Встав з ліжка — і втомився. Поведінкові причини хронічної втоми

Хронічна втома — біда нашого часу, коли людина начебто і не хворий, але і не здоровий. Коли всі накопичені за ніч сили йдуть на те, щоб вранці просто встати з ліжка…

Про причини такого стану говорять багато: недосип, «недоотдых», стреси, приховані патології… Все це так, але є й інші, так звані поведінкові фактори, які день у день забирають наші сили і спустошують внутрішні енергетичні резерви. Отже, в чому ми винні самі?

Жива вода

Питний режим — словосполучення, вже набив оскому всім дієтологів і лікарів світу, але вперто презираемое більшою частиною сучасного людства.

Між тим, вода — каталізатор і важливий елемент усіх хіміко-біологічних реакцій, що відбуваються в нашому організмі. Без неї густіє і не так жваво бігає кров, а значить, розносить в кожну одиницю часу менше всього корисного і потрібного і, відповідно, виводить непотрібного і неполезного. Клітини голодують і замусориваются, тому голова не міркує, ноги не ходять, і взагалі — все набридло, і хочеться спати. Більше спимо, менше витрачаємо все логічно.

Пити води потрібно багато. Лікарі називають цифру в 30 мл на 1 кг тіла. Але можна і не вважати — просто пийте кожну годину по одній склянці води, і будете почувати себе набагато бадьоріше.

А може, кави?

Якщо з ранку, одну чашку, то чому б і ні? А якщо багато і протягом всього дня, то краще відмовитися від такої кави-марафону. Так, кофеїн дає енергію, але не «задарма»: він методично спустошує наш енергетичний запас, наш НЗ життєвих сил. Якщо пити каву періодично протягом дня, то крива бадьорості, настрої і інтересу до життя буде схожа на кардіограму. У підсумку гарантована повна розбитість, хронічна втома і постійна потреба в кавовому допінгу.

Трохи інакше, але з таким же смисловим підсумком впливає на нас і регулярне вживання алкоголю, причому не тільки у великих, але й у малих кількостях.

«Нічого я не хочу!»

У цих словах пісеньки з м/ф «Бременські музиканти» насправді немає нічого веселого. А найсумніше те, що сьогодні вони відображають настрої дуже багатьох молодих і здорових людей. Це не означає, що їм нічого не потрібно. Але хотіти мати і хотіти робити — поняття із цілком різних опер. А мріяти про нездійсненне найзручніше лежачи, з закритими очима. Відкривати їх і справді не хочеться: всі вже бачили, все пробували, все знаємо, і нічим нас не здивувати… Депресивні настрої, не є клінічною патологією, виникають на тлі відсутності інтересу до життя і ведуть до того, що ситуація ще більше ускладнюється. Замкнуте коло? Якщо нічого не робити — так.

Розкажіть про свої успіхи

Є вони у вас? Кожен день — хоч щось таке, що приносить радість і задоволення? Безглузді дії і безрезультатні зусилля – це те, що вбиває ентузіазм, бажання жити і працювати, бадьоро прокидатися вранці і радіти новому дню. Замість всього цього — огидне настрій, очікування нових розчарувань і… нескінченна втома від виконання безглуздого набору дій. Що робити? Щодня домагатися хоча б однієї маленької перемоги.

Швидка їжа — повільна життя

В наше життя міцно увійшов фастфуд, який представляє собою ще один бич сучасної людини, його здоров’я. Швидкі вуглеводи, якими буквально напхана ця їжа, шкодять не тільки фігурі. Вони провокують різкий стрибок цукру в крові, рівень якого потім так само швидко падає.

У підсумку після нетривалого припливу сил настає повний їх занепад, так і голод після такого перекусу далеко не відходить. Не зловживайте фастфудом, залиште його тільки для безвихідних ситуацій. Замініть швидкі вуглеводи повільними: вони дають набагато більше енергії і, між іншим, не шкодять фігурі.

Багатозадачність

Хронічна втома часто є прямим наслідком великої кількості вимог, що пред’являються до людини. Якщо вам часто приходить в голову відчайдушна думка «Що всім цим людям від мене треба?», ця проблема — ваша. Багатозадачність — вкрай виснажлива фактор, робити все відразу і непродуктивно, і погано для самопочуття.

Перегляньте свою життєдіяльність з цієї точки зору. Поставте поточні завдання і людей, які їх несуть, в живу чергу. А ще дуже корисно навчитися говорити тверде і впевнене «ні». Іноді це дуже добре розвантажує денний графік.

Гірше за всіх в цьому відношенні доводиться молодим мамам, адже дитячі проблеми в чергу не поставиш. І сподіватися в цьому випадку можна тільки на добровільну допомогу близьких людей.

«Безладна» життя

Мова піде не про статеві зв’язки, а про банальне порядку в квартирі, в офісі, на робочому столі, в комп’ютері і т. д. Якщо ви так зайняті, що часу на прибирання немає, то будете встигати ще менше. Бардак у всіх його життєвих іпостасях дуже заважає жити. Він ускладнює логічне мислення, активно перешкоджає зосередженню, притупляє почуття радості від досягнутих результатів. Чи потрібно говорити, наскільки ми на тлі всього цього втомлюємося? Мозок змушений постійно обробляти зайву інформацію — це заважає не тільки зібрати думки і продуктивно працювати, але і повноцінно відпочивати.

«Кожен понеділок я огірком»

Як ви відпочиваєте від трудових буднів? Пускаються з вечора п’ятниці у всі тяжкі або завалюєтеся на два дні в сплячку з перервою на поїсти?

 

Варто знати, що виспатися про запас неможливо, зате можна легко порушити свої біологічні ритми. І тоді встати в понеділок з ліжка буде набагато важче, ніж зазвичай. І не тому, що мало поспали, а тому, що порушили звичний графік сну.

Щоб у вихідні гарненько виспатися, краще раніше лягти, ніж пізніше встати. Якщо є впевненість, що не виникне проблем з засипаням ввечері, поспіть годинку днем.

Про тих, хто заслужені вихідні дні розслабляється під алкоголь, і говорити нічого. Не вірте словами популярної пісеньки, процитованим у підзаголовку. Спільного з огірком після такого відпочинку може бути тільки колір і зовнішній вигляд вашої «шкірки».

На роботу як на свято!

Так, так теж буває, і зовсім не рідко. Улюблена робота стає сенсом життя і змушує забути про все на світі, включаючи вихідні, відпустку, близьких людей і навіть самого себе. Захоплена людина може забути, скільки він спав та коли їв, він не дихає свіжим повітрям, не перезавантажує мозок і не дає йому спокою навіть уві сні. При цьому він дуже сильно здивується, якщо запитати його про втому, тим більше хронічною. Йому здається, що він повний сил і енергії, але настає день, коли приходить розплата. Найчастіше тоді, коли справа закінчена і здається, що ось зараз-то можна і відпочити. В народі це називається розрядкою. Працює в авральному режимі організм нарешті дозволяє собі розслабитися, енергетичних коморах порожньо, і настає цілковитий занепад сил, що приводить часом до повної фізичної немочі. Що робити? Елементарно — змушувати себе відпочивати.

Втомитися можна від усього: від роботи, дітей, чоловіка, неправильного способу життя, поганої погоди…. І деколи незрозуміло, де закінчується моральне перевтома і починається фізична, загрожує перерости в патологію. Зупиніться, подумайте і знайдіть головні причини вашої постійної нестачі сил. Не дозвольте собі втратити інтерес до життя і перетворитися в людину, в епітафії на надгробному камені якому можна буде написати одне коротке і що руйнує душу слово – «Втомився».

Залишити коментар