Вітаміни, корисні для росту кісток: вибираємо вітамінні комплекси

В процесі росту кісток одну з найважливіших ролей відіграють саме вітаміни. Вони є каталізаторами, що забезпечують ряд важливих біохімічних процесів, що впливають на швидкість розвитку кісткової тканини.

І оскільки люди ростуть аж до 20, а іноді і до 25 років, вживання біологічно активних речовин сприяє максимальному використанню «ростового» потенціалу. Ми дізнаємося, які види вітамінів слід вживати для росту кісток, і яким чином можна прискорити процес зрощування кісток при переломах.

Фізіологічне значення вітамінів

Строго кажучи, в природі відсутні компоненти, які безпосередньо сприяють збільшенню росту дитини. При цьому існує ряд органічних сполук, які виступають в ролі каталізаторів самого процесу, тобто дія їх непряме. До корисних речовин, що дозволяє реалізувати «ростовый» потенціал, визначений генетикою, можна віднести вітаміни, які прискорюють метаболічні процеси та впливають на швидкість розвитку епіфізів.

Епіфізи – це кінцеві відділи кісточок, за рахунок яких відбувається їх подовження. В дитячому організмі вони знаходяться в активному стані, завдяки чому відбувається утворення нових клітин. Подібний механізм забезпечує подовження кістки, але приблизно у віці 20 років епіфізи перестають функціонувати, тому розвиток скелета зупиняється.

Подовження кісток відбувається «стрибками», тому до найактивніших періодів збільшення довжини тіла можна віднести такі вікові проміжки:

 • Від 0 до 1 року;
 • Від 3.5 до 5 років;
 • Пубертатний період (у дівчаток – 9 до 14 років, у хлопчиків — від 12 до 15 років).

Які вітаміни сприяють зростанню?

Незважаючи на те що існує кілька основних періодів, в які скелет розвивається найактивніше, для стимуляції процесу слід вживати одні й ті ж «каталізатори». Різниця полягає тільки в дозуванні, тому перед застосуванням спеціальних комплексів у будь-якому випадку варто порадитися з фахівцем.

Одними з найбільш ефективних вітамінів для правильного росту кісток вважаються:

 • Ретинол (А) і токоферол (Е);
 • Ергокальциферол (Д) і тіамін;
 • Аскорбінова кислота (С) і філлохинон (До).

Всі вищезазначені органічні сполуки приймають участь у розвитку скелета і нарощування м’язової маси, тому їх сміливо можна назвати «каталізаторами» зростання. Якщо в періоди самого активного розвитку дитини в організмі не виникне дефіцит необхідних речовин, він зможе реалізувати весь свій «ростовый» потенціал.

Властивості вітамінів

Недолік поживних речовин може підірвати дитяче здоров’я, саме тому так важливо забезпечити своїй дитині збалансоване харчування. Наприклад, дефіцит вітаміну Д на ранніх етапах розвитку дітей може спровокувати появу рахіту.

Щоб уберегти своє чадо від безлічі недуг і уповільненого розвитку, варто більш детально ознайомитися з властивостями, якими володіють органічно активні компоненти:

 • Ретинол – активізує синтез остеобластів, які відповідальні за продукування активних речовин, що входять до складу кісток. Крім того, цей компонент бере участь у кальцифікації, завдяки чому скелет стає більш міцним;
 • Аскорбінова кислота – впливає на швидкість транспортування органічних речовин з тонкого кишечника до клітин і тканин. Таким чином, аскорбінова кислота побічно впливає на швидкість розвитку скелета;
 • Токоферол – це органічна сполука ніяк не впливає на процес розвитку кісток, але захищає ретинол і аскорбінову кислоту від руйнування вільними радикалами. По суті, токоферол є пролонгатором ефекту вищезгаданих «стимуляторів» зростання;
 • Вітамін Д – «провідник», який сприяє засвоєнню кальцію з продуктів, завдяки цьому створюються кращі умови для формування і розвитку кісток;
 • Вітаміни групи В. Впливає на швидкість метаболічних процесів, а також процес побудови кісточок.

Підводячи невеликий підсумок вищевикладеного, можна розділити всі «каталізатори» на дві основні категорії:

 • Безпосередньо впливають на процес формування скелета – А та Д;
 • Прологаторы дії А і Д – всі інші компоненти.

Вітаміни для дітей і підлітків

В проміжку від 0 до 5 років, за який відбувається активний розвиток скелета, організм потребує активних речовинах, які сприяють подовженню кісток. Проте в даному випадку підбирати «стимулюючі» комплекси слід дуже обережно.

До числа безпечних і найдієвіших можна віднести:

 • Бі Біг і кальцій Д3 класик;
 • Мульти-табс і калькохель;
 • Кальцемін і рост-норма.

Багато з них мають вікові обмеження, тому перед застосуванням обов’язково слід порадитися з лікарем.

При цьому в разі підлітків спектр препаратів, які можна використовувати для активації росту, істотно розширюється:

 • вітрум остеомаг і елькар;
 • берламин модуляр та кальцемін адванс;
 • рост-норма і кальцій-Д3;
 • ревіталь кальцій і накеталь Д3.

Вітаміни, спеціальні препарати для росту кісток у підлітків, будуть сприяти збільшенню довжини кісток, але у віці 18-20 років вони зможуть стати тільки непоганою профілактикою переломів і остеопорозів.

Які вітаміни вживати при переломах?

Щоб прискорити процес регенерації пошкодженої кістки необхідно вживати спеціальні комплекси. До складу препаратів повинні входити «будівельні» компоненти, які посприяють загоєнню. При переломах весь процес відновлення може розтягнутися на 4, а то 8 тижнів, залежно від типу перелому і наявності необхідних органічних сполук в організмі.

За рахунок чого відбувається регенерація?

У місці перелому клітини, що беруть участь у окостенении, починають активно розмножуватися. За рахунок цього на пошкодженій ділянці утворюється кісткова мозоль, яка починає формуватися буквально на другий-третій день після травми. Тому лікарі рекомендують вживати витаминсодержащие препарати відразу ж після перелому.

Мозолисте тіло формується з сполучної тканини, яка виникає в процесі синтезу колагенового білка в місці пошкодження. На подальших етапах регенерації сам білок починає наповнюватися мікроелементами, завдяки чому і твердне.

Щоб істотно прискорити процес відновлення, слід вживати не тільки вітаміни, але і деякі мікроелементи при переломах кісток у дітей:

 • кальцій і фосфор;
 • аскорбінову кислоту і холекальциферол;
 • цинк і селен;
 • ретинол і вітаміни групи В.

На думку багатьох лікарів, постачання організму вищезазначеними речовинами дозволить прискорити процес регенерації на 20-30% відсотків.

Людині будь-якого віку життєво необхідні вітаміни, адже вони беруть участь в більшості біохімічних процесів, що протікають в організмі.

Але найбільше організм потребує додаткового живлення в активні періоди розвитку скелета.

Дефіцит необхідних речовин не тільки сповільнює ріст кісток, але і може спровокувати появу недуг, таких як остеопороз і рахіт.

Щоб попередити розвиток захворювань, а також вплинути на швидкість росту дитини, варто придбати спеціальний мінерально-вітамінний комплекс, але тільки після консультації з фахівцем.

Залишити коментар