривабливе. Рослина випускає довгий квітконіс, на якому утворюється непривабливий квітка сіро-рожевого або світло-зеленого забарвлення. У своїх відгуках досвідчені квітникарі рекомендують видаляти квітконіс відразу після виявлення. Необхідність прийняття таких екстрених заходів має вагому причину: більшість сукулентів після цвітіння відмирає, і реанімувати їх уже не вдається.

Види південноафриканського карлика

Численні види хавортії ділять на «віконні», твердолистих і трав’янисті. Перші дуже схожі на літопси, а тому теж отримали прізвисько «живі камені». Другі, як правило, мають своєрідні нарости на листовій пластинці. Вони схожі на круглі або довгі бородавки, колір яких нерідко відрізняється від основного кольору листа і різко виділяється на його фоні.

 • Смугаста. Цей вид хавортії досягає у висоту не більше 5 див. На звороті листової пластини, яка добре видно оку чинності вертикального розташування листя, є нарости білого кольору. Здалеку вони нагадують поперечні смужки, і, здається, ніби хтось розмалював рослина пензлем.
 • Відтягнута. Схожий на попередній. Однак він зовсім не так декоративний, як його попередник. Поперечних білих смужок не має. Замість них на квітці присутні дрібні бородавки в тон листової пластини. У висоту хавортія відтягнута не перевищує 7 див.
 • Звивиста. У багатьох джерелах цю квітку називають «Алое звивистий». Сукулент дійсно схожий на алое, тільки в мініатюрі. Листя утворюють щось на зразок спіралі. Максимальна висота рослини — 15 див.
 • Клейка. Невелика декоративна рослина, що має три ряди листя. Кожен лист схожий за формою на човен — витягнутий, з загнутими всередину краями. Максимальна висота цього кімнатної квітки — 20 див.
 • Шахова. Має ладьевидные листя з колючими зубцями по краях і незвичайне забарвлення. Внутрішня листова пластина наче розкреслені олівцем. Сукулент «в клітинку» часто називають мозаїчним.
 • Лімолістная. Розлогі вузькі листя цього сукулент розфарбовані градієнтом — від темно-зеленого до синього. На листовій пластинці є бородавчасті нарости і чітко виділяються на поверхні листа поперечні ребра.
 • Рейнвардта. Квітка, який відрізняється від більшості своїх побратимів вертикальним зростанням. У висоту в середньому досягає 10 див. Колір листя — насичений темно-зелений. На ньому дуже добре видно контрастно-білі бородавчасті нарости-точки.
 • Перлова. Овальні листя цього виду розкидані, наче голки дикобраза, в різні сторони. Соковито-зелений колір листкової пластини і білі бородавки у вигляді маленьких кульок роблять його особливо декоративною.
 • Терковидная. Ця хавортія дуже схожа на перлову. Тільки листя у неї довші, а бородавки ще більш дрібні.
 • Трав’яниста. Стелящиеся по підлозі хавортія має діаметр розетки не більше 5 див. На кожному аркуші по краю розташовані практично непомітні вії.
 • Паутиновидная. Хавортія, схожа з попереднім видом і теж має вії. Тільки вони довші, ніж у трав’янистої. І сплітаючись, утворюють якусь подобу павутини.
 • Сітчаста. Забарвлення листя цього виду жовто-зелений. А нарости, наявні на листках, які утворюють ажурну сіточку на внутрішній поверхні листової пластини.
 • Човноподібна. Рослина має глянсове соковито-зелені листя. В горщику, як правило, не одна, а відразу декількох розеток хавортії. Діаметр кожної з них в середньому становить 8 див.
 • Притуплена. Нагадує гірку каменів. Але насправді це не каміння, а притуплені листя. Колір листової пластини може варіюватися від темного зеленого до цегляного.
 • Маугана. Листя виду мають циліндричну форму. Вони зібрані в єдиний пучок, спрямовані до неба і мають абсолютно однакову довжину. Здається, ніби листові пластини хтось коли-то зрізав ножем, подравняв висоту рослини.
 • Обрубленная. Листя нагадують менору — семистовбурний свічник. Діаметр виду не перевищує 8 см. А товсті темні циліндричні листові пластини зібрані в два ряди і знаходяться в єдиній площині.

Як доглядати за хаворт в домашніх умовах

Догляд за хаворт в домашніх умовах під силу навіть квітникарю-новачкові. Квітка терплячий і невимогливий. Вологи не боїться. Як, втім, і тривалого її відсутності. Хавортія любить протяги і особливо цінує перепади температур в нічний і денний час доби. І навіть оселившись на північному вікні, відчуває себе непогано. Єдине, що може постраждати при такій локації — її декоративні характеристики. У таблиці описані основні правила утримання хавортії.

Таблиця — Основні правила вирощування хавортії вдома

Параметри Опис
Освітлення — Рясне, яскраве;
— страждає від прямих променів сонця
Місцерозташування горщика — Підвіконня західного вікна;
— лутках східного вікна
Полив — Влітку і в міжсезоння помірний полив;
— взимку поливати хавортію не частіше одного разу в 1,5 місяця
Зволоження — Необхідність в обприскуванні відсутня;
— показники вологості не важливі;
— важливо регулярно провітрювати приміщення
Температура — Влітку від 21 до 28°С;
— взимку від 10 до 14°С;
— любить різкі перепади температур
Грунт — Покупна суміш для сукулентів;
— універсальна суміш для кактусів
Добриво — Підгодовувати раз в місяць в літній період;
— добриво для кактусів розводити вдвічі

У зимовий період оптимальної для хавортії є температура до 14°С. Однак і більш високі температури рослина переносить без капризів. Тому сукуленти — ідеальний варіант для нашого помірного клімату і далекою від досконалості системи централізованого опалення.

Пересадка сукулент

Пересадка хавортії в інший горщик проводиться кожну весну. Оптимально — у квітні. Робиться це лише для того, щоб забезпечити разросшемуся суккуленту гідні умови життя. Новий горщик повинен завжди бути більше попереднього. Враховуйте це, вибираючи черговий «дім» для декоративної рослини.

Субстрат

Особливості. У природних умовах сукуленти ростуть біля підніжжя скелястих гір. Вони облюбували ущелини і чудово відчувають себе у вапняковій ґрунті. Догляд за хаворт передбачає щорічну пересадку в грунт, кислотність якого не перевищує показника «шість». Ідеальною для рослини є слаболужна земля з рН 7,0–7,5, насипана на якісно організований дренаж. Інгредієнти субстрату:

 • універсальний грунт — три частини;
 • дрібний гравій — три частини;
 • крупний пісок — три частини;
 • глина — одна частина;
 • подрібнений черепашник — дві частини.

Важливо, щоб грунт для пересадки хавортії містив зовсім трохи органіки. В іншому випадку субстрат буде схильний до швидкого окислення, і грунт стане непридатною для вирощування сукулент. Фахівці рекомендують висаджувати хавортію в суміш подрібненої пемзи і лави з незначним додаванням звичайного ґрунту. Однак відшукати подібні «інгредієнти» у вітчизняних магазинах вдається не завжди.

Перевірити правильність приготування ґрунту для хавортії просто. Якщо земля повністю просихає за десять діб, значить, субстрат був приготований безпомилково.

Вибір горщика

Абсолютно не важливо, горщика з якого матеріалу ви віддасте перевагу. І керамічна, і пластикова тара однаково добре підходять для вирощування хавортії. Важливо інше: об’єм горщика не повинен перевищувати обсяг кореневої системи рослини.

Знаменитий селекціонер Роберт Велленс впевнений, що оптимальний варіант для хавортії — низький і круглий виготовлений з пластику горщик. Причому особливий акцент власник лабораторії Succulent Tissue Culture робить саме на слові «круглий». Якщо віддати перевагу горщика квадратної форми, існує ризик загнивання кореневої системи. Разросшимся коріння доведеться згинатися під прямим кутом, що тягне за собою ризик їх механічного пошкодження і підвищує ймовірність загнивання.

Способи клонування «карликів»

В квартирних умовах карликову хавортію найчастіше «клонують» вегетативним способом. Але при бажанні можна практикувати і вирощування з насіння.

Розетками

Особливості. Сукулент протягом року без проблем плодить біля себе мініатюрні розетки, які з легкістю і без втручання квітникаря вкорінюються біля материнської рослини. Відокремлювати «діток» від «матері» необхідно по весні — в момент пересадки сукулент в новий горщик.

Алгоритм дій

 1. З допомогою ножа акуратно відрізаємо розетку від материнського куща.
 2. Зріз посипаємо подрібненим порошком деревного вугілля.
 3. Укоренити хавортію в окремому горщику необхідно протягом декількох хвилин після відділення від «матері».

Живцюванням

Особливості. Розмножити хавортію листом теж досить просто. Для цього знадобиться один м’ясистий, добре розвинений листок, піщаний грунт і мініатюрний горщик. Вкорінення нового, народженого з листа, сукулент відбудеться протягом місяця.

Алгоритм дій

 1. Зрізаємо ножем підходящий для розмноження листок біля самої основи.
 2. Місце зрізу присипаємо золою.
 3. Залишаємо матеріал для розмноження сукулент на підвіконні в добре провітрюваному приміщенні. Протягом пари днів зріз повинен підсохнути.
 4. Наповнюємо маленький торф’яної горщик піщаним грунтом і висаджуємо туди посадковий матеріал.
 5. Через місяць укорінений лист пересаджуємо в постійний горщик, використовуючи грунт для дорослої хавортії.

Насінням

Особливості. Розмноження сукулентів насінням — робота для тих, хто має в своєму розпорядженні часом і дійсно цікавиться квітникарством. Ефективність насіннєвого методу нижче двох, описаних вище. Це більш трудомісткий і тривалий процес. Але раз насіння хавортії — не дефіцит, то чому б не спробувати.

Алгоритм дій

 1. Наповнюємо спеціальний контейнер для розсади сумішшю ґрунту і піску і проводимо якісну аерацію субстрату.
 2. Розподіляємо насіння хавортії по поверхні землі і злегка вдавлюємо в неї кожне насіння.
 3. Контейнер для розсади затягуємо харчовою плівкою і ставимо на добре освітлений підвіконня або балкон. Оптимальною температурою для утримання майбутніх сіянців є 20-26°C.
 4. Після появи перших сходів видаляємо плівку з поверхні контейнера, забезпечуючи сіянці теплом і гарним освітленням.
 5. Розсаджувати маленькі хавортії потрібно не раніше ніж через чотири-п’ять місяців, а то і на наступний рік.

Рослини, вирощені насіннєвим способом, не успадковує ознаки сорту.

Чим хворіють і кого бояться представники сімейства Асфоделовых

Рекомендацій на тему як доглядати за хаворт після покупки не так вже багато, це рослина цілком можна назвати безпроблемною. Принаймні, порівняно з іншими, куди більш примхливими жителями квартирних підвіконь. Однак труднощі трапляються. Хвороби та шкідники — рідкість для хавортії. Але їх раптова поява може створити масу проблем і квітці, і його дбайливому власнику.

5 помилок квітникаря

Стан сукулент швидко видає помилки, допущені квітникаркою при вирощуванні декоративного рослини. Якщо будете уважно стежити за симптоматикою, то зможете оперативно виправляти ситуацію і проводити відповідне лікування.

Нижче перераховано п’ять часто зустрічаються «вказівок» на те, що у сукулент виникли проблеми.

 1. Втрата декоративного вигляду. Рослина втрачає свій декоративний вигляд, якщо стоїть в тіні. Зверніть увагу на локацію хавортії. Можливо, її слід змінити на більш відповідну.
 2. Сохнуть листя. Таке трапляється із-за тривалої відсутності поливу. А також у разі коли повітря в приміщенні надмірно пересушений.
 3. Почорніння і розм’якшення листя. Якщо хавортія чорніє, значить, їй дуже холодно. Можливо, рослина перестояло на холодному протязі.
 4. Почервоніння або пожовтіння листя. Зміна кольору листової пластини — явне свідчення того, що ви перестаралися з підгодівлею.
 5. Витягнувся втечу. Очевидно, хавортії не вистачає світла. Тому рослина вирішило потягнуться до сонця самостійно.

Вороги серед комах

Головні вороги хавортії серед комах — це борошнисті червці і щитівки. Рослина може заразитися від сусідів по підвіконню. Крім того, паразити можуть потрапити на сукулент в літній період, коли хавортія дихає свіжим повітрям на клумбі або на дачі. Позбавити карликову улюбленицю від надокучливих шкідників можна за допомогою сукупності методів.

 1. Гарячий душ. Температура води повинна бути не вище 45°C. Щоб не перезволожити грунт, горщик потрібно затягнути харчовою плівкою або поліетиленовим пакетом, зафіксувавши захист у підстави розетки. Гарячий душ змиє комах, видалить з рослини личинок і сліди деструктивної діяльності шкідників.
 2. Обробка інсектицидами. Іноді для ліквідації комах гарячого душу цілком достатньо. Але якщо це не допомогло, сукулент обов’язково потрібно обприскати хімічним препаратом. Він остаточно і безповоротно ліквідує шкідників.

Догляд за чарівною хаворт — суцільне задоволення. Вона не примхлива і не напыщенна. Росте собі в низькому горщику й горя не знає. А разом з нею не знає горя і квітникар, плодящий суккулентовое сімейство на підвіконні і насолоджується видом рябої м’ясистою листя.

Вирощування хавортії з насіння або її розмноження іншими способами дозволить зайнятися створенням флораріумов. Мініатюрні скляні оранжереї, наповнені сукулентами, можуть стати не тільки прикрасою вашого будинку, але і унікальну бізнес-ідеєю. «Клонувати» хавортію доступними методами, розміщуйте в круглих вазах або міні-акваріумах, створюйте унікальні квіткові композиції — і продавайте. Або балуйте близьких незвичайними живими подарунками!

Залишити коментар