Вітаміни для вагітних — які краще

Дослідження в області фізіології і біохімічних реакцій, що протікають в організмі людини, довели, що для нормального функціонування людського організму крім основних поживних складових, таких як білок, жири та вуглеводні, обов’язково потрібні вітаміни. Вітаміни у складі продуктів харчування або у вигляді медичних препаратів вживають всі категорії населення не залежно від віку.

На особливому місці стоїть питання вживання вітамінів в період вагітності. При цьому маються на увазі саме вітаміни у вигляді таблеток, драже, сиропів, тобто медичні препарати.

Існує два протилежних підходу в цьому питанні. Одна частина вважає, що в період виношування плоду жіночий організм не повинен приймати штучні добавки, а інша дотримується думки, що вітаміни потрібні всім.

Насправді, мають рацію і ті, і інші, оскільки суть питання полягає не тільки в умоглядному психологічному підході, а базується на тій функціональній ролі, яку відіграють вітаміни для людського організму.

Навіщо потрібні вітаміни

Не вдаючись у подробиці, вітаміни не є живильною речовиною для людини. Крім того, вони не виробляються людським організмом. Виходить деяка парадоксальна ситуація. З одного боку, вітаміни нейтральні до організму, а з іншого – без них організм не тільки себе погано почувати, але схильний на повний крах.

Механізм роботи вітамінів в обмінних процесах, що відбуваються в організмі досить складний, але є досить наочний приклад, щоб за аналогією погодитися з необхідністю наявності вітамінів.

Якщо хтось намагався підпалити цукор, то крім його розплавлення і перетворення в коричневу в’язку рідину іншого результату не досягав. Інша справа, якщо посипати шматочок рафінаду попелом і виконати ту ж процедуру. Сам попіл не бере участь у горінні, але солі літію, що знаходяться в ньому сприяють бурхливому окислення з запалюванням вуглецю. Попіл називають у цій ситуації каталізатором. Відомо багато подібних хімічних перетворень, для підтримки реакції яких, потрібно каталізатор. З вітамінами, в деякому наближенні, та ж ситуація. Вони є каталізаторами обмінних процесах, що відбуваються в людському організмі.

Без вітамінів їжа не буде розщеплюватися на амінокислоти і настане виснаження організму.

Початкова стадія цього процесу при недостатній кількості вітамінів всім відома, як авітаміноз організму.

В організм людини вітаміни надходять разом з їжею. При раціональному харчуванні здоровий організм не потребує їх поповнення. У разі хронічних хвороб, вірусних епідемій і інших моментах виникають ситуації, при яких порушуються обмінні процеси і організм не в змозі самостійно регулювати все, що в ньому відбувається. Погіршується самопочуття, порушується сон і виникають інші проблеми. Найбільш лояльним медичним втручанням в даній ситуації є призначення вітамінної дієти, або вживання вітамінних препаратів.

Вітаміни при вагітності

Вагітність ні в якому разі не можна віднести до хвороби навіть у тому випадку, коли процес відбувається з певними помилками і порушеннями в організмі жінки.

Здорового жіночого організму при раціональному харчуванні додаткові вітаміни не потрібні. Плід живиться тим, що їсть мама. А це означає, що вагітній потрібно всього-навсього забезпечити живильними засобами і вітамінами двох.

Доведено також те, що вітаміни можна зберегти, якщо створити кисле середовище. Наприклад, при варінні супів вичавлюють лимонний сік, а також додають квашену капусту, яка перешкоджає втраті багатьох корисних речовин.

Насправді все трохи інакше. Екологічна обстановка, виробниче середовище та інші фактори мало хто з майбутніх мам дозволяють віднести себе до розряду повністю здорових, чий організм природним шляхом впорається з підвищеним навантаженням.

Заздалегідь приготована їжа несе набагато менше вітамінів, ніж свіжоприготовлена, враховуючи і те, що навіть звичайне гасіння м’яса втрачає 70% вітамінів, тому вже через кілька годин після варіння в багатьох стравах залишається лише мала їх частина.

Нескладно припустити, що відбувається в промислових масштабах, де відбувається частіше повна втрата вітамінів шляхом додавання різного роду компонентів, які подовжують терміни зберігання на багато місяців. Консерванти, ароматизатори, маса барвників і підсилювачів смаку, які додаються практично у всі продукти в магазинах, можуть істотно порушити обмін речовин, що майбутній мамі зовсім не потрібно.

Крім того, залежно від періоду року раціон харчування може виявитися не збалансованим. Особливо це стосується зимового періоду.

Крім того, економічна складова теж може негативно відбитися на якості й асортименті продуктів харчування. Отже, додаткове вживання вітамінів стає в більшості випадків необхідне. При цьому слід дотримуватися деяких правил:

  • не можна самостійно призначати, які і в якій кількості приймати вітаміни. Рекомендації повинні йти тільки від лікаря. Як приклад, при надлишку вітамінів, плід буде більший від звичайного. У кращому випадку це обійдеться пологами з хірургічним втручанням, але передозування вітамінів може мати шкідливі наслідки на розвиток дитини;
  • краще застосовувати вітаміни природного походження у вигляді овочів і фруктів. Тільки у разі протипоказань слід використовувати вітаміни в «чистому» вигляді;
  • потрібні постійні консультації з лікарем, оскільки прийом тих чи інших вітамінних засобів залежить від періоду вагітності.
  • в період формування органів і систем дитини і в період їх росту потрібна різна вітамінна база.

Які вітаміни пропише лікар

Для вагітної в першу чергу важливий вітамін В-9 або фолацин, який зустрічається в листових овочах. Щоденне вживання його в межах норми значно покращує стан у перші три місяці виношування плоду. До цього відносять вживання салату, шпинату, черемші, руколи, капусти, авокадо, абрикосів, гарбуза, буряка, які сприяють зниження больової чутливості під час виношування і пологів, а також покращують якість годування дитини після пологів.

Побороти рахіт допоможе вітамін D або кальциферол і комплекс омега-3. Недолік сонця призводить до зниження вироблення його в шкірі, що в свою чергу значно знижує крихкість кісток, зубів, нігтів. Крім того, що жінці настійно рекомендується вдень гуляти частіше, їй також необхідно їсти рибу, яйця, м’ясо курчат, печінка тріски та інше. Омега-3 в рибі допомагає знизити в’язкість крові, зміцнити імунітет і перешкоджає утворенню тромбів. Майбутній дитина, таким чином, отримує кращі показники по зору і розвитку мозкової діяльності.

Найбільш цінним також є вітамін В-6 або піридоксин, так як формує центральну нервову систему. Оптимальний раціон з таким вітаміном повинен складатися з різних круп, волоських горіхів, цільнозернового хліба.

Варто особливо підкреслити, що збалансованість харчування не зможе замінити весь комплекс вітамінів, який міститься в препаратах, що виписуються всім без винятку вагітним.

Полівітаміни та мінерали, що входять до їх складу сприяють профілактиці і лікування гіповітамінозу, покривають дефіцит мінеральних речовин і мікроелементів аж до грудного вигодовування. З великою обережністю варто вдаватися до купівлі різних біологічно активних добавок і без консультації фахівця в жіночій консультації не приступати до їх прийому.

Де купувати вітаміни

Найбільш якісні вітаміни пропонує сама природа. Готуючись до вагітності, слід запастися не тільки свіжими овочами і фруктами, але й заготовками у вигляді сухофруктів. Дуже корисними виявляться заготовки з диких рослин, концентрація вітамінів і мікроелементів в яких значно перевищує їх вміст у садових і городніх аналогах.

Що стосується препаратів промислового виготовлення, то перевагу слід віддати аптекам. В умовах проблемної економіки на ринку може з’являтися продукція сумнівного походження, вживання якої в кращому випадку не зашкодить, але користі не принесе.

І все-таки, головним принципом для кожної майбутньої матері має бути дещо перефразований вислів, що в здоровому тілі не тільки дух, але і дитина здорова. До прийняття рішення про народження дитини слід подбати про стан власного здоров’я. Вітамінізацію організму і його очищення краще провести заздалегідь, ніж під час приємного періоду. Дитина тільки після пологів почне свою особисту біографію, а поки він в утробі всі функції і перспектива залежить від материнського організму. Так вже влаштована природа.