Врієзія: догляд в домашніх умова, цвітіння, правила поливу, пересадки та обрізки

Врієзія — дуже незвичайне і ніжне рослина сімейства бромелієвих. Виростає в теплих і вологих тропіках на території Південної Америки. Рід численний — тільки в культурі вирощується понад 140 видів. Складний догляд за вриезией в домашніх умовах? Що потрібно врахувати при її вирощуванні?

Зрозуміти, за що врієзія цінується квітникарями, неважко. Ця квітка увібрав все краще від квітучих і декоративно—листяних рослин. Її листя розписані красивим візерунком, а яскраві приквітки пожвавлюють інтер’єр.

Зовнішній вигляд і особливості

Врієзія — багаторічна вічнозелена эпифитное рослина. В залежності від виду висота варіює в межах 40-70 див. Листя ременеподібні, з гострим кінцем і гладкими краями. Поверхня глянцева, однотонного забарвлення, або з цікавим мармуровим візерунком. З листя формується розетка, формою нагадує лійку.

Суцвіття — плоский колос. Квітконіс високий, прямостоячий. Квітки дрібні, оточені приквітками різних яскравих кольорів. Переважає червоний, блакитний і жовта гама. За мечевидную форму і яскраве забарвлення врієзії дали прізвисько вогняного меча.

Цвіте досить довго — більше місяця. Основна розетка у більшості різновидів врієзії після цвітіння відмирає, залишаючи після себе діток. Загибле рослина прибирають, діток залишають у тому ж горщику або розсаджують.

Дуже цікаво врієзія виглядає на корчах. Перед використанням шматок дерева на тиждень поміщають у воду. За цей час він повністю очищається від бруду і набуває благородний колір. Вриезию дістають з горщика, земляний ком обертають вологим сфагнумом. Квітка висаджують у заглиблення посередині корчі або акуратно фіксують на ній м’яким дротом. На великі корчі висаджують відразу по кілька рослин. Догляд за композицією ускладнюється необхідністю щоденного обприскування, підтримання моху у вологому стані.

Кімнатні різновиди

У дикій природі відомо близько 250 видів. Більше половини з них непогано уживаються в квартирах. Найбільше поширення отримали сім сортів.

 1. Астрід. Відмітна особливість — дуже тривале цвітіння — до чотирьох місяців. Випускає п’ять квітконосів довжиною до метра. Суцвіття жовті або червоні. Листя світлого відтінку, з гладкою поверхнею.
 2. Мікс. Квітконоси високі, характерно розгалуження суцвіть. В них гармонійно поєднуються жовті і червоні відтінки. Приквітки лускаті, листя міцні, рівномірно забарвлені.
 3. Килеватая. Відмітна особливість — тонкий прицветник з гострим кілем нагорі і жовтою або зеленою окантовкою. Листя насиченого зеленого кольору, згинаються у вигляді дуги. Довжина квітконосу — до півметра.
 4. Королевська. Дуже великий, гарний сорт. Відмітна особливість — великі листки сіро—зеленого відтінку. Суцвіття волотисте: квітки жовто—білі, приквітки рожеві.
 5. Продірявлена. Виділяється не тільки красивим цвітінням, а й незвичайними листям. Їх забарвлення світла, поверхня прикрашена поздовжніми і поперечними темними смужками, прожилками. На кінчику листа виділяється червонувато—коричнева облямівка. Цвіте врієзія жовтими квітами з зеленуватими плямистими приквітками. Суцвіття характерне увазі — колосовидне.
 6. Сандерса. Листя шкірясті, еліптичні, загострені на кінцях. Поверхня шорстка. На нижній стороні помітні плями фіолетових або коричневих відтінків. Суцвіття жовто—зеленого кольору, волотисте.
 7. Гігантська. Більше відома під іншою назвою — шахова врієзія. Так її назвали за плямисту жовто—зелене забарвлення. Листя укорочені, ремневидной форми, дуже щільні. В квартирі цвіте нечасто — вирощується заради красивих листя.

Цвітіння припадає в основному на літній період. Точні терміни цвітіння залежать від часу посадки. Якщо врієзія не цвіте, значить, порушені умови утримання. У відгуках досвідчених квітникарів зустрічається цікавий спосіб стимуляції цвітіння. Врієзія швидше сформує квітконоси під дією невеликих доз етилену, що виділяється стиглими фруктами. На поверхню грунту кладуть кілька бананів — це прискорює формування квітконосу.

Догляд за вриезией в домашніх умовах: вивчаємо нюанси

Врієзія — тропічна рослина. Ідеальні умови для неї — тепло, волога, хороше освітлення. Імітація природних умов виростання підтримує декоративність і стимулює цвітіння врієзії.

Яким же повинен бути догляд за вриезией в горщику?

 • Освітлення. Цілий рік рослині потрібне хороше освітлення. Оптимальне розташування влітку — східне або західне вікно, взимку — південне. Недолік світла в зимовий період компенсують додатковим штучним освітленням. Бажано використовувати спеціальні фитолампы. Якщо немає такої можливості, підійдуть лампи денного світла.
 • Температура. Врієзія любить тепло, але погано витримує спеку. Температура вище 27°С неприпустима! Найбільш сприятлива температура для вирощування врієзії — 18-22°С. Взимку допускається зниження температури до 15°С.
 • Полив. Поливати вриезию під час цвітіння і росту потрібно часто. Використовують теплу, попередньо відстояну воду. Ллють її прямо всередину розетки. Влітку вода там повинна стояти постійно. Застоювання не допускають — кожні три дні воду міняють. Залишки старої води прибирають паперовою серветкою. З появою квітконоса техніку поливу міняють воду ллють на землю. Розетка повинна залишатися сухою щоб уникнути загнивання. Влітку поливають кожні два—три дні. Взимку частоту скорочують до двох поливів в тиждень, вологу усередині розетки тримають не більше чотирьох годин на добу. Залишки прибирають серветкою.
 • Вологість. Важливі умови підтримки декоративності рослини — підвищена вологість повітря, систематичні обприскування. Для підвищення вологості обприскують не тільки вриезию, але і повітря навколо неї. Горщик ставлять на піддон з гідрогелем або декоративної галькою, їх періодично зволожують.
 • Підгодівля. Щоб підгодувати вриезию, слабкий розчин добрива наливають безпосередньо в розетку або обприскують з пульверизатора листя. Звичайні кореневі підгодівлі не застосовуються. Часто підгодовувати не потрібно — достатньо одного разу на два місяці. Деякі квітникарі підгодовують всього один раз за сезон — безпосередньо перед цвітінням. Добре врієзія реагує на внесення мінеральних комплексів для орхидейных.
 • Грунт. У магазинах продається спеціальна грунтова суміш для бромелієвих — краще використовувати її. Будинки складають субстрат з листяної землі, піску середньої фракції, торфу, дерну і подрібненого моху сфагнуму.
 • Пересадка. Пересаджують кожні два—три роки. Молодим екземплярів потрібні більш часті пересадки. Після цвітіння основна листова розетка відмирає. Якщо після неї з’явилося багато дочірніх відростків, їх розсаджують по різних горщиках, щоб уникнути зайвої густоти куща. Обов’язково потрібно пересадити вриезию після покупки. Стандартний грунт для транспортування не підходить для вирощування бромелієвих. Перед пересадкою рослині дається пара тижнів на адаптацію в нових умовах.

Як доглядати за вриезией в період цвітіння? Основна відмінність від стандартного догляду — поливають не в розетку, а під корінь. Продовжують регулярно обприскувати, але уникають потрапляння крапель на квіти і приквітки. Строго стежать за температурним режимом — підвищення або зниження температури за межі вказаного діапазону негативно відбивається на квітці.

Способи розмноження

Тривале вирощування врієзії в домашніх умовах вимагає періодичної заміни старого рослини новим. Іншого способу омолодити вриезию не існує. Застосовується насіннєвий і вегетативний спосіб розмноження.

Насінням

Сіяти насіння можна в будь-який час року, але краще робити це навесні. Для посіву використовують торф’яної субстрат. Можна додати до торфу рівну кількість піску. В якості ємності використовують контейнер з прозорою кришкою.

Контейнер наполовину наповнюють грунтом, розрівнюють і зволожують її з пульверизатора. По поверхні розкладають насіння, присипають їх дуже тонким шаром дрібного піску або торфу. Контейнер закривають кришкою, ставлять у тепле, сонячне місце. Щодня кришку знімають хвилин на 15, грунт зволожують з пульверизатора за необхідності.

Перші паростки з’являються через два тижні. Укриття відразу прибирають. Розсадити сіянці можна через місяць, коли вони досить зміцніють. Після пересадки уважно стежать за вологістю, на час прибирають в більш затишне місце.

Відростками

Навесні поряд з основною розеткою врієзії з’являються нові відростки. Відразу відокремлювати їх від материнської рослини не рекомендують — незміцнілі рослини можуть загинути. Вичікують три місяці, поки відростки перетворяться в життєздатні рослини, і тільки потім відокремлюють.

Відсаджують відростки в легкий грунт, сприятливу для повноцінного вкорінення. У рівних кількостях змішують торф, дерен, соснову кору, листову землю, пісок і сфагнум. Після висадки відростки помірно поливають, накривають банкою або поліетиленом — в умовах підвищеної вологості укорінення відбудеться швидше. Через півтора місяці пересаджують в постійні горщики з ґрунтом для дорослих бромелієвих.

Іноді на форумах новачки запитують, як правильно обрізати вриезию. Квітка сам по собі формує компактну розетку листя, обрізка йому не потрібно. Заходи по догляду зводяться до видалення старих, пожовклих листків і зрізку квітконосу після цвітіння.

Помилки квітникаря та їх наслідки

Догляд за вриезией специфічний — від помилок не застраховані навіть досвідчені квітникарі. Неправильний полив, не відповідне вимогам якість води, низька вологість — у кожної помилки у догляді є свої наслідки. Всі вони докладно описані в таблиці.

Таблиця — Помилки у догляді за вриезией, їх наслідки та усунення проблем

Зовнішні ознаки Помилка догляду Способи вирішення проблеми
Бляклі коричневі плями на листі — Утримання на відкритому сонці без притінення (сонячний опік) — Притінення в полуденний час легким тюлем
Сухі коричневі плями на кінцях і по краях листя — Жорстка вода з високим вмістом солей;
— неправильний полив (немає води в розетці)
— Відстоювання або пом’якшення води (можна використовувати засоби для акваріумів);
— Полив безпосередньо в розетку (крім періоду цвітіння)
Відсутність цвітіння — Холод чи спека;
— Невідповідний склад ґрунту;
— сухість повітря
— Підтримка рекомендованого температурного діапазону;
— регулярне обприскування врієзії;
— розкладання стиглих фруктів на поверхню ґрунту для стимуляції цвітіння
Уповільнений ріст — Сухе повітря;
— низька температура;
— шкідники;
— незбалансоване харчування
— Використання добрива для орхідей;
— підтримання оптимальної температури;
— регулярне обприскування;
— огляд на наявність шкідників
Загнивання врієзії — Грибок;
— застій води при прохолодних умовах змісту;
— вогкість грунту
— Регулярна заміна води;
— виключення поливу всередину розетки
Короткий цвітіння — Потрапляння крапель на суцвіття — Уникнення попадання води на квіти під час цвітіння
Бляклість рослини — Недолік освітлення — Розміщення на сонячному місці, але притінення в спеку
Засихання квітконоса і листя — Природний процес (після цвітіння основна розетка відмирає) — Видалення розетки засохлою
Загибель рослини нецветущего — Зайва вогкість грунту
— Просушування грунту;
— Просушування грунту;
— нормалізація режиму поливу

Поширені шкідники

Досить часто вриезию атакують шкідники. Уникнути сильного ураження допомагає регулярний огляд листя на наявність комах, профілактична обробка низькими дозами інсектицидів. Якщо комахи вже завелися, вживати заходів потрібно відразу ж. Опис шкідників, ознак їх появи і способів боротьби з ними ви знайдете в таблиці.

Таблиця — Шкідники врієзії

Назва комахи Симптоми ураження Методи боротьби
Щитівка бромелієвих — Горбки (бляшки) коричневого кольору;
— пожовтіння, в’янення листя
— Видалення комах механічним способом: спиртовою серветкою або зубною щіткою;
— обробка препаратом «Актара» або «Актеллік» (десять крапель на півлітра води)
Борошнистий червець — Грудочки на підставі листя, що нагадує вату;
— деформація, пожовтіння та засихання листків
— Обприскування розчином препаратів «Фітоверм» або «Актара»;
— використання при великій кількості комах емульсії карбофосу
Павутинний кліщ — Білясті точки на листі;
— ледь помітна павутина;
— уповільнення зростання
— Обприскування засобами «Золон» або «Децис»;
— підвищення вологості, періодичне купання під теплим душі
Кореневий червець — Загнивання коренів;
— кладка яєць біля кореневої шийки, виявлена при пересадці
— Скорочення поливів;
— обробка врієзії і грунту препаратом «Фазалон» або «Карбофос»

Хвороби зустрічаються рідше. Іноді доводиться стикатися з сажистий грибком. Зазвичай він з’являється після шкідників на місці клейких виділень. Трохи рідше дає про себе знати плямистість листя. Викликає її грибок. Характеризується появою прозорих пухирів на листових пластинках. В обох випадках лікування полягає в неодноразовому обприскуванні врієзії системними фунгіцидами.

Знаючи, як доглядати за вриезией, можна домогтися високої декоративності рослини. Незважаючи на деякі особливості вирощування, «вогненний меч» не вважається складним у догляді квіткою.

Залишити коментар