Харчова алергія у дітей: симптоми, лікування та доступні ліки

До 8% малюків в усьому світі не сприймають той чи інший продукт і страждають від харчової алергії. Особливо схильні до захворювання первістки. Складність полягає в діагностиці недуги і пошуку фактора-провокатора (алергену). Особливо у випадку з немовлятами: тут симптоматику часто плутають з ознаками інших нездужань. Як розпізнати і лікувати харчову алергію у маленьких пацієнтів?

Стан, коли організм гостро (інакше кажучи, «неадекватно») реагує на будь-який із зовнішніх факторів, називають алергією. Алергенами може бути все, що оточує людей вдома, на роботі, на природі. Це пил, хімічні речовини, тварини, квіти і, звичайно, їжа. Фіксуються навіть випадки неадекватної реакції на сонячне світло, електрику і wi-fi.

Мамине меню

Алергія на продуктові компоненти — найбільш поширена і небезпечна. І найчастіше гостра реакція на їжу спостерігається саме у дітей, а головним алергеном вважається білок, що міститься в коров’ячому молоці.

Невипадково традиційний раціон жінки під час вагітності та годування груддю складається з безлічі «не можна». Мамам заборонено їсти апельсини, полуниця, шоколад та інші продукти-алергени. Чому? Це робиться з метою профілактики розвитку харчової алергії у дітей. Однак зараз не всі педіатри схвалюють такий підхід.

Деякі дослідження говорять про те, що повністю виключати продукти-алергени з раціону вагітних і годуючих жінок не можна. Такі обмеження, навпаки, підвищують ризик розвитку захворювання. Адже як інакше організм малюка звикне до контакту з ними? Тому медики сучасного покоління дозволяють здоровим мамам кулінарні вольності. І радять спробувати все, але потроху.

Чому у дитини виникає негативна реакція на їжу

Крім маминого раціону, є маса інших можливих причин розвитку у дитини алергічної реакції на їжу. Схильність може передаватися дитині «у спадок». Медики кажуть, що якщо один з батьків алергік, то ризик розвитку захворювання у малюка складає близько 30%. У разі, коли такі особливості імунної системи є і у тата і у мами, ймовірність зростає аж до 70%.

Які інші фактори можуть стати причиною проблем зі сприйняттям окремих продуктів харчування?

 • Хвороби під час вагітності. Наприклад, так званий «пізній токсикоз». Гестоз загрожує внутрішньоутробним кисневим голодуванням плода. Також причиною харчової алергії малюка може стати інфекція, яку мама лікувала антибіотиками.
 • Недостатня кількість ферментів. У новонароджених ще не налагоджена робота шлунково-кишкового тракту. Зокрема, організм не здатний виробляти достатню кількість ферментів, які потрібні для перетравлення білка, вуглеводів та жирів.
 • Незрілі мікрофлора і кишечник. З-за чого харчові молекули залишаються неперетравленими і потрапляють в кров. Організм це сприймає як небезпеку і виробляє антитіла. Тому при наступному контакті з аналогічною часткою відбудеться автоматична захисна реакція, яка зовні проявиться алергією.
 • Екологія і спосіб життя. Ризик підвищується також у зв’язку з несприятливими екологічними умовами, в яких проживає сім’я. Саме тому випадки алергії частіше фіксують у міських жителів, а не в сільській місцевості. Збої в імунітет дитини пояснюють і тим, що мама курила під час вагітності.
 • Некоректний раціон. У ряді випадків фахівці все-таки пов’язують харчову алергію крихти з некоректним раціоном мами під час лактації. Наприклад, жінка занадто захоплюється молочними продуктами, горіхами або червоною рибою. Така їжа може з’являтися на столі годуючої жінки не раніше, ніж через три-чотири місяці після пологів. І то поступово, дозовано і після консультації з лікарем-куратором.

Медики кажуть, що діти-ті, хто на штучному більш схильні харчових алергічних реакцій. Особливо, якщо їх годують неадаптованими сумішами, цільним молоком корови. Взагалі, педіатри називають природне вигодовування — кращою профілактикою цього та інших недуг. За умови, звичайно, що мама контролює своє меню.

Як виявляється харчова алергія у дитини

Це не просто неприємна особливість організму. Це захворювання, що загрожує життю. І важливо вчасно помітити його поява, особливо у дитини. Реакція проявляється не тільки на шкірі. Страждає і шлунково-кишковий тракт.

Ось найпоширеніші ознаки, які можуть свідчити про імунної реакції організму на харчовий алерген:

 • дерматит;
 • набряк Квінке (губи, щоки, шия збільшується в розмірах, дихати важко);
 • нудота і блювання;
 • зригування;
 • запор або рідкий стілець;
 • риніт;
 • астма.

У дітей з алергією на рибу набряк Квінке може розвинутися не тільки в результаті вживання алергену в їжу. Реакція імовірна навіть при знаходженні в кімнаті, де нещодавно обробляли рибу. Саме тому вкрай важливо при перших ознаках захворювання як можна швидше пройти діагностику, виявити алерген і повністю виключити контакт хворого з ним.

Небезпечні продукти та альтернативне харчування

В основному дитячий організм реагує на білки. Одним з найпоширеніших алергенів є білок коров’ячого молока. Чутливість до білку в цьому продукті виявляють у 85% немовлят-алергіків.

Другим по частоті випадків алергеном є курячі яйця. Також нерідко виникає алергія на арахіс, горіхи, рибу, сою і злаки, мед. Нижче наведена таблиця, де перераховано небезпечні з точки зору розвитку харчової алергії продукти харчування.

Меню дитини, у якого діагностовано харчова алергія, потрібно узгоджувати з лікарем. Зазвичай дітям першого року життя призначають спеціальні суміші на основі частково розщепленого білка коров’ячого або казеїну, безмолочні каші і фруктові пюре (гіпоалергенні). А мамам, які ще годують, радять провести ревізію раціону і викреслити всі навіть мало-мальськи потенційно небезпечні страви.

Навіть якщо у дитини діагностували реакцію не на їжу, а на рослини, все одно потрібен особливий підхід до раціону. Адже є перехресна алергія. Наприклад, малюк, який зазвичай страждає від пилку польових трав, може покритися плямами, вживши злаки. Така ж зв’язок між амброзією і динею, кавуном. А береза «перегукується» з морквою, селерою, лісовим горіхом, яблуком.

Лікування і раціональний вибір препаратів

Лікування алергії передує діагностика. Найголовніше — визначити алерген і виключити контакт з ним. Для цього, ймовірно, доведеться здати шкірні тести, пройти імунологічні дослідження на антитіла і вести докладний щоденник харчування крихти.

Як правильно пройти діагностику на харчову алергію? Що важливо знати кожній мамі про захворювання? Відповіді на ці питання ви зможете отримати, подивившись докладний відео-огляд по темі, підготовлений компанією Информед. У ньому зібрані актуальні рекомендації від кращих спеціалістів галузі.

Звичайно, харчову алергію не можна залишати без лікування. Адже захворювання може прогресувати і навіть призвести до загибелі дитини. Хворим обов’язково призначають антигістамінні препарати, ентеросорбенти та інші ліки.

Залишити коментар